MOBILE WORLD CONGRESS 2019: SEAT POKAZAŁ MINIMO

seat_minimo_1

W pełni elektryczny pojazd czterokołowy SEAT-a został zaprezentowany na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Innowacyjny mikrosamochód nazywa się Minimó.

Koncepcyjny, elektryczny pojazd to odpowiedź na współczesne wyzwania związane z rozwojem miast.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

ECO


 

Jazda po mieście stawia przed kierowcami coraz więcej wyzwań. Surowe regulacje dotyczące dopuszczalnej emisji spalin, zakazy wjazdu czy korki i brak miejsc parkingowych to codzienne problemy zmotoryzowanych mieszkańców miast.

seat_minimo_2

Minimó łączy zalety niewielkiego pojazdu z bezpieczeństwem i wygodą większego środka transportu. Pozwala na zwinne i łatwe parkowanie – jak motocyklem, ale dzięki zabudowanej i przestronnej konstrukcji zapewnia komfort kierowcy i pasażera na równi z samochodem osobowym.

– Minimó to samochód z misją, który powstał, aby sprostać wymaganiom związanym z poruszaniem się po mieście. Potrzeby komunikacyjne kierowców zmieniają się dynamicznie, dlatego branża motoryzacyjna musi również zmieniać swoje podejście do mobilności. Nasz koncepcyjny mikrosamochód łączy autonomiczne technologie jazdy z elektrycznymi układami napędowymi i jest przyszłością miejskiej mobilności – powiedział Luca De Meo, Prezes SEAT-a.

W pełni elektryczny układ napędowy z zerową emisją spalin oznacza, że wjazd do miast nawet z najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami w zakresie ochrony środowiska nie będzie stanowił problemu. Mikrosamochód zapewni kierowcom zasięg ponad 100 km jazdy na jednej baterii, którą bardzo szybko i łatwo można wymienić na drugą. Ekonomiczność samochodu to korzyść nie tylko dla użytkowników prywatnych. Znajdzie swoje zastosowanie w usługach carsharingowych, znacząco wpływając na obniżenie kosztów operacyjnych.

seat_minimo_3

Zaprojektowany z myślą o funkcjonalności

Połączenie cech samochodu osobowego z właściwościami motocykla to efekt specjalnej konstrukcji Minimó. Z długością 2,5 m i szerokością 1,24 m, pojazd jest wystarczająco kompaktowy, aby przemierzyć nawet najbardziej zatłoczone ulice miasta i zmieścić się na najmniejszym parkingu – zajmuje powierzchnię zaledwie 3,1 m2. Dla porównania, zwykły samochód osobowy zajmuje dwa razy tyle – 7,2 m2. Minimó wyróżni się też 17-calowymi kołami, wysoką pozycją kierowcy (jak w samochodzie typu SUV, np. Arona) oraz przestronnością wnętrza.

Komfort i wygoda podróżujących

Hasłem opisującym wnętrze mikrosamochodu Minimó jest… przestrzeń. Jak na samochód nieco większy od motocykla, jego wielkość i zapewnienie widoczności dla kierowcy może naprawdę zaskoczyć. Odległość między kierowcą a pasażerami jest tutaj identyczna jak w przypadku SEAT-a Mii, a dystans między pasażerami a drzwiami jest większy niż w przypadku Ibizy. Gdy kierowca i pasażer usiądą na swoich miejscach i podniosą wzrok, zobaczą panoramiczny widok 360°, który umożliwi im obserwowanie całego otoczenia podczas jazdy.

seat_minimo_4

Minimó to samochód bez wyraźnego podziału na przednią i tylną część, dzięki czemu zapewnia maksimum swobody i komfortu. Koncepcyjny samochód SEAT-a przystosowuje się do potrzeb swoich użytkowników – w razie potrzeby miejsce pasażera można przeznaczyć na dodatkowe bagaże. Budowa mikrosamochodu wskazuje, że będzie mógł on w przyszłości przybrać formę pojazdu autonomicznego.

Rozwiązanie dla carsharingu

Właściciele mikrosamochodu marki SEAT oraz osoby wypożyczające go w ramach usług carsharingowych będą mogły otwierać, uruchamiać i zamykać pojazd za pomocą aplikacji Digital Key. Oprócz tego, technologia Android Auto umożliwi korzystanie z telefonu podczas jazdy, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Za jakiś czas pojazd nadal będzie wyposażony w kierownicę i pedały, aby pozostawić kierowcy możliwość przejęcia kontroli, jednak autonomiczne dotarcie do celu nie będzie dla niego problemem.

Koncepcyjny samochód Minimó debiutuje podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie. Następnie pojawi się na salonie samochodowym Geneva Motor Show.

seat_minimo_5