NISSAN: NAJWIĘKSZY W EUROPIE SYSTEM MAGAZYNOWANIA ENERGII

nissan-eko1

Uruchomiono największy w Europie zainstalowany w budynku komercyjnym system magazynowania energii wykorzystujący zregenerowane i nowe akumulatory z samochodów elektrycznych.

Wyjątkowy projekt jest efektem współpracy między firmami Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House oraz Johan Cruijff ArenA. Wspierają go także Amsterdamski Fundusz na rzecz Klimatu i Energii (AKEF) oraz Interreg.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

3‑megawatowy system magazynowania energii stanowi bardziej niezawodne i wydajne źródło zaopatrzenia w energię dla stadionu, jego gości i sąsiednich obiektów oraz jest podłączony do holenderskiej sieci elektroenergetycznej.

Dzięki połączeniu modułów konwersji firmy Eaton z pojemnością odpowiadającą 148 akumulatorom z Nissanów LEAF system nie tylko umożliwia magazynowanie energii w sposób bardziej zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, ale także pozwala na powtórne wykorzystanie akumulatorów z samochodów elektrycznych zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

nissan-eko2

– Dzięki temu systemowi magazynowania energii stadion będzie mógł bardziej inteligentnie wykorzystywać własne zasoby zrównoważonej energii oraz, za pośrednictwem spółki Amsterdam Energy ArenA BV, oferować nadwyżki pojemności akumulatorów. ArenA dysponuje znacznym zapasem mocy, nawet w czasie awarii zasilania. W rezultacie stadion będzie mógł przyczynić się do poprawy stabilności holenderskiej sieci elektroenergetycznej. Johan Cruijff ArenA jest jednym z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie i jako pionier wprowadza inteligentne innowacje, takie jak ten unikatowy system magazynowania energii — mówi Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff ArenA.

– Cieszymy się, że mamy swój wkład w powstanie największego w Europie systemu magazynowania energii przeznaczonego do budynku komercyjnego. Dzięki Johan Cruijff ArenA możemy już dziś wykazać, że ponowne wykorzystanie akumulatorów wymontowanych z samochodów elektrycznych Nissana może przyczynić się do poprawy efektywności całego systemy energetycznego i zwiększenia jego zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasz elektryczny ekosystem stanowi centrum zrównoważonej przyszłości, zmieniając sposób prowadzenia samochodów, a także nasz styl życia — mówi Francisco Carranza, dyrektor zarządzający Nissan Energy.

Elastyczne magazynowanie energii

System magazynowania energii pełni istotną rolę w równoważeniu podaży energii i zapotrzebowania na nią na stadionie Johan Cruijff ArenA. System o mocy 3 MW i pojemności 2,8 MWh byłby wystarczający do zasilenia kilku tysięcy gospodarstw domowych. Pojemność ta umożliwia także magazynowanie i optymalne wykorzystywanie energii wytwarzanej przez 4200 paneli słonecznych zamontowanych na dachu stadionu ArenA.

System magazynowania energii stanowi awaryjne źródło zasilania, pozwalając ograniczyć korzystanie z agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną poprzez zmniejszenie szczytowych wartości poboru energii na przykład w czasie koncertów.