PORSCHE: INNO-SPACE CZYLI PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

porsch-progr1

Od 70 lat Porsche jest synonimem samochodu sportowego najwyższej klasy, spełniającego standardy jakości. Około dwie trzecie spośród wszystkich wyprodukowanych aut marki wciąż nadaje się do jazdy po drogach.

Korzystając z sekcji innowacji Inno- Space, otwartej właśnie w fabryce w Lipsku, producent pracuje nad przyszłościowym podejściem do zarządzania jakością.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Jeszcze w lutym rozpoczną się próby pierwszej z opracowywanych tu innowacji: testu wyglądu i haptyki (wrażeń dotykowych) za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Pozwala on szybko i skutecznie wykryć odchylenia od określonego poziomu doskonałości – a to oszczędza czas i zapewnia znaczący awans w dziedzinie analizy jakości. Do końca tego roku nowa koncepcja zostanie włączona w proces produkcyjny.

porsch-progr2

Inno-Space tworzy interfejs pomiędzy teraźniejszością a przyszłością w zakresie zarządzania jakością. W ten sposób umożliwia opracowywanie innowacji z myślą o wykorzystaniu ich w seryjnej produkcji samochodów. Sekcja pozwala symulować specjalne, fabryczne stanowisko IT, które później w kontrolowanych warunkach można połączyć z zakładem w celu zintegrowania nowych rozwiązań z procesem produkcyjnym.

Siłę napędową najnowszych technologii, aplikacji i procesów tworzonych w ramach projektu stanowi wewnętrzny zespół IT, ściśle współpracujący z ekipą zajmującą się kontrolą jakości. Zabezpieczone środowisko wykorzystywane jest do testowania innowacyjnych, opracowywanych z myślą o przyszłości działań z zakresu kontroli jakości. Zespół współpracuje z szeregiem uniwersytetów i start- upów. Porsche korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR) jako platformy technicznej dla kontroli jakości w ramach partnerstwa z GTV, start- upem z Drezna.

porsch-progr3

Test wyglądu i haptyki z użyciem technologii AR stanowi typowy przykład na to, w jaki sposób projektowane i wdrażane są innowacje pochodzące z Inno- Space. Start- up GTV wspólnie z organizacją Towarzystwo Fraunhofera stworzył aplikację na tablet, która rejestruje uchybienia wykryte podczas testu, a następnie nakłada je na obraz pojazdu na każdym etapie procesu produkcji. W pierwszej kolejności aplikacja odczytuje dane CAD dla konkretnego egzemplarza, a kamera w tablecie jest kierowana na odpowiedni element.

Rysunek CAD zostaje nałożony na obraz na żywo, dzięki czemu wszelkie wady lub odchylenia są natychmiast widoczne. Baza danych zawiera też inne szczegółowe informacje, takie jak parametry łączeń. I w tym względzie porównanie obrazu z kamery z rysunkiem CAD wskazuje wszelkie szczeliny, które nie spełniają wymaganych standardów. Kolejną zaletą jest fakt, że proces testowania można strumieniować na żywo, łącząc się z drugim urządzeniem – nawet w innej fabryce. Równocześnie wykrywane wady są rejestrowane w centralnej bazie danych zakładu i mogą być odczytywane w dowolnym miejscu.

Dzięki takim innowacjom Porsche stale rozwija swoją koncepcję zarządzania jakości.

porsch-progr4