NOKIAN: POLSCY KIEROWCY JEŻDŻĄ NA ŹLE DOBRANYCH OPONACH

opo-nokoan1

Czas na wymianę opon minął już dość dawno: mamy za sobą pierwsze symptomy zimy – były dni, gdy na drogach było śnieżnie i ślisko. Nie wszyscy kierowcy jednak chętnie wyposażają swoje auta w odpowiednie ogumienie.

Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres znaczny odsetek europejskich kierowców przyznaje, że czasem jeździ na oponach, które nie są dostosowane do pogody i warunków panujących na drodze.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Badanie wykazało także, że podczas wyboru opon konsumenci z Europy Środkowej kierują się raczej jakością niż ceną.

Niepokojącym faktem, który wypłynął dzięki ankiecie Nokian Tyres jest to, że kierowcy są skłonni jeździć na oponach, które nie są dostosowane do warunków jazdy. Na przykład korzystają z opon letnich w sezonie zimowym i na odwrót. Według wyników badania najwyższy odsetek, tj. aż 44 proc., kierowców przyznających się do okazjonalnej jazdy na niewłaściwych oponach odnotowano we Francji.

Najbardziej świadomi w tym względzie są niemieccy kierowcy. Jedynie 23 proc. z nich twierdzi, że czasem jeździ na oponach niedostosowanych do warunków. Włochy, Czechy, Polska i Rumunia – czyli pozostałe kraje uwzględnione w badaniu – znajdują się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Ale dlaczego ktoś chciałby narażać bezpieczeństwo wszystkich, jeżdżąc na oponach niedobranych do warunków? W końcu opony sezonowe nadają się do jazdy wyłącznie w okresie, z myślą o którym zostały stworzone. Możliwe, że w odczuciu kierowców jest za mało czasu na zmianę opon. Mogą również nie wiedzieć, kiedy należy to zrobić, albo dokonują wymiany zbyt późno. Możliwe jest także, że niektórzy z nich przed wymianą ogumienia na nowe chcą osiągnąć jak najwyższy przebieg na dotychczasowych oponach.

– Jestem zaskoczony, że tak wielu europejskich kierowców wciąż nie zwraca uwagi na parametry funkcjonalne opon i nie przestrzega wskazań dotyczących bezpieczeństwa. Jeżdżąc na niedopasowanych oponach, podejmują zbędne ryzyko. To oczywiste, że prawdziwa opona zimowa nigdy nie zastąpi opony letniej i na odwrót – opona letnia lub całoroczna nie zapewni tak komfortowej i bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach po mokrej, oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, jak opona dostosowana do tej pory roku – mówi Martin Dražík, manager ds. produktów Nokian Tyres.

Przy pytaniu o najczęściej wybierany typ opony – sezonowy czy całoroczny – odpowiedzi różniły się w zależności od kraju. Wyniki ankiety sugerują, że opony całoroczne największą popularnością cieszą się we Francji i Włoszech, podczas gdy w pozostałych krajach uwzględnionych w badaniu preferowane są opony sezonowe.

opon-nokian2222

Udział opon całorocznych w całym rynku Europy Środkowej w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednak opony sezonowe to wciąż najpopularniejszy wybór. Faktem jest, że na większości obszarów osobne opony letnie i zimowe będą najlepszym rozwiązaniem. Jednak w miejscach o umiarkowanym klimacie, gdzie kierowcy chcą cieszyć się bezpieczną jazdą na tych samych oponach przez wszystkie pory roku, opony całoroczne będą doskonałym pomysłem.

Na przykład całoroczna opona Nokian Weatherproof zapewnia komfortowe prowadzenie przy każdej pogodzie. Została zaprojektowana z myślą o kierowcach, którzy potrzebują bezpiecznego rozwiązania dostosowanego do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym, a przy tym chcą prowadzić samochód latem ekonomicznie i bez wysiłku.

Cena nie jest najważniejszym kryterium

Decydując się na zakup opon, większość respondentów bierze pod uwagę przede wszystkim jakość, dopiero później cenę, a na końcu to, czy wybrana opona jest przyjazna środowisku. Pod tym względem wyniki badania przeprowadzonego w wybranych krajach Europy są bardzo podobne, jeśli nie identyczne. Ponad dwie trzecie ankietowanych z Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Polski i Rumunii twierdzi, że podczas kupowania opon to jakość odgrywa główną rolę. Tylko jedna czwarta badanych podaje cenę jako najważniejsze kryterium wyboru.

Dobrą wiadomością jest to, że kierowcy najwyraźniej rozumieją, iż na dłuższą metę opona klasy premium będzie bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym wyborem niż model niskobudżetowy. Ponad połowa respondentów uważa opony wysokiej jakości za bezpieczniejsze. Choć bezpieczeństwo jest postrzegane jako wartość sama w sobie, przekonanie to nie zawsze przekłada się na faktyczne działanie.

– Rozumiem, że niektórzy klienci postanawiają kierować się ceną podczas zakupu opon zimowych, a siła nabywcza u każdego z nas jest inna. Jednak podczas wyboru opon zimowych to jakość jest kluczowym elementem. Długi proces opracowywania i testowania opon Nokian Tyres, a także ich innowacyjność oraz możliwości techniczne zawsze gwarantują kierowcom najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności. Opona wysokiej jakości jest jak pas bezpieczeństwa – przez większość czasu jej nie potrzebujesz, ale w trudnych chwilach może uratować nie tylko twoje, ale też czyjeś życie – tłumaczy Martin Dražík.

Ankieta Nokian Tyres

Dane zebrane w niniejszym raporcie pochodzą z badania zrealizowanego w tym roku przez Nokian Tyres, producenta opon najwyższej klasy z najdalej wysuniętego na północ zakątka świata. Ankietę przeprowadzono we współpracy z agencją badawczą Ipsos. Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza udzieliło 1800 osób z Niemiec, Polski, Czech, Włoch, Francji, Rumunii i Bułgarii.