FRANKFURT 2017: NOWY OPEL GRANDLAND X OSTRZEGA O ZMĘCZENIU

opel_gran-fra1

Nowy Opel Grandland X zadebiutuje na 67. Międzynarodowym Salonie Samochodowym (IAA) we Frankfurcie (14–24 września). Zamówienia na nowego SUV-a Opla już można składać, a od października model ten będzie dostępny u dealerów w Polsce.

Samochód jest wyposażony w ultranowoczesne systemy wspomagające kierowcę: alarm przedkolizyjny z funkcjami automatycznego hamowania awaryjnego i wykrywania pieszych, zaawansowany asystent parkowania czy kamera 360° to tylko niektóre przykłady dostępnych opcjonalnie systemów.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

FRANKFURT 2017


 

Poziom bezpieczeństwa w tym modelu podnoszą również takie systemy, jak adaptacyjny tempomat z funkcją zatrzymywania samochodu, utrzymujący wybraną prędkość i odległość od pojazdu poprzedzającego, a także w razie potrzeby zwiększający lub zmniejszający prędkość Grandlanda X. Na uwagę zasługuje również kolejna nowość wspomagająca prowadzenie pojazdu, czyli opcjonalny system ostrzegania o senności kierowcy.

opel_gran-fra2

Z przeprowadzonych w Niemczech badań nad ruchem autostradowym wynika, że sprawcą co czwartego śmiertelnego wypadku samochodowego jest kierowca, który zasnął za kierownicą (na podstawie danych ADAC). Systemy wykrywające oznaki zmęczenia i sugerujące kierowcy, że nadszedł czas na przerwę i odpoczynek, są powszechne w samochodach klasy premium.

Teraz firma Opel udostępnia takie rozwiązania szerszej grupie zmotoryzowanych w modelu Grandland X — nowym kompaktowym samochodzie sportowo- użytkowym oferowanym w cenie od 94 900 zł (ceny są sugerowanymi cenami detalicznymi z VAT w Polsce).

System ostrzegania o zmęczeniu kierowcy w Grandlandzie X uruchamia alarm w sytuacji, gdy tor ruchu pojazdu sugeruje, że kierowca jest zmęczony lub nie poświęca wystarczającej uwagi prowadzeniu samochodu.

opel_gran-fra3

Alarm ma postać komunikatu w zestawie wskaźników oraz ostrzeżenia dźwiękowego. Po trzech ostrzeżeniach pierwszego poziomu system generuje drugi alarm w formie komunikatu o innej treści oraz głośniejszego sygnału dźwiękowego. Jazda z prędkością poniżej 65 km/h przez 15 minut bez przerwy powoduje zresetowanie systemu

– Zmęczenie jest zagrożeniem nie tylko dla samego kierowcy, ale dla wszystkich użytkowników drogi. System ostrzegania o senności kierowcy w Oplu Grandlandzie X potrafi wykryć typowe oznaki zmęczenia i przypomina prowadzącemu pojazd o tym, aby w czasie długiej podróży robić regularne przerwy, zanim dojdzie do wypadku na drodze — powiedział dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej, Peter Küspert.

opel_gran-fra4

Oprócz systemu ostrzegania o senności kierowcy Opel Grandland X oferuje także inne rozwiązania wspomagające prowadzenie pojazdu i podnoszące poziom bezpieczeństwa. Nowy model Opla, wkraczający do mocno obsadzonego segmentu SUV‑ów, jest wyposażony w reflektory, które optymalnie oświetlają nocną drogę bez oślepiania innych kierowców.

Opcjonalne reflektory AFL LED emitują wiązkę intensywnie białego światła, która skutecznie zamienia noc w dzień i jest automatycznie dostosowywana do warunków jazdy.

opel_gran-fra5

O spokój kierowcy debiutującego na targach motoryzacyjnych Auto Show we Frankfurcie Grandlanda X dba Opel OnStar. Osobisty opiekun kierowcy nie tylko zapewnia pomoc w przypadku kradzieży pojazdu czy łączność przez hotspot Wi‑Fi, ale może też pomóc zmęczonemu kierowcy w znalezieniu miejsca do parkowania3 lub zarezerwowaniu miejsca w hotelu.

W sytuacji awaryjnej, takiej jak zderzenie, „anioł stróż” reaguje automatycznie, nawiązując łączność z doradcą — człowiekiem, który zorganizuje pomoc dla osób podróżujących samochodem.

Fot.: MARCIN KARACZUN i Opel