HEJ BMW CZYLI INTELIGENTNY ASYSTENT OSOBISTY W AUCIE

bmw-hej1

Od marca 2019 roku w samochodach BMW pojawi się inteligentny cyfrowy asystent, który będzie reagował na hasło „Hej BMW”. To początek nowej ery, w której kierowcy w coraz większym stopniu będą mogli głosowo obsługiwać swój samochód oraz uzyskiwać dostęp do jego funkcji i informacji.

W przyszłości asystent będzie służyć użytkownikowi pomocą również poza samochodem, czy to w domu za pośrednictwem inteligentnego głośnika, czy poza domem przez smartfon.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Co więcej – będzie on kompatybilny z innymi cyfrowymi asystentami głosowymi, zapewniając komunikację z innymi szybko rozwijającymi się ekosystemami. Dzięki połączeniu z BMW Open Mobility Cloud i sztucznej inteligencji możliwości asystenta będą cały czas udoskonalane. Regularne aktualizacje przeprowadzane w prosty sposób na smartfonie i w samochodzie za pomocą funkcji zdalnej aktualizacji oprogramowania będą stale poszerzać zakres oferowanych funkcji i możliwości.

bmw-hej2

Inteligentny asystent osobisty BMW uczy się nawyków i przyzwyczajeń, a następnie jest w stanie stosować je w odpowiednim kontekście. Pomaga kierowcy, uczy się jego preferencji i zna jego ulubione ustawienia, np. ogrzewanie foteli czy miejsca, do których często jeździ („Take me home” – prowadź do domu). Kierowcy mogą nadać mu imię (np. „Tomek” czy „Kasia”). Asystent potrafi nawet prowadzić konwersacje.

Wypowiedzenie „Hey BMW, I’m cold” – Hej BMW, zimno mi – sprawi, że asystent odpowiednio dostosuje temperaturę wewnątrz samochodu. Obecna wersja asystenta jest już w stanie zapamiętywać preferowane ustawienia, ale ciągłe doskonalenie technologii pozwoli w przyszłości asystentowi uczyć się coraz to nowych preferencji i ulubionych ustawień. Podstawą będzie przenośny, cyfrowy profil klienta – identyfikator BMW.

Cyfrowy ekspert BMW

Inteligentny asystent osobisty BMW potrafi wyjaśnić najróżniejsze funkcje („Jak działa asystent świateł drogowych?”), podać informacje o aktualnym stanie samochodu („Czy poziom oleju jest prawidłowy?”) i odpowiedzieć na pytania („Czy są jakieś komunikaty ostrzegawcze?”). Zna ulubione ustawienia kierowcy. W przyszłości asystent będzie mógł również udzielać wskazówek dotyczących oszczędnej jazdy lub myśleć z wyprzedzeniem i w razie potrzeby ostrzegać kierowcę. Może on ostrzegać kierowcę o problemach („Niskie ciśnienie w oponach”), przypominać mu o wizycie w serwisie lub nawet umawiać wizytę.

Doskonały pilot

Aby zapewnić prostą nawigację, kierowca może dać asystentowi dostęp do kalendarza i kontaktów, po czym asystent znajdzie miejsce postojowe blisko celu, dostarczy informacji na temat wszelkich korków na trasie i przypomni kierowcy, kiedy należy wyruszyć w trasę. Ponadto asystent zapamiętuje często odwiedzane miejsca. Integracja asystenta z Microsoft Office 365 i Skype for Business umożliwia przyłączanie się do telekonferencji lub odczytywanie wiadomości e-mail, dzięki czemu BMW staje się obsługiwanym głosowo mobilnym biurem.

bmw-hej3

Oprócz tego inteligentny asystent osobisty BMW jest ekspertem w dziedzinie rozrywki. Może natychmiast rozpoznać aktualnie odtwarzany utwór w radiu lub wyszukać stację nadającą żądany rodzaj muzyki („Odtwórz muzykę klasyczną”).

Debiut w samochodach BMW w marcu 2019 r.

Funkcja inteligentnego asystenta osobistego pojawi się na rynku w wersji podstawowej ze sterowaniem głosowym w 23 językach w marcu 2019 r. W USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Brazylii, Japonii i (od maja 2019 r.) w Chinach inteligentny asystent osobisty BMW będzie miał ponadto bardziej naturalne sterowanie głosowe oraz inne inteligentne funkcje, takie jak wyszukiwanie tzw. Point of Interest, pogodę i muzykę.

Asystent będzie oferowany w modelach z nowym systemem operacyjnym BMW 7.0 oraz w ramach Live Cockpit Professional (6U3). Zakres funkcji można rozszerzyć poprzez pakiet Connected Professional. Asystent będzie oferowany opcjonalnie już od listopada 2018 r. w nowym BMW serii 3 i będzie dostępny przez pierwsze trzy lata.

W przypadku nowych modeli BMW X5, Z4 i serii 8 wyposażonych w system operacyjny BMW 7.0 funkcja zdalnej aktualizacji oprogramowania umożliwi klientom od marca 2019 r. samodzielną instalację pełnej wersji inteligentnego asystenta osobistego BMW bez konieczności wizyty u dealera.