FORMUŁA E: SEBASTIEN BUEMI WYGRAŁ W URUGWAJU (3. RUNDA)

Formuła E_ur1

W Urugwaju odbył się trzeci z serii wyścigów Formuły E. Na ulicach miejscowości Punta del Este, zwanej Saint-Tropez Ameryki Południowej, ścigali się kierowcy jednomiejscowych samochodów elektrycznych.

Rywalizację wygrał Sebastien Buemi z zespołu e.dams-Renault, zaś na kolejnych stopniach podium stanęli Nelson Piquet jr. z zespołu China Racing oraz Lucas di Grassi z zespołu Audi Sport ABT.

Wszystkie startujące pojazdy wyposażono w opony Michelin Pilot Sport EV.

Wyścig odbywał się na dystansie 31 okrążeń. Szwajcar Sebastien Buemi pokonał drugiego na mecie Nelsona Piqueta Jr. bardzo niewielką przewagą, bo zaledwie 0,732 sek. Trzeci Lucas Di Grassi miał już stratę 2,635 sek. W Urugwaju z dobrej strony pokazał się debiutujący w cyklu Formuły E Francuz Jean-Éric Vergne, który w kwalifikacjach dość sensacyjnie wywalczył pole position. Niestety kierowca nie ukończył wyścigu z powodu awarii samochodu na przedostatnim okrążeniu.

Formuła E_ur2

Po raz pierwszy w historii wyścigowych mistrzostw samochody jednomiejscowe dysponują tylko jednym kompletem opon na cały dzień trwania zawodów – od sesji treningowej, przez kwalifikacje aż po wyścig. Opony Michelin Pilot Sport EV zostały opracowane specjalnie na potrzeby wyścigów Formuły E do samochodów napędzanych mocnymi silnikami elektrycznymi o stałym momencie obrotowym. Oznacza to, że opony muszą być w stanie przenosić moment obrotowy od samego startu pojazdu, jak również zapewniać doskonałą przyczepność podczas przyspieszania i pokonywania zakrętów. Dla optymalnego wykorzystania energii opona Pilot Sport EV musi zapewniać jak najniższe opory toczenia.