RAJD AUSTRALII 2018: TOYOTA MISTRZEM ŚWIATA PRODUCENTÓW

toyota-rajdy1

Zespół Toyota Gazoo Racing zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Świata po tym, jak Jari- Matti Latvala zwyciężył w Rajdzie Australii, ostatniej rundzie sezonu FIA WRC 2018.

Przebieg zawodów relacjonowaliśmy obszernie w naszym serwisie.


Zobacz także:

RAJDY


 

Esapekka Lappi ukończył rajd na czwartej pozycji, zdobywając punkty dla zespołu. Toyota została mistrzem producentów w drugim roku startów w WRC po kilkunastu latach przerwy. Po raz ostatni Toyota wygrała rozgrywki w 1999 roku.

toyota-rajdy2

W ostatniej rundzie sezonu Rajdzie Australii, Yaris WRC po raz kolejny pokazał swoje możliwości. Po dwóch etapach Ott Tänak i Latvala znajdowali się na czele stawki. W trzecim dniu zmagań leśne drogi stały się bardzo błotniste i śliskie, co doprowadziło do wielu wypadków, czego nie uniknął również Tänak. Estoński kierowca Toyoty zakończył rajd na przedostatnim odcinku specjalnym po tym, jak uderzył w drzewo.

Latvala oraz jego pilot Miikka Anttila uniknęli błędów i wygrali trzy OS-y ostatniego dnia, wyprzedzając rywali o 32,5 sek. Było to piąte zwycięstwo Toyoty w sezonie. Ott Tänak 8 razy dojechał do mety z najlepszym czasem, Jari-Matti Latvala 4 razy, zaś Esapekka Lappi wygrał 3 odcinki specjalne, po raz kolejny udowadniając swoją świetną formę w swojej ostatniej rundzie w barwach Toyoty.

W klasyfikacji generalnej kierowców Ott Tänak stanął na trzecim miejscu podium, zaś Latvala i Lappi zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Tänak aż do niedzielnego popołudnia walczył o tytuł mistrza. Wszyscy kierowcy Toyoty zdobywali w tym sezonie cenne punkty i przyczynili się do wygranej swojego zespołu.

toyota-rajdy5

– Gratulacje dla Jari- Mattiego i Miikki Anttili za zwycięstwo w Rajdzie Australii. Bardzo mnie ucieszył ich widok na najwyższym podium na koniec tego pełnego wyzwań sezonu. To zwycięstwo przyczyniło się do zdobycia przez Toyotę tytułu mistrza producentów. Jako prezes zespołu jestem bardzo wdzięczny, że Toyota została mistrzem świata już w drugim roku od naszego powrotu do WRC po 18 latach przerwy. Jestem wdzięczny także Tommiemu Mäkinenowi, który nieustannie usprawniał Yarisy WRC, doprowadzając do tego zwycięstwa, a także wszystkim członkom zespołu, w tym naszym sześciu zawodnikom, którzy wytrwale dążyli do celu. Bardzo wam dziękuję i gorąco gratuluję – skomentował Akio Toyoda, prezydent Toyoty i prezes zespołu Toyota Gazoo Racing.

– To wspaniałe uczucie. To był najbardziej wymagający finał sezonu, jaki pamiętam. Wypadek Otta tuż przed końcem był dużym rozczarowaniem, ale ponowne zwycięstwo Jari-Mattiego było fantastyczne. Esapekka także zdobył potrzebne nam punkty. Rozpoczęliśmy ten projekt trzy i pół roku temu i rozwinęliśmy się znacznie szybciej niż sądziliśmy. Poprzedni sezon traktowaliśmy jako okazję do nauki i zbierania danych. W drugiej połowie tego sezonu udało nam się mocno udoskonalić samochody. To wynik ogromnego zaangażowania wszystkich członków zespołu. Jestem pewien, że ten sukces jeszcze bardziej nas zmotywuje do dalszego rozwoju w 2019 roku – dodał Tommi Mäkinen, dyrektor Toyota Gazoo Racing.

toyota-rajdy4

– Niezwykle się cieszę, że znów wygrałem. To ogromna ulga po tak długim czasie. Warunki w tym rajdzie były wyjątkowo trudne, niewiele było trzeba, by wypaść z trasy. Jednak wszystko poszło tak, jak chciałem. Jednocześnie przykro mi, że Ott przedwcześnie zakończył udział w rajdzie. Na początku finałowej rundy byłem bardzo zdenerwowany, ale udało nam się. Zdobycie tytułu mistrza producentów to coś fantastycznego. Jestem bardzo dumny z zespołu. Każdy pracował bardzo ciężko i zasłużył na tę nagrodę – powiedział Jari- Matti Latvala.

toyota-rajdy3