BMW i8 ROADSTER 4 ELEMENTS BY MILAN KUNC CZYLI DZIEŁO SZTUKI

bmw-i8-roads1

Spółka BMW Czech Republik zaprezentowała w 2018 roku BMW i3 oraz i8 Starlingh Edition. To prawdziwe działa sztuki, które zdobyły rozgłos na całym świecie.

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zaprojektowane przez znanego na całym świecie czesko- niemieckiego artystę we współpracy z praską galerią Cermak Eisenkraft luźno nawiązuje do tych modeli.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Projekt ma na celu zwrócenie w oryginalny sposób uwagi na tematy związane z ochroną środowiska i długotrwałym zrównoważonym rozwojem. Dlatego też jako „płótno malarskie” wybrany został rewolucyjny sportowy samochód hybrydowy plug-in – BMW i8 Roadster.

bmw-i8-roads2

Filozofia BMW i skupia się na ekologicznym charakterze nie tylko w samych samochodach i ich eksploatacji, ale także całego procesu rozwoju, produkcji i recyklingu. To kompleksowe podejście zainteresowało galerię Cermak Eisenkraft, która zaproponowała Milana Kunca często krytykującego w swoich dziełach sztuki konwencjonalne samochody i ich wpływ na środowisko. Ideą całego projektu była przyroda, a konkretnie środowisko i jego cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze. To właśnie ich równowaga tworzy podstawę życia na Ziemi.

Aby BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc w możliwie największym stopniu miało pozytywny wpływ na środowisko, uzyskane środki finansowe zostaną przekazane organizacji The Ocean Cleanup, aby wesprzeć ją w misji uwolnienia naszych oceanów od plastiku. Jest to naturalna kontynuacja podejścia ściśle związanego z łańcuchem dostaw BMW i.

Milan Kunc (1944) jest malarzem, który tworzył głównie w Niemczech, Włoszech, USA, Holandii, Indiach i Czechach, z których wyemigrował w 1969 roku i dokąd powrócił w 2004 roku. Jego sztuka urzeka oryginalnym stylem i treścią. Uznawany jest za reprezentanta jednocześnie kilku stylów sztuki, takich jak pop- surrealizm, ost pop czy lowbrow; stworzył własną malarską ekspresję, co widać na rysunkach, fotokolażach, a przede wszystkim na płótnie czy złocie płatkowym.

bmw-i8-roads3

bmw-i8-roads7

Karoserię BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zdobi popsurrealistyczna ilustracja czterech żywiołów natury. Każda część samochodu opowiada osobną historię danego żywiołu – ognia, wody, powietrza i ziemi. Malarz specjalnie prowokuje widza, wskazując na stan naszej planety. Obraz stawia pytania o kierunek dalszego rozwoju ludzkości i planety Ziemi.

Milan Kunc tak komentuje swoje idee stojące za projektem tego unikalnego samochodu:

- maska: „Motyl i roślinność reprezentują żywioł powietrza i energetyczną transformację sił natury. Wybrałem motyla jako symbol takiej cudownej metamorfozy”.
- prawa strona: ziemia i powietrze: „Wieś przekształcona przez działanie nas, ludzi. Prezentuję unikalne środowisko dla ludzi i zwierząt; jego czystość jest warunkiem dalszego rozwoju życia. Przedstawione tu elektrownie wiatrowe wykorzystują energię wiatru, odnawialne źródło energii. A kwiaty, pszczoły, ptaki i zwierzęta reprezentują równowagę w przyrodzie”;
- lewa strona: woda: „Ryby, ślimaki, kraby, rozgwiazdy – występowanie tych zwierząt i ich przetrwanie reprezentuje równowagę środowiska wodnego, za które my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni. Życie tych właśnie stworzeń zależy od czystości tego żywiołu – wody”.
- tył: ogień: „Nasza planeta jest częścią wszechświata, w którym wszystkie przemiany trwają od zamierzchłych czasów. Ogień symbolizuje źródło energii potrzebnej do zachowania życia i jego rozwoju. A także siłę napędową – silnik, serce samochodu! Krótko poruszam temat wszechświata, odnosząc się do potrzeby recyklingu. Jest to również wyzwanie dla naszej odpowiedzialności w korzystaniu z kopalnych źródeł energii”.

bmw-i8-roads5

Oryginalne są nie tylko motywy oparte na twórczości Milana Kunca, ale również techniczne wykonanie lakieru BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc. Podstawowym elementem samochodu jest złoty lakier zawierający prawdziwe 24-karatowe złoto.

Premiera BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc odbyła się w Pradze; teraz w planach są prezentacje w różnych miejscach i wystawach, gdzie poruszana będzie idea samochodu przyjaznego dla środowiska. Jednym z kolejnych przystanków będzie Muzeum BMW w Monachium.

bmw-i8-roads4