GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED: I.D. R PIKES PEAK Z REKORDEM

vw-goodw1

Podczas zakończonego Festiwalu Szybkości w Goodwood w Chichester w Anglii, francuski kierowca Romain Dumas jadący w pierwszym wyposażonym w wyłącznie elektryczny napęd wyścigowym aucie Volkswagena ustanowił nowy rekord trasy.

I.D. R Pikes Peak przejechał wyścig w czasie 43,86 sekundy, nie tylko wygrywając tegoroczną imprezą, ale także poprawiając dotychczas najlepszy wynik w klasie „elektryków”.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED 2018


 

Zaledwie przed trzema tygodniami wyścigówka Volkswagena okazała się zwycięzcą legendarnego Pikes Peak International Hill Climb, teraz o 3,48 sekundy poprawiła w Goodwood rekord w kategorii aut z napędem elektrycznym, obowiązujący od 2013 roku. Rekord wszech czasów nadal należy do Niemca Nicka Heidfelda. W 1999 roku ten były kierowca Formuły 1 w bolidzie F1 McLaren- Mercedes MP4/13 pokonał 1,86-kilometrową trasę w Goodwood w czasie 41,6 sekundy.

vw-goodw2

– I.D. R Pikes Peak jeszcze raz dowiódł w spektakularny sposób, że jest wspaniałym ambasadorem naszej rodziny nowych samochodów elektrycznych I.D. Dziękuję całemu zespołowi. Po wspaniałym zwycięstwie na Pikes Peak, teraz w Goodwood znowu pokazaliśmy, do jakich wyczynów jest zdolny elektryczny samochód wyścigowy. To bardzo dobry wstęp do naszej wielkiej ofensywy w dziedzinie modeli elektrycznych, która rozpocznie się w przyszłym roku – powiedział Herbert Diess, Prezes Zarządu Volkswagen AG oraz Prezes Zarządu Volkswagen Samochody Osobowe.

Pod wrażeniem był również kierowca Volkswagena – Romain Dumas.

vw-goodw3

– Goodwood to wspaniała impreza i jestem więcej niż szczęśliwy, że wygraliśmy w tak wyśmienitym towarzystwie”, powiedział 40-letni kierowca po zakończeniu rekordowego przejazdu. „Wprawdzie trasa jest bardzo krótka, ale jednocześnie szybka i zanieczyszczona, a przez to wymagająca. W każdym razie to duży zaszczyt, że mogłem stanąć na starcie w Goodwood. Spotyka się tu tylu fantastycznych kierowców, samochody i motocykle z całej stuletniej historii motoryzacji – to naprawdę niepowtarzalna rzecz – powiedział kierowca.

– Mimo że trasa nie ma nawet dwóch kilometrów, znowu pokazaliśmy jaki potencjał kryje się w I.D. R Pikes Peak. Volkswagen jasno zdeklarował się po stronie aut elektrycznych i chcemy wykorzystywać każdą okazję, by pokazać ile one mogą budzić emocji – jeszcze zanim na rynku pojawią się pierwsze modele marki napędzane wyłącznie energią elektryczną – podsumował imprezę Sven Smeets, Dyrektor Volkswagen Motorsport.

vw-goodw4

Na Goodwood Festival of Speed pojawiło się ponad 200 000 widzów świętujących 25. jubileusz tej imprezy. Sportowe wydarzenie mające miejsce w posiadłości księcia Richmond to największa na świecie impreza tego rodzaju. W tym roku lista startowa znowu przypominała „who-is-who” w sporcie samochodowym.

Oprócz Ramaina Dumasa zasiadającego w modelu I.D. R Pikes Peak o mocy 500 kW (680 KM) oraz Hansa- Joachima Stucka i Jochi Kleinta w Volkswagenie Golfie 2 Bi-Motor Pikes Peak z 1987 roku osiągającego moc 480 kW (625 KM), na starcie zjawili się także m.in. Giacomo Agostini, Derek Bell, Emerson Fittipaldi, Mika Häkkinen, Tom Kristensen, Nick Mason, Sébastien Ogier, Richard Petty, Walter Röhrl czy sir Jackie Steward.

vw-goodw5