HYUNDAI: ELEKTRYCZNY AUTOBUS PIĘTROWY DLA 70 OSÓB

hyundair_bus_1

Elektryczny autobus piętrowy, będący pierwszym tego rodzaju pojazdem marki i kolejnym krokiem firmy, w celu zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i korków, zaprezentował ostatnio Hyundai.

Całkowicie nowy pojazd został zaprezentowany w Korei podczas targów „Ziemia, Infrastruktura i Transport”.


Zobacz relacje:

ECO

UŻYTKOWE


 

Projekt skonstruowania pierwszego koreańskiego elektrycznego autobusu piętrowego rozpoczął się w 2017 roku i trwał 18 miesięcy.

hyundair_bus_2

Pojazd zapewnia miejsce siedemdziesięciu pasażerom – jedenaście miejsc znajduje się na pierwszym piętrze i pięćdziesiąt dziewięć miejsc na drugim piętrze.

Jest to 1,5 razy więcej miejsc dla pasażerów niż w przypadku zwykłego autobusu. Dzięki zamontowaniu na stałe dwóch wózków inwalidzkich, automatycznie wysuwanej rampie najazdowej oraz niskopodłogowej konstrukcji, jest on jeszcze bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Hyundai wyposażył autobus w chłodzoną wodą wysokowydajną polimerową baterię o pojemności 384 kWh, z maksymalnym zasięgiem do 300 km na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie można zakończyć w ciągu 72 minut.

hyundair_bus_3

Autobus ma 12 990 mm długości i 3 995 mm wysokości. Dla zapewnienia lepszego komfortu jazdy, na przedniej osi zastosowano układ niezależnego zawieszenia.

Natomiast tylna oś napędowa została zintegrowana z silnikiem elektrycznym o mocy 240 kW, który pomaga w minimalizacji strat energii. Ponadto zastosowanie skrętnej tylnej osi poprawia zwrotność i ułatwia manewrowanie.

– Dwupoziomowy elektryczny pojazd jest przyjazny dla środowiska, a przy tym, dzięki dużej liczbie miejsc dla pasażerów, znacznie przyczyni się do rozładowania korków na ulicach w godzinach szczytu powiedział ByoungWoo Hwang, Szef Zespołu ds. Zaawansowanych Technologii Pojazdów Użytkowych Hyundai Motor Group.

hyundair_bus_4

Autobus został również wyposażony w zaawansowane systemy, zapewniające bezpieczeństwo pasażerom.