DZIESIĘĆ CIĘŻARÓWEK NAPĘDZANYCH WODOREM NA ULICACH

toyota_project1

W Los Angeles postanie system transportu towarów oparty na technologii wodorowych ogniw paliwowych. Toyota zbuduje i dostarczy portowi Los Angeles 10 elektrycznych ciężarówek zasilanych wodorem.

Shell otworzy dwie stacje tankowania wodoru dla aut ciężarowych. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie California Air Resources Board.


Zobacz także:

UŻYTKOWE

ECO


 

Projekt Zero and Near Zero- Emission Freight Facilities (zero- i prawie zeroemisyjne usługi transportowe) to wspólna inicjatywa Portu Los Angeles oraz firm Toyota, Kenworth i Shell. Jego celem jest realizacja planu „Shore to Store”, który zakłada przestawienie transportu towarów, odbieranych w porcie Los Angeles, na wodorowe technologie bez- emisyjne.

toyota_project2

Kalifornijska stanowa agencja CARB (California Air Resources Board) przyznała na ten projekt dotację w wysokości 41 milionów dolarów. Całkowity koszt wstępnej fazy programu wyniesie 82,6 milionów dolarów, z czego partnerzy zainwestują łącznie 41,4 miliona dolarów. Projekt pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 465 ton. Jego realizacja będzie nadzorowana przez National Renewable Energy Laboratory oraz South Coast Air Quality Management District.

– Port Los Angeles pokazuje światu, że nie musimy wybierać między ochroną środowiska i wzrostem gospodarczym. Dotacja CARB pozwoli transportować towary na terenie portu i poza nim bez emisji spalin – skomentował mer Los Angeles, Eric Garcetti.

toyota_projec3

– Wsparcie CARB w ramach programu California Climate Investments ma krytyczne znaczenie dla rozwoju i komercjalizacji bez- emisyjnego wyposażenia portowego i ciągników siodłowych nowej generacji, a także potrzebnej infrastruktury – powiedział dyrektor wykonawczy Portu Los Angeles, Gene Seroka.

Wodorowy transport towarów

Pierwszym etapem programu będzie dostarczenie przez Toyotę 10 dużych ciężarówek z silnikiem elektrycznym zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV). Pojazdy powstaną na platformie Kenworth T680. Samochody będą transportowały towary z portu po całym Los Angeles, a także do sąsiednich portów i na północ Kalifornii. Nowe auta trafią do flot firm Toyota Logistics Services, która ma już doświadczenia w wykorzystywaniu wodorowych ciężarówek do transportu towarów w porcie Long Beach, a także United Parcel Services, Total Transportation Services Inc. i Southern Counties Express.

toyota_projec6

W ramach projektu zwiększone zostanie także wykorzystanie bez- emisyjnych technologii w pojazdach terenowych i magazynowych. Kalifornijski port Hueneme otrzyma pierwsze dwa elektryczne traktory oraz wodorowe wózki widłowe japońskiej marki, które będą pracowały w magazynach portu.

Sieć stacji tankowania wodoru

Do obsługi nowych pojazdów Shell wybuduje dwie duże stacje tankowania wodoru z dystrybutorami dostosowanymi do potrzeb ciężarówek. Powstaną one w Wilmington i Ontario i dołączą do trzech takich punktów działających przy obiektach Toyoty w Los Angeles, tworząc zintegrowaną sieć stacji tankowania wodoru dla ciężarówek.

Nowe punkty tankowania Shella będą dostarczały ponad tonę wodoru dziennie, generowanego w 100 procentach przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Z kolei stacje przy Toyota Logistics Services w Long Beach i Toyota Technical Center w Gardenie wybudowane przez Air Liquide będą służyły za ważne ośrodki badań i rozwoju.

toyota_project4