JAZDA AUTEM UŻYWANYM MOŻE BYĆ TAŃSZA – CO ZROBIĆ (PORADY)

Ford_Focus1

Koszty eksploatacji samochodu zmierzają tylko w jedną stronę – ciągle w górę. Kierowcy nie mając wpływu na ceny paliwa, mogą jednak zwiększyć oszczędność swoich aut.

A to dzięki prostym zabiegom rekomendowanym przez ekspertów sieci salonów AAA Auto.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Co należy zrobić?

1. Usuń zbędny balast – wyjmij z bagażnika niepotrzebne rzeczy, takie jak rowerek dziecięcy, (jeśli dziecko zostało w domu), albo grill, który znajduje się tam od sezonu letniego.
2. Zmniejsz opór powietrza – zdemontuj bagażnik dachowy lub uchwyty na rower, jeśli ich nie używasz.
3. Pamiętaj o serwisie – utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie go serwisuj, zachowuj zalecane ciśnienie w oponach, aby zmniejszyć opór toczenia.
4. Zaplanuj podróż – unikaj godzin szczytu jeśli to możliwe i staraj się nie zgubić trasy, żeby nie jechać dalej niż to konieczne.
5. Wyłącz klimatyzację – jeśli w samochodzie nie jest naprawdę zimno lub gorąco, należy wyłączyć klimatyzator, używanie go może spowodować obciążenie silnika szczególnie przy niskich prędkościach. To samo dotyczy ogrzewanych szyb i innych urządzeń elektrycznych.
6. Wcześniej zmieniaj bieg – prowadź auto łagodnie, delikatnie przyspieszaj i hamuj, zmieniaj bieg na wyższy tak szybko, jak to możliwe.
7. Wykorzystuj grawitację – zwiększaj rozpęd podczas zjeżdżania w dół, aby za chwilę podjechać pod górę.
8. Przewiduj i czytaj drogę – patrz daleko przed siebie i przewiduj przeszkody. Zmniejszenie gazu, utrzymanie prędkości oraz odległości między pojazdami jest lepsze niż ciągłe przyspieszanie i hamowanie.

– Ekonomiczność to podstawowa kwestia dla osób planujących kupić samochód używany, bez względu na to, czy będzie to pierwsze auto, czy drugie w rodzinie. Z naszego doświadczenia wynika, że w przeważającej liczbie poszukiwane są auta ze średnim i niskim zużyciem paliwa, z silnikami nie przekraczającymi 1.6 litra pojemności oraz nie wymagające częstych wizyt w serwisie. Coraz częściej też kupujący biorą pod uwagę samochody z napędem hybrydowym, które szczególnie dobrze sprawdzają się w mieście – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna Aures Holdings, który zarządza międzynarodową siecią autocentrów AAA Auto.

TOP 10 najbardziej ekonomicznych aut używanych dostępnych w AAA AUTO
1. Skoda Fabia 1.4 TDI 2015
2. Toyota Yaris Hybrid 2016
3. Ford Fiesta 1.6 TDCi 2013
4. Renault Clio 1.5 dCi 2015
5. Seat Ibiza 1.4 TDI 2016
6. Seat Ibiza 1.2 TDI 2010
7. Kia Rio 1.1 CRDi 2015
8. Ford Focus 1.5 TDCi 2015
9. Mini One D Clubman 2017
10. Skoda Rapid 1.2 TSI LPG 2017