MINI: NOWY MODEL JOHN COOPER WORKS GP W 2020 ROKU

mini-cooper-gt1

MINI – brytyjska marka premium zapowiada nową wersję sportowego samochodu, która ukaże się w 2020 roku. Skrót GP w nazwie modelu John Cooper Works zapowiada nowy wymiar osiągów.

Model wyruszy na podbój dróg na całym świecie. Będzie napędzany 4-cylindrowym silnikiem o mocy ponad 220 kW (300 KM), wyposażonym w technologię MINI TwinPower Turbo.


Zobacz także:

PREMIERY

ROZMAITOŚCI


 

To będzie niewątpliwie najszybsze i najmocniejsze MINI, jakie zostało dopuszczone do ruchu drogowego. Równie szybko trzeba będzie się na nie decydować: Nowe auto GP wyprodukowane zostanie w limitowanej edycji liczącej zaledwie 3000 egzemplarzy.

mini-cooper-g2

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2017 r. marka zaprezentowała MINI John Cooper Works GP Concept o mocnym, emocjonującym wyglądzie. Duże zderzaki, charakterystyczny spojler dachowy i szerokie zastosowanie lekkich materiałów nie pozostawiały wątpliwości co do sportowych ambicji tego modelu studyjnego.

Przygotowanie seryjnej produkcji nowego John Cooper Works GP wchodzi obecnie w decydującą fazę – na tor wyścigowy, gdzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy mają być przeprowadzone testy całego pojazdu. Bazujące na tradycjach zawieszenie opracowane specjalnie dla tego modelu będzie precyzyjnie dostosowane do bardzo wysokiej mocy nowego silnika. Właściwości aerodynamiczne i zoptymalizowana masa idą w parze z technologią napędu i zawieszenia, tworząc optymalny pakiet zapewniający fantastyczne osiągi.

Odpowiednie zastosowanie technologii i fachowej wiedzy z motorsportu stanowi podstawę do bicia nowych rekordów w walce z czasem. Czas okrążenia na Pętli Północnej Nürburgring osiągnięty przez poprzednika nowego John Cooper Works GP wynosił 8.23 min. – to lepszy wynik niż w przypadku wielu samochodów sportowych z wyższych segmentów. W rękach projektanta Formuły 1 Johna Coopera klasyczne Mini stało się małą, ale szybką maszyną wyścigową, która regularnie pokonywała mocnych zawodników w ich własnej dyscyplinie, co pokazały choćby trzy zwycięstwa w rajdzie Monte Carlo.

mini-cooper-gt3

Nowe MINI GP bazujące na zasadzie wykorzystania sportowych genów producenta w celu stworzenia maszyny wyścigowej jest przykładem realizacji tej koncepcji. Jego poprzednik został wyprodukowany w limitowanej edycji 2000 egzemplarzy, podobnie jak MINI Cooper S z zestawem John Cooper Works GP Kit, które pojawiło się w 2006 roku. Oba modele są teraz bardzo pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi.

– Najszybsze MINI w historii naszej marki – mające już 60 lat – jest wyrazem czystej wyścigowej pasji. Jesteśmy świadomi ogromnej fascynacji, jaką budzi MINI John Cooper Works GP, nie tylko z euforycznych reakcji na model studyjny, ale również z dotychczasowych doświadczeń: każdy z jego poprzedników został całkowicie wyprzedany jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem na rynek – mówi Thomas Giuliani, wiceprezes ds. produktów i premier.