FRANKFURT 2017: KIA PROCEED CONCEPT CZYLI PREKURSOR CEED’A

Kia Proceed Con1

Podczas salonu samochodowego International Motor Show 2017 we Frankfurcie Kia Motors zaprezentowała nowe auto studyjne o nazwie Proceed Concept.

Zaprojektowany w europejskim centrum projektowym firmy we Frankfurcie – położonym zaledwie 500 metrów od miejsca, w którym zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności – nowy model zdradza, jak może wyglądać cee’d nowej generacji.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

FRANKFURT 2017


 

Auto studyjne ukazuje nowy typ nadwozia samochodu Kia. Wydłużony hot hatch prezentuje się równie atletycznie jak obecny pro_cee’d, przy czym jeszcze bardziej rzuca się w oczy i jest tak samo funkcjonalny. Zaprojektowany został z myślą o kierowcach nowego pokolenia.

– Wielu europejskich kierowców poszukuje alternatywy dla klasycznych mocnych trzydrzwiowych hot hatchy. Tak zrodził się pomysł na nieco inny niż tradycyjny i oczywisty model w rodzinie cee’da. Proceed Concept to projekt bardzo śmiałego samochodu. Auta, które mogłoby być następcą pro_cee’da. Hot hatchem dla kierowców, którym zależy na aucie o znakomitych osiągach – powiedział Gregory Guillaume, szef stylistów Kia Motors w Europie.

Kia Proceed Con2

Proceed Concept – niski, smukły i lekki, z przerysowaną linią dachu, o dynamicznych proporcjach i kompaktowych rozmiarach – już na pierwszy rzut oka zdradza swoją zwinność. Sylwetkę samochodu uzupełnia kilka wyrazistych detali. Dynamiczna linia okien podąża za linią dachu aż do końca pokrywy bagażnika, podczas gdy tylny słupek z logo GT i w kształcie uciętej od góry płetwy rekina wizualnie wzmacnia brak słupków B w karoserii.

Wypukłe boczne przetłoczenia nadwozia przejaskrawiają smukłą talię auta, a dodatkowe przetłoczenia na tylnych błotnikach nadają tylnej części karoserii umięśnionego charakteru. Sześcioramienne obręcze kół z lekkich stopów mają średnicę 20 cali.

W czasach gdy jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu samochodu są światła do jazdy dziennej, Proceed Concept wykorzystuje oświetlenie również na inne sposoby. Taką rolę pełni „Luminline”, czyli podświetlany obrys bocznych szyb, która zaczyna świecić na powitanie kierowcy, gdy ten wieczorem zbliża się do samochodu. To nic innego, jak autograf Proceed Concept widoczny w nocy, którego zadaniem jest podkreślenie smukłego kształtu nadwozia o linii fastbacka.

Delikatnie opadająca linia dachu płynnie przechodzi w tylną pokrywę, w której na całej szerokości znajduje się wąski pas tylnych świateł, prezentujących się jak ciekłe stopione żelazo.

Chociaż sylwetka i proporcje Proceed Concept wydają się nowe, concept car ma w sobie wiele motywów znanych już z modeli marki Kia. Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, mocno wyprofilowana pokrywa silnika wzorowana na pokrywie silnika Stingera, panoramiczne okno dachowe oraz przetłoczenia blach i wyraźnie zaznaczone niektóre krawędzie – to cechy charakterystyczne samochodu.

Pokazywany na targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie model studyjny jest pomalowany w kolorze „Lava Red”, który osiągnięto przez połączenie wielu warstw ręcznie nakładanego lakieru w kolorze czarnym, srebrnym z efektem chromu i czerwonym z efektem wysokiego połysku.