MERCEDES: eVITO W SALONACH W TYM ROKU , eSPRINTER W PRZYSZŁYM

merc-evan-1

W codziennej eksploatacji floty pojazdów z napędem elektrycznym są rozliczane według tych samych parametrów, co samochody z konwencjonalnymi napędami.

Dzięki eVito, który pojawi się na rynku tuż po targach pojazdów użytkowych IAA 2018, Mercedes- Benz Vans realizuje strategię eDrive@VANs.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

Zastosowanie pojazdu jest teraz kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór różnych opcji układu napędowego. Napęd elektryczny lub klasyczny silnik spalinowy ma być wybierany w zależności od tego, który z nich oferuje optymalne warunki wstępne dla określonego zastosowania. Gama napędów zostanie poszerzona w niedługim czasie o ogniwa paliwowe. Zalety tej technologii prezentuje pojazd koncepcyjny Sprinter F-CELL.

Aby zaspokoić jak najwięcej potrzeb transportowych i umożliwić wejście w lokalną mobilność elektryczną o zerowej emisji różnym sektorom, w blokach startowych już czeka eSprinter. Jako drugi model po eVito, ten duży pojazd dostawczy będzie świętować swoją rynkową premierę w przyszłym roku.

Zainteresowanie nową formą mobilności jest widoczne jeszcze przed wprowadzeniem eVito na rynek, pokazuje. Wskaźnikiem pozytywnych opinii klientów jest między innymi szerokie zastosowanie aplikacji eVAN Ready, która umożliwia użytkownikom symulację online tego, jak modele z napędem elektrycznym sprawdziłyby się w ich flocie.

merc-evan-2

Zasięg 150 kilometrów i szybkie ładowanie

Nowe eVito działa przede wszystkim w ruchu miejskim. Jednak jego zasięg i ładowność spełniają również wymagania handlowców i techników serwisowych. Zainstalowana bateria o mocy 41 kWh zapewnia zasięg około 150 kilometrów. Nawet gdy warunki są niekorzystne, klient nadal ma do dyspozycji 100 kilometrów. Po sześciu godzinach ładowania pełny zakres znów jest dostępny.

Napęd elektryczny generuje 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm. Maksymalna prędkość może być uzależniona od zastosowania. Jeśli eVito jest użytkowany w dużej mierze w centrum miasta, maksymalna prędkość 80 km/h oszczędza energię i zwiększa zasięg. Alternatywnie można go skonfigurować na maksymalną prędkość do 120 km/h.

Średniej wielkości vana będzie można zamówić z jednym z dwóch dostępnych rozstawów osi. Wersja podstawowa ma całkowitą długość 5140 milimetrów i maksymalną ładowność 1073 kilogramy, co odpowiada mocy konwencjonalnie napędzanego Vito. Dłuższa wersja ma 5370 milimetrów. Jego duża przestrzeń ładunkowa zapewnia miejsce na nawet 1048 kg różnego rodzaju towarów i rzeczy.

Maksymalna masa całkowita pojazdu wynosi 3200 kilogramów. Umiejscowienie akumulatorów zapewnia również doskonałą elastyczność, przy objętości ładunku od 6,0 do 6,6 m3 – znajdują się one pod pojazdem i w żaden sposób nie naruszają przestrzeni ładunkowej.

eSprinter już w przyszłym roku

Nowy eSprinter będzie początkowo oferowany jako furgon z wysokim dachem i masą całkowitą pojazdu 3500 kilogramów. Podobnie jak Sprinter z silnikiem spalinowym, maksymalna ładowność wynosi 10,5 m3.

merc-evan-4

Z baterią o mocy 55 kWh przewidywany zasięg wynosi około 150 kilometrów przy maksymalnej ładowności 900 kilogramów. Druga opcja akumulatora pozwala klientom ustawić inaczej priorytety w parametrach użytkowania. Trzy zespoły akumulatorowe o mocy 41 kWh zapewniają zasięg około 115 kilometrów. W zamian maksymalna ładowność wzrasta o około 140 kilogramów do około 1040 kilogramów.

Podobnie jak w przypadku podstawowego silnika wysokoprężnego, napęd elektryczny w eSprinterze wytwarza 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm. Podobnie jak w eVito, maksymalna prędkość może być skonfigurowana w zależności od charakteru użytkowania – od maksymalnej prędkości 80 km/h do 120 km/h, jeśli wymagane jest więcej tempa.

Kreatywna współpraca prowadzi do rozwiązań sektorowych

Jednak strategia eDrive@VANs obejmuje nie tylko stworzenie elektrycznej gamy pojazdów, ale także opracowanie całościowego rozwiązania systemowego, dostosowanego do potrzeb klienta. Obejmuje to na przykład porady dotyczące doboru pojazdów, obsługę narzędzi, takich jak aplikacja eVAN Ready i ogólną analizę całkowitego kosztu posiadania.

Krytyczne znaczenie dla potencjalnych użytkowników eVito i eSprintera ma również analiza warunków organizacyjnych i technicznych dostępnych w siedzibach klientów komercyjnych. Ostatecznie to integracja inteligentnie zaprojektowanej infrastruktury ładowania stanowi podstawę trwałej konkurencyjności i ochrony zasobów za pomocą floty handlowej.

