DUBAI BAJA 2018: PRZYGOŃSKI WYRYWA I JEST LIDEREM

dbaja-2-1

Kuba Przygoński z Automobilklubu Polski razem z pilotem Tomem Colsoulem wygrali drugą rundę Pucharu Świata FIA Cross Country – rajd Dubai International Baja.

Ostatniego dnia rajdu załoga Orlen Team utrzymała prowadzenie, wyprzedając w klasyfikacji końcowej Rosjanina Władimira Wasiliewa oraz Saudyjczyka Yasira Seaidana.


Zobacz także:

SPORT


 

To drugie, po zeszłorocznej wygranej w Italian Baja, zwycięstwo Przygońskiego w Pucharze Świata.

dbaja-2-2

Drugiego dnia Dubai International Baja zawodnicy ponownie mieli do pokonania pustynny odcinek specjalny o długości 173,69 km prowadzący po wydmach i wyschniętych jeziorach. Po wygraniu piątkowej próby jako pierwsi na trasę wyruszyli Kuba Przygoński i Tom Colsoul w swoim Mini John Cooper Works Rally.

Najlepszy czas sobotniego odcinka uzyskał kierowca gospodarzy Khalid al-Qassimi (Peugeot 3008 DKR), który był szybszy o minutę i 46 sekund od Saudyjczyka Yasira Seaidana (Toyota Hilux) Trzeci, ze stratą kolejnych trzech sekund, był Polak.

Jakub Przygoński utrzymał tym sposobem prowadzenie z pierwszego dnia rywalizacji i w klasyfikacji końcowej rajdu o ponad 4 minuty wyprzedził Rosjanina Władimira Wasiliewa (Mini All4 Racing) oraz Yasira Seaidana, który stracił ponad 6 minut.

dbaja-2-3

– Naszym celem od początku było stanąć na podium Baja Dubai, dlatego atakowaliśmy od pierwszych kilometrów. Wygraliśmy i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zostaliśmy liderami Pucharu Świata, a to dobry prognostyk przed kolejnymi rundami. Cieszę się, że wróciliśmy do rywalizacji na pustyni, chociaż temperatura dochodząca do 35 st. Celsjusza dawała się we znaki. Fajna, techniczna trasa po wydmach i wyschniętych jeziorach, na których jechaliśmy nawet ponad 180 km/h. Wracamy do Polski zadowoleni – powiedział kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Team.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Kuba Przygoński, który ma 42 punkty. Drugi, ze stratą 5 oczek, jest Władimir Wasiliew, a trzeci Martin Prokop, który traci 9 punktów. Kolejna runda Pucharu to rajd Abu Dhabi Desert Challenge, który odbędzie się w dniach 24–29 marca.

dbaja-2-4

Wyniki czołówki Dubai International Baja:
1. Kuba Przygoński i Tom Colsoul (Mini John Cooper Works Rally) – 4:10.27 godz.;
2. Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow (Mini All4 Racing) – strata 4.08 min.;
3. Yasir Seaidan i Aleksiej Kuzmicz (Toyota Hilux) – 5.40 min.;
4. Martin Prokop i Jan Tománek (Ford F-150 Evo) – 35.36 min.;
5. Mansoor al-Helei i Khalid Alkendi (Nissan Pick-Up) – 38.25 min.