KOMUNIKAT GŁÓWNEJ KOMISJI SPORTU MOTOCYKLOWEGO

motocross56

Otrzymaliśmy komunikat- oświadczenie Głównej Komisji Sportu Motocyklowego Polskiego Związku Motorowego. Oto jego treść:

W ostatnim czasie polski motocross poniósł ogromne straty. W bardzo krótkim odstępie czasu na torach zginęło dwoje młodych ludzi, którzy całym swoim sercem byli oddani swojej pasji. Ich śmierć wstrząsnęła całym środowiskiem motocrossowym. Nie mogliśmy pozostawić tego bez reakcji.

Napływały do nas różne opinie, od takich by przejść po dramatycznych wydarzeniach do porządku dziennego, do tych, by ograniczyć, czy nawet całkowicie zakończyć sezon motocrossowy w Polsce. Docierały do nas również sygnały i uczestniczyliśmy w wielu rozmowach z zawodnikami, rodzicami, organizatorami, z których wynikało, że nie wyobrażają sobie startów, organizacji, czy uczestnictwa w imprezach motocrossowych w najbliższym czasie, a może nawet i nigdy.

W związku z tym, stawiając na pierwszym miejscu potrzeby ludzkie i dobro całej społeczności motocrossowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej młodszej części, a wyniki sportowe i rywalizację o punkty odsuwając na dalszy plan, podjęliśmy decyzję o 30 dniach zawieszenia zawodów motocrossowych na wszystkich szczeblach.

Każdy te tragedie przeżywa w swój sposób, każdy próbuje poradzić sobie inaczej. Dlatego szacunek dla zmarłych, ich rodzin i naszego małego środowiska motocrossowego, gdzie prawie wszyscy się znają, często wspominając ostatnie kontakty ze zmarłymi, ale nie zawsze sobie z sytuacją radzą, legł u podstaw podjętej decyzji.

Ten czas spokoju to szansa na ochłonięcie, powrót do równowagi psychicznej, a może i na znalezienie odpowiedzi na to co się stało, szczególnie tym najmłodszym. W okresie regularnych startów, rywalizacji i walki o punkty w naszej ocenie byłoby to utrudnione.

Członkowie GKSM

WYJAŚNIENIE

W związku z komunikatem Prezydium ZG PZM zawieszającym zawody motocrossowe do dnia 1 września włącznie, GKSM rozwiewając wątpliwości informuje, że zawieszenie zawodów nie musi oznaczać ich anulowania. Każdy z organizatorów zawodów planowanych w okresie zawieszenia może je przenieść na inny termin.

Decyzja pozostaje w kompetencji organizatora, gestora strefy i okręgów. Zawody okręgowe i strefowe zaplanowane w kalendarzu po dniu 1 września, powinny odbyć się zgodnie z planem.

Przewodniczący GKSM
Jacek Bujański