BMW: CONCEPT Z4 SZLAGIEREM NA KONKURSIE ELEGANCJI W USA

bmw-conce-z1

Na Konkursie Elegancji odbywającym się w Pebble Beach w Kalifornii, BMW Group zaprezentowało Concept Z4 – nową, ciekawą interpretację roadstera marki.

Kompaktowe proporcje, dynamiczna sylwetka i przyciągająca wzrok stylistyka modelu studyjnego są zapowiedzią przyszłego samochodu seryjnego, jaki zaprezentowany zostanie w najbliższych latach.


Zobacz także:

PREMIERY


 

Nowy pojazd w sportowy i progresywny sposób pokazuje, jak BMW Group wyobraża sobie nowoczesnego roadstera.

BMW Concept Z4 nawiązuje do klasycznych cech tego typu aut – takich jak duży rozstaw osi, niska, wydłużona sylwetka i kompaktowy tył. Krótsza maska silnika i krótkie zwisy karoserii są bardziej widoczne niż w dotychczasowych roadsterach producenta. Tworzy to bardziej zwarte i sportowe proporcje.

bmw-conce-z2

Sylwetka ma przy tym wyraźnie widoczny kształt klina, który nadaje modelowi bardzo dynamicznego wyglądu nawet podczas postoju. Wydłużone wysklepienia za fotelami pełnią funkcję eleganckich pałąków antykapotażowych i stanowią bardzo sportowe zakończenie sylwetki auta.

Nowy pomysł na stylistykę

Klarowne kształty rekiniego nosa z przodu auta dają początek ukształtowanej powierzchni widocznej na całym boku pojazdu. Widać w tym nowy trend w stylistyce BMW: niewielka liczba precyzyjnych linii wyznacza mocno wymodelowane powierzchnie. Dzięki temu kształty mają bardzo nowoczesny wygląd.

Duże skrzela za przednimi nadkolami są punktem początkowym dla uformowanych powierzchni bocznych, których kształty wydają się podążać za strumieniem powietrza uchodzącym ze skrzeli. Gra światła i cienia tworzy wznoszący się ku tyłowi ruch, który przechodzi dalej w wydatne tylne nadkola i atletyczny tył auta.

Efekt ten wizualnie podkreśla napęd tylny. Niskie progi z wyraźnie nakreśloną krawędzią załamania światła wizualnie obniżają karoserię i dodatkowo ją spłaszczają.

bmw-conce-z3

Ekspresywny lakier „Energetic Orange” z efektem mrozu podkreśla grę światła i cienia na powierzchniach karoserii, nadając jej trójwymiarowego charakteru. 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich w sportowej stylistyce Double Spoke Bicolor harmonijnie uzupełniają profil auta.

Płaski i progresywny przód

Przód BMW Concept Z4 ma bardzo sportowy wygląd. Nisko osadzone i szerokie „nerki” oraz reflektory są świadomym nawiązaniem do Z8 nadającym nowemu autu nieco ekstrawagancji. Zamiast klasycznego grilla „nerki” mają kratkę o ciekawym wzorze, której pionowa orientacja nawiązuje do sportowo funkcjonalnej atrapy chłodnicy wczesnych roadsterów takich jak 328 Mille Miglia.

Reflektory po raz pierwszy interpretują klasyczny układ czterech okrągłych lamp w postaci dwóch umieszczonych w pionie tub świetlnych po obu stronach auta. Z kolei kierunkowskazy biegną ukośnie od góry w stronę atrapy chłodnicy, podkreślając dynamikę przodu. Maska silnika typu „clamshell” ze stylizowanymi szczelinami powietrznymi rozciąga się aż na koła, tworząc przód niemal całkowicie pozbawiony łączeń.

