NOKIAN: KONTROLA CIŚNIENIA W OPONACH MOŻE RATOWAĆ ŻYCIE

NokianTyres_l1

Wielkimi krokami zbliża się sezon letnich wyjazdów – do wakacji pozostał niecały miesiąc. Chcąc w pełni cieszyć się jazdą latem, upewnij się, że twoje opony są odpowiednio napompowane.

Ciśnienie powietrza w oponach wpływa na ich żywotność, a także bezpieczeństwo jazdy oraz stopień zużycia paliwa.


Zobacz także:

OPONY

OPONY NOKIAN


 

Oto trzy główne powody, dla których warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach.

NokianTyres_l2

1. Lepsze prowadzenie i większe bezpieczeństwo

Ciśnienie opon ma ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu oraz bezpieczeństwo jazdy. Niedopompowanie lub różny stopień napompowania opon powodują, że w sytuacjach ekstremalnych samochód reaguje znacznie wolniej i może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny.

– Odpowiednie ciśnienie ma szczególne znaczenie w sytuacjach drogowych wymagających szybkiej reakcji kierowcy, takich jak zmiana pasa ruchu czy próba uniknięcia kolizji z przebiegającym przez drogę zwierzęciem. W deszczu brak powietrza w oponach powoduje wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu – wyjaśnia Martin Dražík, Product Manager Nokian Tyres Europe.

Przy dużym obciążeniu utrata stabilności jest jeszcze większa. Zanim wyruszysz w podróż przyczepą kempingową, kamperem lub samochodem z dużym obciążeniem, pamiętaj aby nieco zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach.

NokianTyres_l3

2. Dłuższa żywotność opon

Ciśnienie powietrza wpływa także na żywotność opon. Niedopompowane szybciej się zużywają i są bardziej podatne na uszkodzenia. Przy zbyt niskim ciśnieniu powietrza dochodzi m.in. do zmniejszenia odległości pomiędzy kołem, a powierzchnią opony. W rezultacie znacznie częściej uderza ona o koło, co zwiększa ryzyko jej uszkodzenia, np. w sytuacji, gdy uderzymy o krawężnik. Szczególnie niebezpieczne mogą być pojawiające się na drodze po zimie wyboje i dziury.

– Zbyt niskie ciśnienie opon prowadzi do ich przegrzewania, a w konsekwencji szybszego zużywania się. Wraz z nagrzewaniem się elementów konstrukcyjnych opony, rośnie prawdopodobieństwo uszkodzenia jej struktury, a nawet awarii. O odpowiednie ciśnienie w oponach najlepiej zadbać jeszcze przed ich wymianą. W końcu do uszkodzenia niedopompowanej opony może dojść zanim uda nam się dojechać na stację benzynową – przestrzega Martin Dražík.

3. Mniejsze zużycie paliwa i emisja CO2

Ciśnienie opon bezpośrednio przekłada się również na zużycie paliwa oraz emisję związków węgla. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach prowadzi do zwiększenia oporu toczenia, a w konsekwencji wzrostu zużycia paliwa.

NokianTyres_l4

– Wielu producentów, oprócz zalecanego ciśnienia przy obciążeniu maksymalnym oraz od 1 do 3 osób, podaje także ciśnienie dla jazdy ekonomicznej, pozwalające na zmniejszenie oporu toczenia oraz ograniczenie zużycia paliwa – wyjaśnia Dražík.

Powietrze wydostaje się z opony cały czas, dlatego też przy częstej jeździe możemy nie zauważyć, że jest ona niedopompowana. Z tego właśnie względu ciśnienie w oponach należy sprawdzać raz na trzy tygodnie lub przynajmniej zanim wyruszymy w dłuższą podróż. Podczas upałów nie ma potrzeby zmniejszania ciśnienia, gdyż jego nieznacznie wyższy poziom nie zaszkodzi ogumieniu.

Jak zachować bezpieczeństwo w czasie letnich podróży?

NokianTyres_l5

- Pamiętaj, aby wymieniać opony na nowe przynajmniej co 6 lat, nawet jeśli nie doszło do pełnego zużycia bieżnika.
- Kontroluj stan i głębokość bieżnika. Minimalna głębokość bieżnika zapewniająca bezpieczną jazdę to 4 mm. Poniżej tej wartości dochodzi do wydłużenia drogi hamowania i wzrostu ryzyka utraty kontroli nad pojazdem.
- Kontroluj stan ścian bocznych opony. Szczególną uwagę zwracaj na ewentualne pęknięcia, nacięcia i nierówności, które mogą pojawić się na jej powierzchni.
- Przyjrzyj się głównym rowkom opony. Kamienie, które dostaną się pomiędzy główne rowki opony mogą doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
- Zwracaj uwagę na to, czy wszystkie opony są zużyte równomiernie. Pamiętaj o rotacji opon, aby uniknąć ich nierównomiernego zużycia. Ze względów bezpieczeństwa opony w lepszym stanie należy montować na tylnej osi pojazdu.
- Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia nie tylko zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale także wydłuża żywotność opon i pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, najlepiej raz na trzy tygodnie oraz przed wyruszeniem w dłuższą podróż.
- Po napompowaniu opon zresetuj system monitorowania ciśnienia. Większość nowszych modeli samochodów ma czujniki TPMS (Tire Pressure Monitoring System) w standardzie.