AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA I BLABLACAR BĘDĄ EDUKOWAĆ

BlaBlaCar1

Autostrada Wielkopolska SA oraz BlaBlaCar, operator globalnej platformy, łączą siły. Obie firmy będą edukować kierowców i promować wśród nich ideę carpoolingu.

To pierwsza tego typu akcja w Polsce, w której zarządca autostrady oraz wiodący serwis wspólnych przejazdów podejmują działania promujące wspólne przejazdy.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Serwis BlaBlaCar kojarzy osoby planujące podróż z kierowcami oferującymi wolne miejsca przy okazji przejazdu na danej trasie. Zasadą serwisu jest dzielenie się kosztami przejazdu. Oprócz czysto ekonomicznych korzyści, wspólne przejazdy wpływają także na budowanie więzi społecznych. Z badań BlaBlaCar wynika, że 87 proc. osób korzystających z carpoolingu nawiązało wartościowe kontakty podczas podróży. Ponadto, obecność pasażerów w samochodzie pozytywnie wpływa na zachowanie kierowców podczas jazdy – jeżdżą dużo bezpieczniej i rzadziej łamią przepisy drogowe.

– Wspólne przejazdy to nie tylko oszczędności czysto ekonomiczne, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo oraz troska o środowisko naturalne. Zarządzana przez naszą spółkę autostrada z Konina do granicy z Niemcami już wiele lat temu została nazwana jedną z najbardziej ekologicznych autostrad w Europie. Stąd pomysł, by wspólnie z BlaBlaCar edukować kierowców i zachęcać ich do wspólnych, przyjaznych środowisku podróży – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznika prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA.

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu od lat odnotowujemy coraz większy ruch samochodowy. Bezpłatną obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie średnio 65 tys. pojazdów, z czego niemal 50 tys. to samochody osobowe. Rocznie daje to blisko 23 mln pojazdów.

– Naszą misją zawsze było wypełnianie pustej przestrzeni w pojazdach. W przeciwieństwie do podróżowania samochodem w pojedynkę, dzieląc z kimś przejazd kierowca lepiej wykorzystuje wolne miejsca i zmniejsza emisję spalin do atmosfery. BlaBlaCar optymalizuje mobilność poprzez podniesienie poziomu obłożenia samochodu od 1,9 do 3,5 osób na samochód. Projekt z Autostradą Wielkopolską współgra z naszą wizją współdzielonego, wygodnego i niedrogiego rozwiązania transportowego, które jednocześnie redukuje negatywny wpływ transportu drogowego na środowisko – mówi Michał Pawelec, Country Manager BlaBlaCar w Polsce.

To jedna z największych inwestycji drogowych jakie od lat były realizowane w kraju. Od początku marca, na odcinku 16 km pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny, rozpoczną się prace związane z rozbudową autostrady o trzeci pas. W celu przystosowania do większego natężenia ruchu zmodernizowana zostanie również nawierzchnia obwodnicy, ekrany akustyczne niemal potroją swoją powierzchnię, a także powstaną nowe bariery czy tablice zmiennej treści.

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania, to pierwsza tak skomplikowana inwestycja prowadzona na działającej polskiej autostradzie. Na poszerzoną o trzeci pas obwodnicę czeka wiele milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również z całej Polski. Autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym Polskę z siecią autostrad europejskich.