Wydatny pas przedni prezentuje się bardzo atletycznie. Trzy duże wloty powietrza wskazują na mocny silnik i zapowiadają dynamiczną jazdę. Duża karbonowa wstawka w środkowym wlocie powietrza jest klasycznym elementem ze sportów motorowych i dodatkowo podkreśla dynamiczny wygląd przodu. Połączenie wszystkich tych elementów stylistycznych tworzy świeży, zapadający w pamięć front będący nowoczesnym i sportowym odniesieniem do słynnych roadsterów BMW minionych lat.

bmw-conce-z5

Atletyczny i wyrazisty tył

Również z tyłu stylistyka BMW Concept Z4 ma detale i cechy zaczerpnięte z bogatych tradycji roadsterów BMW. Szeroki i płaski tył kształtują linie będące przedłużeniem linii bocznych, a efektem tego jest nowoczesny wygląd o niezwykle klarownych liniach, powierzchniach i elementach. Wydatne nadkola tworzą szerokie „barki” dodatkowo podkreślone przez wąskie lampy tylne w kształcie L jeszcze bardziej uwydatniające szeroki, sportowy rozstaw kół.

Nad lampami tylnymi rozciąga się pokrywa bagażnika z charakterystycznym spojlerem, która sięga aż po szerokie nadkola oraz wyraża moc i zwinność. Duże wloty powietrza w pasie tylnym robią bardzo dynamiczne wrażenie. Karbonowy dyfuzor tworzy sportowy i ekskluzywny akcent.

Spójność wyglądu zewnętrznego i wnętrza

BMW Concept Z4 zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki prezentuje się bardzo spójnie wewnątrz i na zewnątrz. Stylistyka wnętrza nawiązuje do mocnych, trójwymiarowych kształtów karoserii i podkreśla dynamiczną prezencję auta. Większa część wnętrza utrzymana jest w kolorze karoserii, co jeszcze bardziej ukazuje spójność kabiny z wyglądem zewnętrznym. Te dwie strefy oddziela jedynie chromowana listwa.

Wnętrze sprzyja skupieniu na jeździe. Fotel kierowcy oraz boczki drzwi, deska rozdzielcza i konsola wokół kierowcy utrzymane są w całości w kolorze czarnym i wyraźnie odcinają się od pomarańczowej barwy karoserii i wnętrza. Razem tworzą jasno wytyczoną strefę okalającą kierowcę niczym kapsuła. W efekcie powstaje przestrzeń kierowcy, w której kierownica i otaczające ją czarne powierzchnie wydają się dążyć w kierunku jazdy, co bardzo podkreśla orientację wnętrza na kierowcę.

bmw-conce-z4

Zestaw wskaźników i centralny monitor informacyjny tworzą niezwykle szlachetny moduł wskazujący ergonomicznie zintegrowany ze strefą kierowcy. Oba ekrany umieszczone po raz pierwszy na niemal równej wysokości sprawiają wrażenie jednego dużego.

Razem dostarczają odpowiednich informacji w odpowiednim czasie: wskazówki nawigacyjne, listy odtwarzania czy inne treści z zakresu rozrywki – kierowca może przy tym dotykowo wybrać, które treści z ekranu informacyjnego mają być wyświetlane na zestawie wskaźników. Ponadto wyświetlacz Head-Up wyświetla najważniejsze dane dotyczące jazdy wirtualnie nad maską silnika w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.

Z perspektywy kierowcy deska rozdzielcza ma atletyczny, ale jednocześnie bardzo lekki wygląd. Przemyślane rozmieszczenie powierzchni i krawędzi „rozbija” dużą deskę rozdzielczą na części, dając jej wygląd wyćwiczonych muskułów. Wizualne połączenie drzwi z deską rozdzielczą dodatkowo podkreśla sportowy klimat wnętrza.

Zgodnie z ideą redukcji do tego, co najważniejsze, wszystkie elementy obsługi pogrupowane są w formie „wysp funkcyjnych”. Nic nie odciąga uwagi od jazdy. Mocno zredukowane są również elementy dekoracyjne. Ekskluzywny wygląd tworzą za to szlachetne materiały, umiejętnie dobrane akcenty ze szlifowanego chromu oraz wymyślne sześciokątne motywy na fotelach.

Sportowy klimat wnętrza uzupełniają listwy progowe z karbonu oraz wytłoczone asymetryczne logo na fotelach i desce rozdzielczej.