ATACAMA RALLY 2018: SONIK ZŁAPAŁ DAWNY RYTM (2. ETAP)

ataca-ra2-1

Trzech dni na Atakamie potrzebował Rafał Sonik żeby złapać rajdowy rytm i wskoczyć na etapowe podium. Polak przyznaje, że jego tempo nie jest jeszcze optymalne.

Raczej tym razem nasz mistrz w jeździe quadem nie nawiąże walki o zwycięstwo, jednak zawody w Ameryce to dla niego przede wszystkim test.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

– Na kalkulowanie ryzyka i mocne ściganie przyjdzie jeszcze czas – uspokaja Rafał.

Maciej Giemza i Adam Tomiczek utrzymują drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji motocyklistów- juniorów.

Podobnie jak we wtorek, drugi etap chilijskiej rundy Pucharu Świata FIM został znacząco opóźniony z powodu mgieł i niekorzystnej pogody.
Organizatorzy byli zmuszeni nieco skrócić najdłuższy z etapów tegorocznego Atacama Rally, który zamiast 376 liczył 302 km. Zawodnicy kończyli rywalizację na czwartym punkcie kontrolnym.

ataca-ra2-2

Do tego punktu, z powodu wypadku, nie dotarł niestety lider klasyfikacji generalnej sezonu Aleksander Maksimow, który zniszczył swój quad i odpadł z rywalizacji.

Już pierwsza część odcinka specjalnego przysporzyła zawodnikom sporo problemów. Na trasie nie brakowało luźnych kamieni i głazów. Jazda pomiędzy nimi była wymagająca technicznie, ale i niebezpieczna.

– Było tam mnóstwo miejsc, w których trzeba było szybko reagować – gwałtownie się podnieść i zamortyzować uderzenie nogami. Moje kolano dobrze się sprawowało, nie było żadnych niepokojących symptomów, a to z kolei świetny prognostyk na kolejne dni – relacjonował Rafał Sonik.

Polskiemu zwycięzcy Dakaru udało się również po dwóch dniach odnaleźć rajdowe tempo.

– Nie jest ono jeszcze takie, jak przed kontuzją, ale ważne, że złapałem rytm. Czułem się dziś zdecydowanie lepiej niż wczoraj, kiedy bolało mnie niemal całe, nieprzywykłe do tego rodzaju wysiłku ciało. Dziś mięśnie przypomniały sobie rajdowy tryb i cały „mechanizm” zaczął pracować płynniej – mówił Rafał.

Etap padł łupem Nicolasa Cavigliasso, który w klasyfikacji rajdu ma przewagę 46 sekund nad Jeremiasem Ferioli. Obaj Argentyńczycy stali na podium ostatniego Rajdu Dakar.

– Odjechali mi w drugiej, zdecydowanie szybszej części odcinka. Nawet nie próbuję ich gonić, bo na taką rywalizację przyjdzie jeszcze czas. Poza tym obaj testują tu nowe rozwiązania przed Rajdem Dakar i jak widać sprawdzają się, ponieważ ich quady są zdecydowanie szybsze – dodał Sonik.

ataca-ra2-3

Dwugodzinne opóźnienie nie przeszkodziło motocyklistom Orlen Team. Maciej Giemza i Adam Tomiczek utrzymali drugie i trzecie miejsce wśród juniorów. Maciej Giemza był na odcinku 14., a Adam Tomiczek 16. wśród ogółu zawodników.

— Drugi odcinek wydawał się z początku być bardzo techniczny, wolny i z dużą liczbą niebezpiecznych kamieni. Po tankowaniu na 170. kilometrze było już bardzo szybko – rozwijaliśmy prędkości na poziomie 120, a nawet 150 kilometrów na godzinę. Jechało mi się bardzo dobrze, utrzymałem drugie miejsce wśród juniorów, w czwartek walczymy dalej – mówi Maciej Giemza z Orlen Team.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wśród juniorów utrzymuje Adam Tomiczek, który stracił do kolegi z zespołu nieco ponad 3,5 minuty. Polscy motocykliści cały czas próbują zmniejszyć dystans do pozostającego liderem Ignacio Cornejo.

— Ten odcinek był bardzo zróżnicowany – od startu na trudnych, górskich i kamienistych drogach, po bardzo szybkie proste. Cały czas staram się jechać uważnie i dobrze nawigować, dzięki czemu dojechałem do mety bez żadnych przygód. Z kilometra na kilometr czuję się coraz lepiej na motocyklu i już czekam na kolejne OS-y – mówi Adam Tomiczek.

ataca-ra2-4

Wśród ogółu zawodników ponownie świetnie spisał się Kevin Benavides, który wygrał odcinek i prowadzi w rajdzie. Za nim w klasyfikacji generalnej plasuje się Pablo Quintanilla, który zaliczył dopiero szósty czas OS-u. Podium klasyfikacji uzupełnia Toby Price, który zameldował się na mecie z trzecim wynikiem. Wśród ogółu zawodników motocykliści Orlen Team zajmują odpowiednio 14. (Maciej Giemza) i 16. (Adam Tomiczek) lokatę.

WYNIKI PO 2. ETAPIE

Klasyfikacja motocyklistów: 1. Kevin Benavides – 6:39.39 godz.; 2. Pablo Quintanilla – strata 1.53 min.; 3. Toby Price – 6.04 min.; 16. Maciej Giemza – 1:16.18 godz.; 17. Adam Tomiczek – 1:31.59 godz.

Juniorzy: 1. Ignacio Cornejo – 7:15.43 godz.; 2. Adam Tomiczek – strata 40.14 min.; 3. Maciej Giemza – 55.55 min.

Klasyfikacja kierowców quadów: 1. Nicolas Cavigliasso – 8:32.21 godz.; 2. Jeremias Gonzalez Ferioli – strata 0.48 sek.; 3. Rafał Sonik – 24.02 min.; 4. Italo Pedemonte – 30:45.21 min.