FORD PERFORMANCE ACADEMY: POLSKIE GWIAZDY W MUSTANGU

must-for1

Na torze Jastrząb odbyła się pierwsza polska edycja Ford Performance Academy. Zaproszeni goście mieli okazję poczuć na własnej skórze, co potrafi Ford Mustang.

W bezpiecznych warunkach przekonać się, czy mają dosyć odwagi, by wykorzystać potencjał drzemiący w tym samochodzie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Taka impreza zorganizowana została p[rzez Forda w Polsce po raz pierwszy. Nie było to kolejne typowe szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy, jakie zazwyczaj odbywają się na torze Jastrząb. Podczas Performance Academy doskonalenie umiejętności stanowiło dodatek do mnóstwa adrenaliny, emocji i zabawy za kierownicą Forda Mustanga.

must-for2

– Mustang to legenda – samochód, który zdecydowanie definiuje mężczyznę i może być ziszczeniem motoryzacyjnych marzeń, które każdy facet powinien posiadać – mówi prowadzący Ford Performance Academy Tomasz Czopik, czterokrotny rajdowy mistrz Polski i rajdowy mistrz Europy Centralnej.

Ford Mustang jest ikoną wśród samochodów sportowych. Obecnie to jedno z przystępnych cenowo coupé o wysokich osiągach oraz najlepiej sprzedawany samochód sportowy na świecie, w Europie oraz Polsce. W zeszłym roku 506 sztuk auta znalazło nabywców w naszym kraju.

Najnowsza generacja Mustanga jest napędzana 5-litrowym silnikiem V8 o mocy 421 KM bądź nowoczesną, dostarczającą równie wiele emocji 2,3-litrową jednostką EcoBoost. W obu przypadkach napęd jest przenoszony na tylne koła, co sprawia, że auto potrafi zapewnić niesamowite wrażenia z jazdy. Kierowca może wybrać, czy emocje będzie dozował za pośrednictwem szybkiej, automatycznej, czy klasycznej manualnej skrzyni biegów.

must-for3

– Niezależnie od wybranej konfiguracji uwolnienie pełnego potencjału drzemiącego w Fordzie Mustangu wymaga wprawy i opanowania odpowiedniej techniki jazdy, które warto nabywać pod okiem ekspertów. Tutaj z pomocą przychodzi Ford Performance Academy – tłumaczy Mariusz Jasiński, dyrektor Komunikacji i PR Ford Polska.

Wszyscy obecni szybko przekonali się, że z Fordem Mustangiem nie ma żartów. Marcin Prokop, Olivier Janiak, Antek Pawlicki i Wojtek Majchrzak pod fachową opieką Tomasza Czopika oraz jego zespołu, sumiennie doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu ponad 400-konnej maszyny. Kontrolowane poślizgi i precyzyjna jazda na limicie przyczepności z każdą próbą stawały się coraz łatwiejsze i bardziej widowiskowe.

– Uwielbiam prowadzić samochody sportowe. To nie był mój pierwszy raz z Fordem Mustangiem, ale tutaj, na torze, można było naprawdę się wyszaleć i poczuć moc tego samochodu. Nieraz mocniej zaciskałem dłonie na kierownicy, bo robiło się gorąco. Fantastyczne doświadczenie – przyznał rozemocjonowany Antoni Pawlicki.

must-for4

Podczas Ford Performance Academy uczestnicy mieli również niecodzienną możliwość bezpośredniego doświadczenia, jak przez ponad 50 lat rynkowej kariery ewoluował Mustang. Na torze Jastrząb pojawili się bowiem uczestnicy kolejnej edycji Mustang Race Polska w wyjątkowych, klasycznych modelach z najrozmaitszych roczników. Tak bezpośrednie obcowanie z różnymi generacjami Mustanga, pozwoliło przekonać się, w jaki sposób zaawansowane i nowoczesne technologie stosowane w motoryzacji wpływają na nasze doświadczenia płynące z jazdy samochodem sportowym.

– W Fordzie Mustangu podoba mi się to, że nowa generacja, mimo że obwarowana wieloma współczesnymi restrykcjami, nadal ma w sobie duszę Mustanga sprzed 3-4 dekad. Czuć, że jest autem bardzo mocno nawiązującym do klasyki i tradycji – podsumowuje Marcin Prokop.

must-for5