ECO-MIASTO 2018: BUDŻETY OBYWATELSKIE NOWYM ELEMENTEM

eco-miast-nag1

Rozpoczyna się szósta edycja programu Eco- Miasto, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce.

Jego celem jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych ośrodków miejskich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W tym roku miasta mogą zgłaszać do konkursu swoje osiągnięcia w nowej kategorii – gospodarka o obiegu zamkniętym. Po raz pierwszy w formularzach konkursowych znajdzie się pytanie o projekty realizowane w ramach budżetów obywatelskich.

eco-miast-nag3

Dwa miasta, które okażą się najlepsze w kategorii mobilność zrównoważona, otrzymają w pełni elektryczne Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca. Auto, które nie emituje spalin ani hałasu – do prędkości 40 km/h jest prawie bezgłośne – wpisuje się w ideę zrównoważonego transportu.

Na projekt Eco- Miasto składają się: konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz międzynarodowa konferencja „Innowacyjne Eco- Miasto”, która odbędzie się we wrześniu br. w Warszawie. Uczestnicy konkursu dla miast mogą przesyłać zgłoszenia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie eco-miasto.pl .

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID- Warszawa. Eco- Miasto jest realizowane we współpracy z Renault Polska, Saur Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i Tiru – grupa Dalkia, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

– Dzięki szóstej już edycji projektu Eco- Miasto chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

renault-876

W tym roku po raz pierwszy jury konkursu oceni miasta za ich działania zmierzające w kierunku wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z tą ideą odpady nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, dlatego konieczne jest efektywne gospodarowanie zasobami i zmniejszanie ilości produkowanych odpadów. Jeśli już one powstają, to mogą być przetwarzane w procesie recyklingu albo – w dalszej kolejności – stać się źródłem energii.

W szóstej edycji programu Eco- Miasto po raz pierwszy elementem formularzy konkursowych będą projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, czyli wydzielonej budżetu miasta, która przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne zgłaszane bezpośrednio przez społeczeństwo lokalne. Dzięki tej zmianie jury będzie mogło wyróżnić samorządy także za bliską współpracę z mieszkańcami.

Wiele projektów realizowanych z ich inicjatywy doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju: odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe.

KONKURS ECO-MIASTO

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczyna się 11 czerwca. Samorządy do 10 września będą mogły nadsyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie eco-miasto.pl Miasta mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się w ostatnim tygodniu września podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast w Warszawie.

Nagroda specjalna

Oprócz statuetki Eco- Miasto w każdej kategorii przyznawana jest nagroda specjalna od jednego z partnerów. Przykładowo laureaci w kategorii mobilność zrównoważona otrzymują w 100-proc. elektryczne auto Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca. Samochód może być wykorzystywany do ekologicznych celów – w Gdyni (laureat konkursu Eco- Miasto 2017) korzystali z niego strażnicy miejscy z EkoPatrolu, który realizuje zadania z zakresu ochrony środowiska i zwierząt.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział blisko sto miast. Organizatorzy otrzymali w sumie 262 formularze zgłoszeniowe. 43 miasta z 11 województw zostały nagrodzone lub wyróżnione.

Renault ZOEa

Dlaczego warto wziąć udział?

Uczestnicząc w konkursie Eco- Miasto, samorządy otrzymują możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zyskuje wizerunek miast – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, lecz także lokalnym, ponieważ ekologiczne projekty samorządów mogą stać się lepiej rozpoznawalne wśród mieszkańców. ECO-MIASTO stwarza również przestrzeń do wymiany doświadczeń między władzami miast, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

PROJEKT EDUKACYJNY „ZAKRĘCENI W PRZESTRZENI”

W ramach projektu ECO-MIASTO odbywa się trzecia już edycja projektu edukacyjnego „Zakręceni w przestrzeni” organizowanego przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka, dom kultury. Projekt ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą oni wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc.

Tegoroczna edycja realizowana pod hasłem Od_Nowa jeszcze bardziej zachęca dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcyclingu, uwzględnienia zieleni w projektowanych przestrzeniach, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów oraz poprawić jakość i estetykę miejsc.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych potrwa do 19 września. Laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymają zestawy LEGO Architecture, a najlepsze pomysły uczniów szkół ponadpodstawowych na zmianę przestrzeni zostaną zrealizowane.

KONFERENCJA

Tegoroczna edycja konferencji „Innowacyjne Eco- Miasto” będzie miała miejsce w dniach 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Na poprzednią edycję wydarzenia, która odbyła się w listopadzie 2017 r. zarejestrowało się ponad 700 uczestników.

Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, dlatego doskonale wpisuje się w ideę projektu. Podczas konferencji odbywa się również wręczenie nagród w konkursie Eco- Miasto.