ITALIAN BAJA 2017: PRZYGOŃSKI WYGRAŁ, POZOSTALI PECHOWO (META)

itbaj_met1

Kuba Przygoński i Tom Colsoul wygrali 24. edycję rajdu Italian Baja, szóstą rundę Pucharu Świata cross country FIA. Załoga Orlen Team była najszybsza na obu odcinkach specjalnych niedzielnego etapu.

Potwierdziła tym samym świetną dyspozycję i dominację w trakcie całego rajdu. Pechowo natomiast kończyli zawody pozostali dwaj nasi kierowcy: Aron Domżała i Martin Kaczmarski, którzy jeszcze wczoraj zajmowali miejsca na podium.


Zobacz także:

SPORT

ITALIAN BAJA 2017


 

Ostatniego dnia rajdu zawodnicy dwukrotnie pokonywali ponad 80-kilometrowy odcinek specjalny „Vavadrom”. Polsko- belgijski duet był najszybszy w trakcie obu przejazdów. Na porannym odcinku załoga o prawie dwie i pół minuty wyprzedziła Czecha Miroslava Zapletala, a w drugim przejeździe była szybsza o ponad minutę od Rosjanina Gadasina.

itbaj_met2

Kierowca Automobilklubu Polski jechał dobrym, równym tempem i nie miał żadnych przygód na trasie, których nie uniknęli dwaj inni Polacy walczący o podium. Aron Domżała miał awarię silnika, natomiast Martin Kaczmarski złapał trzy kapcie, dysponując tylko dwoma kołami zapasowymi.

Sytuacja w stawce zmieniała się do ostatniej chwili. Skorzystał z tego jeden z faworytów, Katarczyk Mohammed Abu Issa z doskonale znanym w naszym kraju pilotem, Xavierem Panseri (Automobilklub Polski – trzykrotny mistrz Polski w rajdach), który na ostatnich kilometrach wskoczył na trzecie miejsce, tracąc ostatecznie do załogi Orlen Team 31 minut. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Czech Miroslaw Zapletal ze stratą 16 minut do zwycięzcy.

– Bardzo się cieszymy z wygranej w tym legendarnej Italian Baja. Fajnie zapisać polskie nazwisko w historii tego 25-letniego rajdu. Bardzo dobre zawody i świetne tempo na wszystkich etapach. Do końca trzeba było bardzo uważać, być skoncentrowanym, bo na ostatnich kilometrach można było wiele stracić. Udało nam się uniknąć przygód, co w połączeniu ze świetnymi przejazdami przyniosło zwycięstwo. Dziękuję Tomowi za świetną współpracę i dziękuję wszystkim za wsparcie – powiedział na mecie rajdu Kuba Przygoński.

itbaj_met3

Dzięki zwycięstwu w szóstej rundzie Pucharu Świata Cross Country Kuba i Tom awansowali na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu i zwiększyli szansę na miejsce na podium w całym sezonie. Przygoński i Colsoul kolejny start w Pucharze Świata planują podczas dziewiątej eliminacji – Baja Poland.

Wyniki 24. edycji rajdu Italian Baja:
1. Kuba PRZYGOŃSKI i Tom COLSOUL (Mini All4 Racing) – 5:41.21,7 godz.;
2. Miroslav ZAPLETAL i Marek SÝKORA (Ford F-150 Evo) – strata 16.12,1 min.;
3. Mohamed ABU-ISSA i Xavier PANSERI (Mini All4 Racing) – 31.22,4 min.;
4. Fernando ÁLVAREZ i Juan Pablo MONASTEROLO (Toyota Hilux) – 34.48,0 min.;
5. Jes MUNK i Sebastien DELAUNAY (Toyota Hilux Overdrive) – 46.15,8 min.;
6. Elvis BORSOI i Stefano Rossi (Toyota Toyodell) – 49.20,1 min.;
11. Martin KACZMARSKI i Tapio SUOMINEN (Toyota Hilux) – 6:31.29,1 godz.

Fot.: Marian Chytka (MCH Photo)