PIĘĆ SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE W DRODZE

premio1

Wysokie ceny paliw to zmora wielu kierowców. Sytuacji nie poprawiają też rosnące opłaty z tytułu ubezpieczeń oraz koszty części zamiennych. Jednak są sposoby na to, by podróż autem była przyjemnością także z ekonomicznego punktu widzenia.

Z okazji przypadającego w październiku miesiąca oszczędzania eksperci Premio podpowiadają, gdzie szukać oszczędności, ale nie kosztem naszego bezpieczeństwa na drodze.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Wielu Polaków nie wyobraża sobie innego środka transportu niż własne auto. Trudno się temu dziwić, gdyż taki sposób podróżowania zapewnia większą swobodę, elastyczność i komfort.

Eksperci Premio radzę:

1. Należy systematycznie kontrolować stan techniczny pojazdu – to od niego w dużej mierze zależy także zużycie paliwa.

– Jeśli dużo podróżujemy samochodem, zalecamy sprawdzenie m.in. stanu silnika oraz poziomu oleju. Warto także zwrócić uwagę na sprawność podstawowych układów w pojeździe. Zaniedbania w tych elementach mogą doprowadzić do poważnych awarii, które bez wątpienia będą dotkliwe dla naszego portfela, ale mogą także zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze – wyjaśnia Dariusz Pakieła z serwisu Premio Uni- Car w Jabłonnie.

2. Warto przestrzegać zasad ekonomicznej jazdy – tzw. ecodriving powala na zmniejszenie zużycie paliwa i oszczędności w domowym budżecie. Wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach:
– powinniśmy unikać dłuższych postojów z włączonym silnikiem;
– należy hamować płynnie, a nie gwałtownie, najlepiej silnikiem, pomagając sobie redukcją biegów;
– pamiętajmy o prawidłowej zmianie biegów: zwykle, gdy obroty przekraczają 2000 obr./min. w przypadku samochodów z silnikiem diesel lub 2500- 3000 obr./min. w przypadku silników benzynowych. Wartości te mogą się jednak różnić w zależności od modelu samochodu lub silnika, dlatego warto sprawdzić wytyczne producentów;
– należy unikać szybkiej jazdy – przekraczanie prędkości ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na wzrost zużycia paliwa;
– warto zadbać o aerodynamikę – przykładowo, jeśli wróciliśmy z długiego wyjazdu i nie używamy już boksa lub relingów dachowych lepiej je zdemontować, ponieważ pogarszają przepływ powietrza, a w konsekwencji mogą przyczynić się do wzrostu spalania nawet o 20 proc.;
– należy wyłączyć klimatyzację, kiedy jest zbędna, gdyż pracujący system generuje od 0,5 do nawet 2 l/100 km większe zużycie paliwa.

3. Błądzenie po trasie albo stanie w korku nie sprzyja naszym nerwom, ani portfelowi, dlatego warto korzystać z nawigacji.

– Nie trzeba ponosić żadnych inwestycji, można posiłkować się nawet bezpłatnymi aplikacjami dostępnymi w smartfonach. Z doświadczenia wiem, że warto mieć takiego osobistego przewodnika w samochodzie – radzi Mateusz Brzeziński z Premio Mat- Mar w Warszawie.

4. Trzeba dbać o odpowiedni dobór i stan techniczny opon.

– Podstawowym nawykiem każdego kierowcy powinna być regularna kontrola ciśnienia. Dlaczego? Utrzymywanie nieprawidłowego poziomu może skutkować mniejszą przyczepnością, dłuższą drogą hamowania, szybszym zużyciem opon i zwiększonym ryzykiem ich pęknięcia, ale też gorszym spalaniem. Jeśli ostatni raz kontrolowaliśmy ciśnienie przed wakacyjnym wyjazdem, koniecznie trzeba to zrobić teraz, ponieważ niższa temperatura wpływa na obniżenie ciśnienia w oponach. Przykładowo, ciśnienie niższe o 1 bar może oznaczać wzrost zużycia paliwa nawet o kilka procent – wyjaśnia Mieczysław Koza z serwisu Decart Premio w Legnicy.

premio2

Zakupy z oszczędnością

Jeśli decydujemy się na zakup opon, warto podejść do tego mądrze. Paradoksalnie na takim zakupie można też zaoszczędzić, ale nie kosztem bezpieczeństwa, bo ono zawsze powinno być priorytetem.

– Poszukując opon do auta warto przeanalizować kilka kryteriów. Jednym z nich jest efektywność paliwowa. Różnica między klasą G i A to mniejsze zużycie paliwa nawet o 7,5 proc. Opony mogą być oszczędne również dzięki technologiom, które zostały zastosowane w ich konstrukcji. Im produkt jest bardziej innowacyjny, tym jego właściwości i skuteczność na drodze wyższa, co jest szczególnie istotne zimą, kiedy ryzyko wypadków i stłuczek oraz wiążących się z tym kosztów jest większe. Innowacje wpływają też na dłuższą żywotność ogumienia, czyli nie musimy tak często kupować nowego kompletu, pod warunkiem, że przestrzegamy prawidłowych zasad eksploatacji – wyjaśnia Marcin Paleński z Premio SB Cars Wash w Piasecznie.

Zakup ogumienia stanowi znaczny wydatek w domowym budżecie, zwłaszcza dla użytkowników opon w rozmiarach felg powyżej 16 cali. Jednak i tutaj można zaoszczędzić, np. za pomocą specjalnej oferty na sezon zimowy. Zakup opon zimowych Dunlop będzie premiowany kartą paliwową o wartości 100 zł, a w przypadku produktów Goodyear nabywcy będą nagradzani zwrotem 100 zł na konto bankowe. Promocja w serwisach Premio trwa do 15 grudnia br. lub do wyczerpania zapasów kompletów opon promocyjnych.

– Do zakupu opon zimowych powinniśmy podchodzić nie w charakterze kosztu, a raczej inwestycji – w bezpieczeństwo swoje, ale i naszych bliskich, których zabierzemy zimą w podróż. Wybierając produkty Goodyear lub Dunlop, które powstały w oparciu o wiele badań oraz przeszły wymagające testy, możemy mieć pewność, że sprostają one nawet najtrudniejszym warunkom na drodze – powiedział Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony- Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.