FORD: PONAD 350 MUSTANGÓW ZJECHAŁO NA ZLOT (FOTO)

Zlot_Ford_M0

Takiego zlotu jeszcze nie było. Dlatego powracamy jeszcze do imprezy, która miała miejsce centrum Warszawy. Plac Defilad został opanowany przez ponad 350 super samochodów.

W ten sposób właściciele z Polski i Europy wraz z kilkunastoma tysiącami odwiedzających świętowali X ogólnopolski zlot Forda Mustanga.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Niektórzy z uczestników swoimi klasycznymi Mustangami – z najrozmaitszych roczników produkcji, pokonali dystans ponad 2 tys. km, aby pojawić się pod Pałacem Kultury i Nauki i wspólnie świętować X jubileuszowy ogólnopolski zlot. Impreza już tradycyjnie została zorganizowana przez prężnie działające w naszym kraju Stowarzyszenie Mustang Klub Polska.

W centrum Warszawy pojawiły się najbardziej wyjątkowe modele. Spacer między zaparkowanymi samochodami pozwalał w niecodzienny sposób poznać 54-letnią historię tego kultowego muscle cara. Właściciele chętnie opowiadali o swoich Mustangach i prezentowali je zainteresowanym. Współczesne, mocno zmodyfikowane Mustangi Shelby, Roush czy Saleen z najmocniejszym Mustangiem w Polsce na czele budziły ogromne zainteresowanie.

zlot_ford_m23

 

Podobnie jak odrestaurowane z dbałością o najdrobniejszy szczegół klasyki jak Mustang Mach I rocznik 69’ czy filmowe okazy, w tym jeden z 60 wyprodukowanych Bullittów w specyfikacji identycznej jak ten ze słynnego filmu ze Stevem McQueenem.

Fantastyczną atmosferę stworzyły nie tylko samochody, ale również entuzjaści Mustangów. Na Placu Defilad dziesiątki tysięcy osób cieszyło się kultowymi, unikatowymi Mustangami, a grzmoty zmodyfikowanych wydechów przez kilka godzin odbijały się od ścian warszawskich wieżowców, kiedy jury wybierało najgłośniejszy samochód zlotu.

– Tego typu imprezy z udziałem właścicieli i entuzjastów świetnie pokazują fenomen, jakim jest Ford Mustang. Ten fenomen widoczny jest również w Polsce. Tylko w ubiegłym roku z salonów Forda nad Wisłą wyjechało blisko 500 nowych Mustangów, a do tej pory sprzedaliśmy 1300 sztuk tych samochodów w naszym kraju. Taki wynik plasuje nas w europejskiej czołówce – podsumował Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i PR Ford Polska.

Wyjątkowym akcentem X Zlotu była pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja najnowszego wcielenia Forda Mustanga. Na specjalnym stoisku Ford Polska zaprezentował nowego Mustanga w wersji Fastback oraz Convertible. Dzięki temu można było przekonać się, jak konsekwentnie i rozważnie ewoluuje formuła na to najpopularniejsze sportowe coupe na świecie.

zlot_ford_m2

 

10. Ogólnopolski Zlot Mustangów otworzył sezon imprez organizowanych przez Mustang Klub Polska, kolejne emocja już w czerwcu, najpierw podczas Classic Mustang Rally, a chwilę potem na Mustang Race!

JAK CIEPŁE BUŁECZKI

Globalny popyt na nowy model Forda Mustanga 2018 już trzeci rok z rzędu dał Mustangowi pozycję najlepiej sprzedającego się sportowego coupe na świecie. Według analiz rejestracji nowych pojazdów osobowych firmy IHS Markit, w roku 2017 na całym świecie zarejestrowano 125 809 Mustangów. Raporty sumujące sprzedaż wg danych z oficjalnych źródeł rządowych oraz pozarządowych z 80 krajów, obejmujące 95 procent globalnych rejestracji dają Mustangowi przewagę nad wszystkimi innymi sportowymi konkurentami coupe na całym świecie.

81 866 pojazdów zarejestrowanych było w Stanach Zjednoczonych, gdzie produkowany jest Mustang. W zeszłym roku w Europie (według danych wewnętrznych) nowych użytkowników zyskało 13 100 aut, wyprzedzając Porsche 911 na 13 europejskich rynkach, w tym w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

W czołowej piątce europejskich rynków sprzedaży Mustanga znalazły się w roku 2017: Niemcy (5 742), Zjednoczone Królestwo (2 211), Francja (942), Belgia (900), Szwecja (512) i Polska (495).

zlot_ford_m25

 

Równie wysoki popyt jest w Chinach, gdzie Mustang był najlepiej sprzedającym się sportowym coupe w ubiegłym roku, z liczbą 7 125 rejestracji. Globalny eksport tego modelu rozpoczął się w roku 2015 i od tego momentu do grudnia 2017 Ford sprzedał 418 000 Mustangów na całym świecie. Najchętniej kupowaną na świecie wersją jest model GT napędzany silnikiem 5.0 V8.

Od początku tego roku Ford wprowadza nowego Mustanga o bardziej atletycznej sylwetce i ekskluzywnym wnętrzu z miękkimi w dotyku materiałami i 12-calowym cyfrowym zestawem zegarów. Ulepszone układy napędowe obejmują m.in. ośmiocylindrową widlastą jednostkę 5.0-litra o mocy 450 KM z 10-biegową automatyczną skrzynią biegów, która rozpędza Mustanga do 100 km/h w 4,3 sekundy, gwarantuje spalanie średnie na poziomie 12.1 l/100 km i emisję CO2 270 g/km.

Zaawansowane układy obejmują regulowane zawieszenie MagneRide, dające możliwość wyboru trybu jazdy oraz nowy układ wydechowy Active Valve, który zapewnia tryb „dobrego sąsiada”, przydatny wczesnym rankiem lub późną nocą. Na liście systemów wspomagających kierowcę Mustanga znajdziemy asystenta ochrony przed kolizjami z funkcją wykrywania pieszych oraz system utrzymywania pasa ruchu.

zlot_ford_m29

 

Ponadto, edycja specjalna – Bullitt, która powstała dla uczczenia 50 rocznicy legendarnego filmu, trafi do produkcji na rynki europejskie w czerwcu. Dostępny w kolorze Shadow Black lub klasycznym Dark Highland Green, model będzie napędzany wzmocnionym silnikiem V8 o pojemności 5.0-litra, który zapewni moc ocenianą na 464 KM i moment obrotowy 529 Nm.

Standardowy system audio B&O Play zapewnia moc nagłośnienia 1000 watów, rozprowadzaną na 12 głośników o wysokich parametrach. Sportowe coupe, zgodnie z definicją IHS Markit, to zarówno modele dwudrzwiowe jak i kabriolety.

Fot.: Dominik Kalamus i Marcin Karaczun