AUTO NOSTALGIA 2018: CITROEN CZYLI ŻAGLOWIEC I URODZINY

citr-nostal1

W weekend 14-15 kwietnia w Warszawie odbędą się targi Auto Nostalgia. Nie zabraknie na nich marki Citroën, która przygotowuje się do obchodów 100-lecia działalności.

Wśród atrakcji marki jest m.in. model CX z królewską historią, kultowy 2CV i inne auta reprezentujące komfort, tak dla niej charakterystyczny. Targi odbędą się na terenie PGE Narodowego.


Zobacz także:

HISTORIA/OLDTIMERS

ROZMAITOŚCI


 

Od początku swojej działalności Citroën stawiał na komfort swoich samochodów. Nic więc dziwnego, że były one tak chętnie wybierane przez przywódców państw.

citr-nostal2

Prezydent Francji Charles De Gaulle odmawiał jazdy innym samochodem niż Citroën DS, a Jacques Chirac jeździł swoim CX Prestige jeszcze długo po zakończeniu urzędowania.

Taki sam model CX Prestige będzie można zobaczyć podczas targów Auto Nostalgia, jednak jego historia jest trochę inna. Ten egzemplarz został kupiony w maju 1982 r. w salonie Citroëna w Zurychu. Nabywcą był Fahd bin Abdulaziz Al Saud, który miesiąc później został królem Arabii Saudyjskiej.

Samochód pozostał w rękach Saudów przez wiele lat, aż trafił do prywatnej kolekcji samochodów tej marki, która powstaje w Polsce. Ta luksusowa wersja CX, przedłużona o 257 mm względem seryjnego CX-a, zajęła drugie miejsce w konkursie elegancji podczas międzynarodowego zlotu EuroCitro 2014.

citr-nostal4

Niezrównane poczucie wygody Citroën CX zapewniał, tak jak jego poprzednik – model DS oraz jego następcy XM i C6, dzięki patentowi Citroëna – zawieszeniu hydropneumatycznemu.

Dziś ten symbol wygody dostępny jest dla wszystkich. Nowa generacja zawieszenia z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi (Progressive Hydraulic Cushions – PHC) obecna jest w kompaktowym modelu C4 Cactus.

citr-nostal3