NOKIAN: BUDOWA CENTRUM ZGODNIE Z PLANEM

NokianHeavyTyr-1

W celu zwiększenia o 50 procent produkcji opon do użytku komercyjnego i podwojenia liczby nowo wprowadzanych produktów, w 2018 roku Nokian Heavy Tyres zdecydował się poczynić kosztowne inwestycje.

Firma ogłosiła przystąpienie do realizacji przedsięwzięcia na ogromną skalę: całkowita wartość projektu ma wynieść ok. 70 milionów euro.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

OPONY


 

Niezwykle ambitne plany są właśnie wcielane w czyn. Dyrektor ds. rozwoju w Nokian Tyres, Matti Kaunisto jest bardzo zadowolony z dotychczasowych postępów. Po miesiącach spędzonych na planowaniu i zapoznawaniu się z komputerowym modelem BIM, w końcu może na własne oczy zobaczyć, jak powstaje nowe centrum badawczo- rozwojowe o powierzchni aż 3 500 m2.

– Oglądać model na ekranie komputera to jedno, a przestąpić próg wybudowanego już obiektu to zupełnie co innego. Na ekranie nie czuje się skali przedsięwzięcia. Dopiero będąc w środku można faktycznie odczuć jaka to ogromna przestrzeń – mówi Matti Kaunisto.

NokianHeavyTyr-2

Choć budowa jest w toku, już wkrótce będzie można instalować wszystkie niezbędne maszyny i narzędzia.

– Harmonogram prac był niezwykle ambitny, ale ostatecznie udało nam się dotrzymać terminów” – mówi Kaunisto. „Jak tylko nowe centrum R&D zostanie oddane do użytku, będziemy mogli zaoferować większą innowacyjność oraz znacznie przyspieszyć proces wprowadzania na rynek nowych produktów – dodaje Kaunisto.

Rozbudowa fabryki

Kolejne przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych. Prace nad rozbudową jednego z zakładów produkcyjnych właściwie już się zakończyły.

– Nowy budynek jest już prawie gotowy do użytku. Obecnie w halach fabrycznych trwa jeszcze montaż maszyn. Gdy dobiegnie on końca będziemy już właściwie mogli przejść do działania. Udało nam się nadrobić zaległości. Dzięki temu wszystko odbędzie się zgodnie z planem, a to oznacza, że obiekt osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2021 r. Kolejnym ważnym krokiem będzie instalacja zaawansowanego systemu automatycznej inspekcji optycznej oraz budowa przechowalni opon, które zaplanowano na sierpień, aby wykorzystać coroczną, trwającą cały miesiąc, przerwę techniczną – mówi Pasi Antinmaa, dyrektor obiektu.

Rozbudowę działającej już fabryki można porównać do próby naprawienia roweru, na którym właśnie jedziemy. Sukces przedsięwzięcia realizowanego przez Nokian Tyres był możliwy dzięki starannemu planowaniu i sprawnemu zarządzaniu pojawiającymi się w międzyczasie zmianami.

NokianHeavyTyr-3

– Pierwotnie instalacja systemu pras wulkanizacyjnych miała rozpocząć się od jednego końca budynku, jednak rozpoczęcie prac od innej strony pozwoliło zminimalizować zakłócenia procesu produkcyjnego. Ostatecznie nagła zmiana planów opłaciła się – wyjaśnia Antinmaa.

Oprócz zwiększenia zdolności produkcyjnych i możliwości dalszego rozwoju, nowy obiekt pozwoli na płynniejszą i bezpieczniejszą pracę.

Zespół odpowiedzialny za innowacje

Planowanie prac, budowa obiektu, montaż instalacji – to wszystko ważne etapy w realizacji inwestycji, jednak źródłem prawdziwej innowacyjności są ludzie. Ciągłe zdobywanie wiedzy, współpraca międzyzespołowa i pokonywanie własnych ograniczeń są głęboko zakorzenione w kulturze Nokian Tyres. Nowych pracowników udało się bardzo szybko i sprawnie wdrożyć.

Nowa inwestycja ma nie tylko służyć zwiększeniu zasobów firmy, ale także zapewnić jak najlepsze wykorzystanie tych już istniejących. Wymaga to elastyczności, efektywności i poszukiwania nowych sposobów na pobudzenie innowacji. Lepsze opony faktycznie przyczyniają się do realizacji celu jakim jest nakarmienie świata.

– Transport drogowy, emisja dwutlenku węgla, zużycie paliwa, ograniczenie zanieczyszczenia gleb – nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji opon mają bardzo duży wpływ na światową produkcję żywności – zaznacza Kaivonen.