KARTING: ZNAMY POLSKIE FINALISTKI PROGRAMU THE GIRLS ON TRACK

GirlsOnTrack1

Było pechowo. W przededniu zawodów było wręcz upalnie. W dniu zmagań niemal przez cały czas padał deszcz. Mimo to dziewczęta z różnych rejonów Polski wykazały się ogromnym hartem ducha.

Niesprzyjająca aura nie była straszna dziewczynom, które pojawiły się w przy Galerii Nowy Świat w Rzeszowie, żeby spróbować swoich sił w slalomie kartingowym.


Zobacz także:

SPORT

THE GITLS ON TRACK


 

W stolicy Podkarpacia odbyły się drugie i ostatnie polskie eliminacje projektu Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA „The Girls On Track – Karting Challenge”. Organizatorem tych eliminacji był Polski Związek Motorowy we współpracy z Automobilklubem Rzeszowskim. Projekt skierowany do dziewcząt w wieku 13-18 lat, cieszył się dużym zainteresowaniem również w szerszej grupie wiekowej.

GirlsOnTrack2

Pomimo okropnej pogody – błota i ciągłego deszczu – odnotowano 70 przejazdów na ustawionym specjalnie na potrzeby eliminacji slalomie kartingowym. Dziewczyny przekonały się, że strach ma wielkie oczy, a karting slalom to nic trudnego. Większość uczestniczek chętnie wracała na tor po chwili odpoczynku.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom eliminacji, jury podjęło decyzję, aby oprócz wskazania czterech regulaminowych uczestniczek, wyróżnić dwie dodatkowe. Wśród finalistek znalazły się: Wiktoria Kapała z Rzeszowa, Kornelia Olkucka z Chotomowa, Michalina Sabaj z Krakowa, Zuzanna Sieczek z Rzeszowa, Julia Ślusarczyk z Babic oraz Paulina Żelazna ze Świecia.

GirlsOnTrack3

To znaczy, że razem z finalistkami z pierwszych, majowych eliminacji w Tychach, mamy już grupę 14 polskich finalistek. Od września do listopada tego roku wszystkie finalistki wezmą udział w eksperckich szkoleniach Gosi Rdest, ambasadorki polskiej edycji programu, jednej z najszybszych Polek na torach wyścigowych świata. Podczas tegorocznego Warsaw Motor Show poznamy nazwiska trzech polskich reprezentantek na Europejski Finał w Le Mans, który odbędzie się w marcu 2019 roku.

W Rzeszowie byliśmy pełni podziwu nie tylko dla zawodniczek i Gosi Rdest, ale także działaczy z Automobilklubu Rzeszowskiego, przeprowadzających turniej. Piotr Kłeczek, Asystent Dyrektora ds. Mediów 27. Rajdu Rzeszowskiego wykazał się niebywałą wytrwałością i determinacją, komentując w ulewie przez kilka godzin zmagania na torze kartingowym. Obecny na imprezie był Prezes PZM, Michał Sikora.

GirlsOnTrack5

The Girls on Track to nowy projekt FIA skierowany do dziewczyn, mający na celu odkrycie talentów oraz stworzenie łatwiejszego dostępu do rozpoczęcia kariery w motorsporcie. Celem długofalowym jest stworzenie kultury, która ułatwia i docenia pełny udział kobiet we wszystkich aspektach sportu motorowego. Ambasadorem polskiej odsłony programu jest także Rafał Sonik, najlepszy polski quadowiec, zwycięzca Rajdu Dakar oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM.

Projekt składa się z kilku etapów. Eliminacje krajowe odbywają się w 2018 roku w 8 krajach europejskich (Polsce, Belgii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Słowacji i Szwecji). Trzy zwyciężczynie eliminacji krajowych pojadą na Finał Europejski w 2019 roku, a sześć jego najlepszych zawodniczek weźmie udział w profesjonalnych Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA w 2019 roku.

GirlsOnTrack4

Globalnie, projekt otrzymał wsparcie firmy Yokohama oraz Unii Europejskiej poprzez program Erasmus+. W trakcie trwania projektu przeprowadzane jest badanie socjologiczne, którego wyniki mają na celu pomoc w zachęcaniu dziewczyn do udziału w różnego rodzaju sportach.

Patronat Honorowy nad krajowymi eliminacjami projektu objął Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka. Sponsorami byli: kart-shop.pl, SOS PZMot i PZM Travel.

Więcej informacji o projekcie na www.GirlsOnTrack.pl

GirlsOnTrack6

Fot: Promo Design Academy