MOTOCROSS: FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI W KACZYCH DOŁACH

motocr-1

Wschowa i jak zawsze perfekcyjnie przygotowany tor Kacze Doły były miejscem finałowych zawodów w ramach motocrossowych Mistrzostw Polski Orlen MX MP.

Na starcie siódmej rundy stanęło prawie dwustu zawodników, którzy nie zamierzali odpuszczać walki nawet o pojedyncze punkty decydujące o miejscu na podium.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

Podopieczni Akademii Orlen potwierdzili wysoką formę z całego sezonu, zdobywając tytuły mistrzowskie w trzech klasach.

motocr-2

Rywalizację rozpoczęła najmniejsza klasa MX65, w której pewny obronienia tytułu był już Maks Chwalik. Podopieczny Akademii, wygrywając oba wyścigi, potwierdził swoją dominację w „sześćdziesiątkach”. Walkę za jego plecami stoczyli Jakub Kowalski i Artur Gałuszka. Kuba był szybszy w obu starciach, odrobił sześć punktów straty i został Wicemistrzem Polski. Czwarte miejsce w klasyfikacji wywalczył Wiktor Rafalski z Akademii.

Pierwszego dnia zmagań tytuły w swojej klasie między siebie podzieliły najszybsze panie. Wiktoria Garbowska zgarnęła komplet punktów we Wschowie i została Mistrzynią Polski. Druga w generalce była Karolina Jasińska. Po piętach do końca sezonu deptała jej Karolina Jankowiak, która pomimo lepszej jazdy w finale musiała zadowolić się miejscem na najniższym stopniu podium.

W klasie Masters pewny tytułu jeszcze przed startem finałowych wyścigów Orlen MX MP był Jacek Lonka. Wicemistrzem Polski został nieobecny we Wschowie Jacek Olszewski, a Konstantin Utkin z Ukrainy zdobył tytuł II Wicemistrza.

motocr-3

Zakończeniem dnia była emocjonująca walka w klasie MX2, w której z dość sporą przewagą prowadził w klasyfikacji generalnej Łukasz Lonka. Broniący tytułu Karol Kędzierski nie zamierzał jednak ułatwiać mu zadania, co udowodnił już w pierwszym wyścigu, kiedy po wygranym starcie objął prowadzenie i dowiózł je do mety.

W drugim wyścigu zamienili się miejscami, a trzeci był eksportowy podopieczny Akademii Szymon Staszkiewicz. W klasyfikacji generalnej sezonu zwyciężył Łukasz Lonka, odbierając tytuł Karolowi Kędzierskiemu, który tym razem zmagania zakończył na drugim miejscu. Z kolei tytuł II Wicemistrza przypadł Karolowi Kruszyńskiemu.

Drugi dzień to bratobójcza walka w Akademii o mistrzostwo w dwóch klasach. W „osiemdziesiątkach” liderem z 10-punktową przewagą był Wiktor Małecki, przed Olafem Włodarczakiem, który musiał dać z siebie wszystko, żeby myśleć o mistrzostwie. Losy mistrzowskiego tytułu mogły potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby nie gościnny występ Daniela Volovicha z Białorusi, który absolutnie zdominował zmagania w klasie MX85, wywożąc komplet punktów.

motocr-4

Pomimo tego, że Olaf dwa razy dojechał przed Małeckim, to zabrakło mu dwóch punktów do tytułu Mistrza Polski. Podium w klasie dopełnił Maks Chwalik (startujący motocyklem o pojemności 65 ccm), który w przyszłym roku na stałe zagości w klasie MX85.

W klasie MX125 Czarek Lewko, wygrywając pierwszy wyścig, zapewnił sobie Mistrzostwo Polski. Za jego plecami koledzy z Akademii walczyli o miejsca na podium Mistrzostw. Drugi wyścig to dominacja Patryka Zdunka, który wygrał całą finałową rundę we Wschowie. Ostatecznie wicemistrzostwo, pomimo poważnego upadku w pierwszym wyścigu, przypadło Darkowi Rapaczowi, a drugim Wicemistrzem został Wojtek Kucharczyk. Ponownie całe podium dla Akademii.

W klasie MX Open po raz kolejny równych sobie nie miał Łukasz Lonka, który zgarniając piąty w tym sezonie komplet punktów, pewnie przypieczętował swój drugi tytuł i tym samym odebrał podwójną koronę Karolowi Kędzierskiemu. Miejsce na najniższym stopniu podium utrzymał Karol Kruszyński.

Rywalizacja w Orlen Mistrzostwach Polski MX dobiegła końca. Podopieczni Akademii zdobyli tytuły mistrzowskie w trzech klasach, a w dwóch byli na wszystkich miejscach podium. Wsparcie i praca z najmłodszymi riderami już przynoszą efekty i na pewno zaprocentują w przyszłości zarówno indywidualnymi wynikami, jak i rozwojem całej dyscypliny.

Szczegółowe wyniki i klasyfikacje dostępne są na stronie: motoresults.pl.