POZNAŃSKI RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Z GOŚĆMI Z ZAGRANICY

zabytki-poz1

Automobilklub Wielkopolski organizuje 45. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Jest to najstarsza tego typu cykliczna impreza w Polsce.

Rajd odbywa się w dniach 30 sierpnia – 2 wrzenia, a zainicjował go Memoriał im. Henryka Rucińskiego.


Zobacz także:

HISTORIA/OLDTIMERS

ROZMAITOŚCI


 

Patronat Honorowy nad tegoroczną imprezą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Poznański – Jan Grabkowski i Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak. Tegoroczna edycja jest jednocześnie VII Rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. W rajdzie udział bierze około 35 pojazdów wyprodukowanych przed 1987 rokiem.

Do najciekawszych należą samochody i motocykle startujące w klasie samochodów przedwojennych, która w tym roku jest silnie obsadzona. Wśród nich na trasie rajdu pojawiły się tak unikatowe pojazdy jak Buick Super Six, Cadillac 355c czy Mercedes W21. Na liście startowej jest też kilka różnych modeli mercedesów oraz samochody znane z ulic z okresu PRL-u jak Syrena, Trabant czy Polskie Fiaty 125p i 126p.

W dniach 31 sierpnia i 1 września zawodnicy pokonywali trasę przebiegającą malowniczymi drogami Wielkopolski, a próby sprawnościowe i rekreacyjne oraz prawidłowy przejazd trasy pozwoliły wyłonić najlepszych. W pierwszym dniu (w piątek) uczestników można było oglądać na starcie przed Hotelem 500 w Tarnowie Podgórnym, który jest bazą tegorocznego rajdu, a potem w Obornikach, Objezierzu i Biedrusku.

Kulminacyjnym punktem programu tego dnia rajdu był Konkurs Elegancji w którym uczestnicy prezentowali się w strojach z epoki swojego pojazdu. Pokaz odbył się na Placu Wolności w Poznaniu. W sobotę – drugim dniu rajdowych zmagań po starcie sprzed bazy załogi udały się do Obrzycka, gdzie odbyła się prezentacja pojazdów i dalej przez Kobylniki z powrotem do Tarnowa Podgórnego.

Część uczestników rajdu o bardziej sportowym zacięciu zawody rozpoczęła już w czwartek 31 sierpnia podczas rozgrywanego na Torze „Poznań” Memoriału im. Henryka Rucińskiego. Dla nich możliwość ścigania się na jedynym w Polsce torze do wyścigów samochodowych i motocyklowych była niecodzienną atrakcją.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Automobilklubu Wielkopolski www.aw.poznan.pl. Dodatkowych informacji udziela Grzegorz Rybak, tel. 665 799 872.

Grzegorz Rybak