Ważną rolą w realizacji tych celów jest kreatywna współpraca z klientem. Zaczyna się od kompleksowej oceny, po której następuje wspólne opracowywanie indywidualnych rozwiązań w ścisłej współpracy z firmą i konsultacje ekspertów. Obejmuje to wszystkie indywidualne aspekty, od wyboru pojazdów poprzez infrastrukturę ładowania, aż do niezbędnej modernizacji sieci energetycznych w odpowiednich lokalizacjach.

merc-evan-3

Usługi cyfrowe świadczone przez Mercedes PRO connect oferują nowe rozwiązania pozwalające na ekologicznie efektywne zarządzanie flotą. Obejmują one zarządzanie serwisowaniem i konserwacją, a także analizę stylu jazdy, zoptymalizowaną komunikację między menedżerem floty a kierowcami oraz zdalną kontrolę takich parametrów jak zamknięte drzwi czy okna.

Ponadto Mercedes- Benz Vans oferuje po raz pierwszy nową usługę inteligentnego zarządzania ładowaniem, która umożliwia również sprawdzenie poziomu naładowania akumulatorów każdego pojazdu.

Oferta Mercedes-Benz Vans umożliwia też indywidualne dopasowanie do każdego rodzaju pracy na stanowisku roboczym za kierownicą.

Zarządzanie energią pojazdu

Rozpoczynając od określenia rodzaju zastosowania dobór dokładnie dopasowanego pojazdu z napędem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę całą flotę. W niektórych sytuacjach najdłuższy możliwy zasięg i stosowanie udogodnień zwiększających komfort stoją w sprzeczności i muszą być uzależnione od konkretnego przypadku użycia. Ze względu na wydajność i oszczędność zasobów zarządzanie energią jest kluczową dyscypliną we wszystkich pojazdach Mercedes- Benz.

Ogrzewanie siedzenia, sprawne zarządzanie ogrzewaniem w zimie lub korzystanie z klimatyzacji latem mają bezpośredni wpływ na poziom energii, a tym samym na zasięg. Właśnie tam Mercedes- Benz Vans osiągnął równowagę, która bierze pod uwagę zarówno wymagania dotyczące zasięgu, jak i komfort stanowiska pracy za kierownicą. Ważnym czynnikiem jest tzw. pre- conditioning, wstępna klimatyzacja. Nie tylko zwiększa to komfort kierowcy i pasażera, ale także obniża energię potrzebną do kontroli temperatury podczas jazdy.

merc-evan-5

Rekuperacja to kolejny sposób na zwiększenie zasięgu. Potencjalne oszczędności zależą w dużej mierze od zastosowania (w tym ładunku) i cyklu jazdy. Ta forma odzysku energii ujawnia swój pełny potencjał przede wszystkim w ruchu miejskim z wieloma fazami zwalniania. Dlatego eVito jest oferowane z trzema programami jazdy i czterema dalszymi fazami rekuperacji, które umożliwiają kierowcy uzyskiwanie najlepszych osiągów pojazdu przez cały czas w oparciu o różne parametry użytkowania i indywidualny styl jazdy.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Aby zapewnić mocną pozycję eVito, a następnie również eSprintera na rynku, funkcjonalność, komfort i codzienna użyteczność modeli elektrycznych musi odpowiadać funkcjonalności modeli z silnikami wysokoprężnymi. To samo dotyczy niezawodności w trudnych warunkach codziennego komercyjnego użytkowania pojazdów, a także niezawodnego zarządzania konserwacją i serwisem.

Mercedes- Benz Vans oferuje całodobową pomoc serwisową i kompleksową obsługę posprzedażną, w tym krótkie czasy konserwacji i naprawy, minimalizujące przestoje.

Pojazd koncepcyjny Sprinter F-CELL

Poza technologią pojazdu koncepcja układu przeniesienia napędu uwzględnia również obciążenie systemu, czas ładowania lub tankowania, zasięg i ekonomikę użytkowania. Marka rozszerzy strategię eDrive@VANs o ogniwa paliwowe. Na przykładzie pojazdu koncepcyjnego, półzintegrowanego kampera Sprinter F-CELL, widać wszystkie charakterystyczne zalety ogniw paliwowych, począwszy od dalekiego zasięgu do zerowej emisji lokalnej.

Są to cechy, które idealnie nadają się również do innych zastosowań, takich jak dłuższe trasy kurierskie lub minibusy kursujące między miastami.

Koncepcyjny Sprinter F-CELL łączy technologię ogniw paliwowych i akumulatorów w hybrydowej wersji plug- in. Inteligentna interakcja baterii i ogniwa paliwowego zapewnia moc wyjściową około 147 kW i 350 Nm momentu obrotowego.

Trzy zbiorniki przechowują łącznie 4,5 kilograma wodoru i umożliwiają zasięg około 300 kilometrów. Jeśli wymagany jest większy zasięg, można dodać kolejny zbiornik z tyłu pojazdu, podnosząc zasięg do 530 kilometrów.