ECO-MIASTO NA COP24 – DYSKUSJA O JAKOŚCI POWIETRZA

eco-miast1

Podczas konferencji COP24 odbywającej się w Katowicach Ambasada Francji w Polsce organizuje dyskusję panelową na temat jakości powietrza.

Dobrymi praktykami Francji oraz Polski podzielą się eksperci uczestniczący w wydarzeniu odbywającym się 5 grudnia 2018 r. w ramach projektu Eco-Miasto.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Eco- Miasto to jeden z największych projektów promujących koncepcję zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Jego organizatorami są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID- Warszawa. Konkurs jest realizowany we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint- Gobain, Ceetrus Polska, Dalkią i TIRU, a także Wspólnie– Fundacją LafargeHolcim.

eco-miast2

W debacie podczas COP24 wezmą udział Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy, Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek, Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda, Dyrektor UNEP/ GRID-Warszawa Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin Krzysztof Stanowski, Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Katarzyna Kacpura oraz Dyrektor Generalny Grupy Dalkia w Polsce Thierry Deschaux.

Porozmawiają o konkretnych rozwiązaniach, które mają szansę przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Mogą one być owocem współpracy między władzami rządowymi i lokalnymi, a także przedsiębiorstwami. Panel dyskusyjny odbędzie się 5 grudnia 2018 r. w godzinach 16.00- 18.00 na terenie Pawilonu Francuskiego w Katowicach.

Promocja dobrych praktyk polskich miast w dziedzinie zrównoważonego rozwoju jest celem projektu Eco- Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/ GRID-Warszawa. Składają się na niego konkurs dla miast, międzynarodowa konferencja oraz projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży. W sposób szczególny na kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza zwraca jedna z pięciu kategorii konkursowych – zieleń miejska a jakość powietrza.

Smog jest problemem o globalnym zasięgu – WHO szacuje, że 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Co roku prowadzi to do śmierci około 7 milionów osób na świecie, a także do rozwoju licznych chorób układu krążenia i układu oddechowego. Coraz więcej państw i samorządów lokalnych zwraca uwagę na tę kwestię i wprowadza w życie rozwiązania sprzyjające poprawie jakości powietrza – zmiany prawne, odpowiednie finansowanie, innowacje czy działania angażujące lokalną społeczność.