COP 24: POZNALIŚMY LIDERÓW ELEKTRYCZNEJ MOBILNOŚCI W POLSCE

niss-eco1

Trwa szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, podczas którego Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i firma doradcza PwC podsumowały wyniki badania rynku e-mobility w Polsce.

Nagrodziły też firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Liderami elektro- mobilności w Polsce zostali: BMW Group Polska, Ekoenergetyka-Polska, GARO Polska, GreenWay Polska, Magenta Grupa TAURON i Nissan Sales CEE. W rankingu przyznano sześć tytułów „Lidera Elektro- mobilności 2018”.

– Polska ma ogromny potencjał w zakresie elektro- mobilności, ale trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy na początku tej drogi. Badanie „Lider Elektro- mobilności 2018” ma uhonorować przedsiębiorstwa, które przecierają szlaki, firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zrównoważonego transportu, dzięki którym będzie wzrastać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie – powiedział podczas wydarzenia Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

– Pokonanie kolejnych barier dotyczących zasięgów, dostępności infrastruktury czy wciąż wyższych cen pojazdów elektrycznych sprawi, że elektro- mobilność stanie się masowa. Ten moment jest na wyciągnięcie ręki i oznacza już dzisiaj zmiany dla wielu gałęzi przemysłu, sektora usług czy nawet zmiany społeczne – dodał Piotr Michalczyk, partner w PwC, lider zespołu doradztwa dla branży motoryzacyjnej.

Ranking dla innowatorów

Ranking „Lider Elektro- mobilności 2018” został przygotowany na podstawie badania, przeprowadzonego przez PSPA i PwC w okresie wrzesień – listopad br. To pierwsza edycja rankingu, który pokazuje stan rynku elektro- mobilności w Polsce oraz wskazuje podmioty najbardziej zaangażowane w jego rozwój. W badaniu udział wzięło 116 firm i instytucji.

niss-eco2

– Każda z ankiet zawierała ponad 160 pytań, m.in. o użytkowane pojazdy elektryczne, plany związane z ich zakupem, przewidywane nakłady finansowe na infrastrukturę czy aktualną ofertę produktów i usług w segmencie e-mobility. W badaniu wzięły udział firmy reprezentujące niemal cały łańcuch wartości w elektro- mobilności, w tym m.in. producenci pojazdów, infrastruktury ładowania, komponentów, instytucje finansowe, użytkownicy flot oraz odbiorcy technologii – mówi Marcin Bagiński, wicedyrektor w PwC.

– Producenci pojazdów objęci badaniem, zakładają 100 proc.dynamikę sprzedaży rok po roku, zarówno w 2019, jaki i w 2020 roku. Oczekiwany wzrost sprzedaży ładowarek przez producentów infrastruktury wynosi 98 proc. w 2019 r. i 162 proc. w 2020 r. Z zauważalnych trendów podkreślić także należy wpisywanie zrównoważonego transportu w misję przedsiębiorstw, tworzenie w firmach stanowisk specjalnie dedykowanych elektro- mobilności oraz aktywność edukacyjną i marketingową w tym obszarze – mówi Łukasz Witkowski, dyrektor w PSPA.

Tytuł „Lider Elektromobilności 2018” przyznano firmom:

• BMW Group Polska – za systematyczne działanie na rzecz budowy rynku elektro- mobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, odpowiedzialność za produkt i konsekwentną realizację wizji mobilności przyszłości.
• Ekoenergetyka- Polska - za pozycję na europejskim rynku stacji ładowania wysokiej mocy, wsparcie rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz promocję polskiej technologii na arenie międzynarodowej.
• GARO Polska – za dominującą pozycję w zakresie sprzedaży stacji ładowania w Polsce, rozbudowę centrum produkcyjnego oraz kompleksową ofertę dostosowaną do potrzeb kreującego się rynku.
• GreenWay Polska – za podejmowanie odważnych decyzji w czasie, gdy elektro- mobilności w Polsce dopiero się kreowała, obecną pozycję lidera w zakresie budowy i eksploatacji infrastruktury ładowania oraz ambitne plany rozwojowe.
• Magenta Grupa TAURON – za kompleksowe, przemyślane oraz odpowiedzialne podejście do rozwoju elektro- mobilności w ramach działalności przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie realizacji projektów pilotażowych oraz wspierania innowacji.
• Nissan Sales CEE – za systematyczne działania na rzecz budowy rynku elektro- mobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, technologię przyjazną użytkownikom i konsekwentną promocję inteligentnej mobilności.

W rankingu przyznano także wyróżnienia, które trafiły do: ABB, ING Bank Śląski, PKN ORLEN, Volvo Polska, Toyota Motor Poland Company Limited, Alphabet Polska Fleet Management, PGE Nowa Energia, ENGIE Polska, Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”, PRE Edward Biel, Triggo, Quriers Przesyłki oraz firmy Panek.

Elektro- mobilność a COP24

Wręczenie „Liderów Elektro- mobilności 2018” wpisuje się w polską prezydencję 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W dniach 2-14 grudnia 2018 r. Polska planuje skupić swój przekaz w kilku obszarach: technologia, człowiek i przyroda. W zakresie technologii, rozumianej jako rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, szczególny nacisk zostanie położony właśnie na elektro- mobilność.