GRAND PRIX ABU DHABI 2016: NICO ROSBERG MISTRZEM ŚWIATA

gp-aza-1

Nico Rosberg został Mistrzem Świata Formuły 1 w sezonie 2016. Kierowca Mercedesa zajął drugie miejsce w wyścigu o Grand Prix Abu Dhabi, utrzymując dzięki temu przewagę punktową w końcowej klasyfikacji generalnej cyklu.

Drugie miejsce na torze Yas Marina w Abu Zabi zajął ustępujący mistrz, Lewis Hamilton (Mercedes). Trzeci linię mety minął Sebastian Vettel (Ferrari), który w końcówce okazał się szybszy od Maxa Verstappena (Red Bull).

sponsorenault

Lewis Hamilton wygrał w tym roku dziesięć wyścigów, Nico Rosberg – dziewięć. Brytyjczyk wygrał ostatnie zawody i robił w drugiej części zmagań wszystko, aby stworzyć szanse rywalom na wyprzedzenie Nico. Jednak Niemiec jechał mądrze taktycznie i mimo, że czuł za sobą “oddech” najpierw Verstappena, a potem Vettela nie dał się ponieść nerwom i mógł świętować na mecie. Hamilton zapewne znów podpadł zespołowi, ponieważ nie stosował się do poleceń z boksu nakazujących mu przyspieszenie…

2016 Abu Dhabi Grand Prix, Saturday

Start do wyścigu nie przyniósł sensacji. Hamilton i Rosberg utrzymali pozycje. Kimi Raikkonen (Ferrari) wyprzedził natomiast Daniela Ricciardo (Red Bull). Max Verstappen (Red Bull) tymczasem zderzył się z Nico Hulkenbergiem (Force India) i spadł z szóstego na ostatnie miejsce.

Jednak Holender pokazał wielka klasę. Wyprzedzał kolejnych rywali, awansując nawet na drugą pozycję. Rosbergowi wystarczała trzecie pozycja na mecie, więc dość długo nie ryzykował ataku. Wreszcie jednak go przeprowadził. Sebastian Vettel zmienił opony i po wyprzedzeniu Verstappena zbliżał się do Rosberga. Ale nie zdołał go dogonić.

Kimi Raikkonen walczył z Danielem Ricciardo, ale nie zdołał go ostatecznie pokonać – był w wyścigu szósty. Nico Hulkenberg (Force India) i (Force India Mercedes) utrzymali pozycje zajęte w kwalifikacjach. Felipe Massa (Williams), kończący karierę, dojechał jako dziewiąty przed Fernando Alonso (McLaren). Były mistrz, Jenson Button (McLaren), dla którego był to tez ostatni wyścig w karierze mety nie osiagnął – został sklasyfikowany na 20. pozycji.

Największym pechowcem okazał się Kevin Magnussen (Renault), który odpadł już na początku zawodów. Jego partner z teamu, Jolyon Palmer walczył ze zmiennym szczęściem – po dobrym początku i awansie na jedenaste m iejsce, na 44. okrążaniu (z 55-ciu) miał kolizję z Carlosem Sainzem (Toro Rosso), tracąc szanse na dobry wyniki (był ostatecznie 17-ty).

Warto odnotować wysokie lokaty kierowców Manora – Esteban Ocon był trzynasty, a Pascal Wehrlein (Manor) – czternasty.

gp_aza-3

Tak więc zwycięzcą 2016 FIA Formula One World Champion po raz pierwszy w karierze został Nico Rosberg. Miejsca na podium zajęli Lewis Hamilton i Daniel Ricciardo.