GENEWA 2018: NOWOŚCI MAREK SEAT I CUPRA

CUPRA_Ate-gen1

Debiut nowej marki CUPRA i jej pierwszego modelu, SUV-a Ateca, światowa premiera elektrycznego samochodu CUPRA e-Racer, cyfrowy kokpit SEAT-a i integracja z aplikacją muzyczną Shazam – SEAT odsłonił najważniejsze premiery podczas salonu samochodowego w Genewie.

Gwiazdą stoiska CUPRA jest pierwszy model nowej marki – Ateca. To SUV, który łączy w sobie sportowy, dynamiczny design z przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

GENEWA 2018


 

Silnik 2.0 TSI oferuje moc 300 KM (221 kW) oraz współpracuje z nową 7-stopniową skrzynią biegów DSG, która została zmodyfikowana tak, aby oferować sportową obsługę, a jednocześnie płynniejsze i bardziej precyzyjne przełożenia.

Nowa skrzynia CUPRA Ateca łączy także wydajność z niskim poziomem zużycia paliwa i emisji.

CUPRA_Ate-gen3

CUPRA Ateca wyposażona jest także w system trakcji 4Drive – jeden z najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów trakcyjnych. Analizuje on warunki drogowe w czasie rzeczywistym, prędkość samochodu i każdego koła, pozycję kierownicy oraz tryb, aby szybko i stopniowo dostarczać potrzebną moc do odpowiednich kół.

System 4Drive jest zoptymalizowany pod kątem współpracy ze wszystkimi trybami jazdy: normalnym, sportowym, indywidualnym, śniegowym, terenowym i oczywiście z trybem CUPRA. Po wybraniu tego ostatniego silnik przestawia się w tryb jazdy torowej – auto staje się dynamiczniejsze, a ustawienie adaptacyjnego zawieszenia nadaje pojazdowi agresywny, sportowy charakter. Nowe auto może osiągnąć prędkość maksymalną 245 km/h, a na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h potrzebuje zaledwie 5,4 sekundy.

A jak wygląda nowy model – prezentujemy na zdjęciach zamieszczonych w tekście…

CUPRA_Ate-gen2

Debiut CUPRA e-Racer

O sportowe emocje na najwyższym poziomie zadba również CUPRA e-Racer, która na targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show ma swoją światową premierę. To elektryczny samochód wyścigowy z prawdziwie dynamicznym duchem, co potwierdzają jego możliwości: 300 kW mocy ciągłej i do 500 kW mocy szczytowej. CUPRA e-Racer osiąga maksymalną prędkość 270 km/h, przyspieszając od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy, a od 0 do 200 km/h w zaledwie 8,2 sekundy.

Silnik CUPRA e-Racera zapewnia imponującą wydajność i osiągi. Napęd elektryczny posiada możliwość odzysku energii hamowania, a silnik charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym już od samego momentu naciśnięcia pedału gazu. CUPRA ze swojego pojazdu usunęła także lusterka boczne, zastępując je trzema kamerami, z których obraz wyświetlany jest na desce rozdzielczej.

CUPRA e-Racer demonstruje potencjał technologiczny nowej marki na różnych płaszczyznach. Jeszcze w tym roku pojazd wystartuje w rywalizacji na torze, a w kolejnym będzie się ścigać wśród wyłącznie elektrycznych pojazdów. Gwarantuje to zupełnie nowe doświadczenia dla miłośników wyścigów samochodowych, obiecując ekscytujące przeżycia w nowym formacie.

CUPRA_Ate-gen4

Leon CUPRA R ST, Leon 1.5 TSI EVO i Ibiza TGI FR

Także na stoisku SEAT-a pojawią się dynamiczne nowości. Hiszpańska marka zaprezentuje nowego Leona CUPRA R ST z silnikiem 2.0 TSI o mocy 300 KM, z 4Drive z napędem na cztery koła i skrzynią biegów DSG. O przyczepność, oprócz szerokich 19-calowych kół, dba elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy. Do znakomitych właściwości jezdnych przyczynia się także dostrojony układ jezdny.

Imponuje również układ hamulcowy Brembo z nawiercanymi tarczami oraz agresywnie stylizowane zderzaki z elementami z włókna węglowego. Całości dopełniają liczne miedziane wstawki, obejmujące m.in. lusterka wsteczne czy specjalnie zaprojektowane obręcze z lekkich stopów. Podobne wstawki znalazły się w kabinie i razem z obszytymi Alcantarą kierownicą i drążkiem zmiany biegów, biało-czarnymi cyferblatami zegarów i elementami z włókna węglowego wzbogacają wyjątkowy, sportowy obraz nowego modelu.

Kolejnym dużym graczem na stoisku SEAT-a będzie Leon z najnowszym silnikiem 1.5 TSI Evo 150 KM. Czterocylindrowy silnik benzynowy wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa pod ciśnieniem 350 barów, turbodoładowanie i udoskonalony system ACT. Silnik zapewnia niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję zanieczyszczeń przy zachowaniu doskonałej wydajności. Nowy Leon 1.5 TSI będzie dostępny już latem 2018.

cuprs-ate-ge6

Cyfrowy kokpit i przyszłość mobilności

SEAT w Genewie podkreśla takie walory marki jak innowacyjność czy technologia. Marka prezentuje swoje najnowsze osiągnięcie – cyfrowy kokpit, przeznaczony dla modeli CUPRA Ateca, SEAT Leon CUPRA R ST, Leon 1.5 TSI EVO FR oraz Arona. Na specjalnie zaprojektowanym interaktywnym ekranie pojawią się najważniejsze wskaźniki. Szerokie możliwości personalizacji w połączeniu z nowoczesnym wyglądem sprawią, że korzystanie z multimediów SEAT-a wejdzie na nowy, wyższy poziom.

Na salonie w Genewie dowiemy się także więcej na temat integracji SEAT-a z Shazamem, którą marka zapowiedziała podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych w Barcelonie. Shazam to popularna aplikacja mobilna pozwalająca użytkownikom na rozpoznawanie muzyki. Wszyscy kierowcy, którzy usłyszą np. w radiu intrygujący ich utwór, będą mogli zlecić aplikacji wyszukanie jego wykonawcy w wygodny i przede wszystkim bezpieczny sposób. Usługa umożliwi również układanie własnych playlist i sprawne, bezpieczne korzystanie z nich jazdy. Usługa będzie wdrażana w SEAT-ach od kwietnia.

SEAT obecnie reorganizuje swoją strukturę w duchu tworzenia holdingu obejmującego główną działalność, ale także firmy, takie jak SEAT Metropolis:Lab, CUPRA i XMOBA, zaprezentowane podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych w Barcelonie.

CUPRA_Ate-gen5