RAJD CHILE 2019: TANAK OGRAŁ SEBASTIENÓW (META)

rchile-1

Rajd Chile debiutował w cyklu mistrzostw świata (FIA WRC). Pierwszymi zwycięzcami zostali Ott Tänak i Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC).

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w zawodach nie wystartowali, choć wcześniej mieli w planie.


Zobacz także:

RAJDY


 

Po długiej analizie kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally team podjął trudną decyzję o wycofaniu zgłoszenia do Rajdu Chile. Awaria samochodu przerwała walkę o wygraną w Rajdzie Argentyny i wymusiła potrzebę rozwiązania problemów z autem, niezależnych od firmy, która go obsługuje.

rchile-2

– Niestety jestem zmuszony do podjęcia wyjątkowo trudnej decyzji o wycofaniu zgłoszenia z kolejnej rundy Mistrzostw Świata w Chile. Po Rajdzie Argentyny zespół wraca do Polski. Zadecydowałem, że wystartujemy w jednym z kolejnych rajdów w momencie, gdy producent samochodu zapewni bezpieczne i trwałe rozwiązania rzeczywistych problemów. Nasz zaplanowany kalendarz WRC nie zmniejszy się i w zastępstwie wybiorę inny rajd. Jestem odpowiedzialny za każdego członka zespołu oraz zależy mi na zaufaniu moich partnerów, jakim zostałem obdarzony. Wiem, że jesteśmy w wyjątkowo dobrej formie i jak pokazały rajdy Korsyki i Argentyny mamy świetne tempo, ale już dawno przestałem myśleć o rajdach tylko w kontekście realizacji swoich marzeń. Zapewniam kibiców Lotos Rally Team, że nic się nie zmieniło – jesteśmy i będziemy gotowi do walki, bo trudne sytuacje, jak wiecie, zamieniamy w motywację. Dziękuję, że jesteście – podsumował trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

rchile-3

Tymczasem rywalizacja w rajdzie była ciekawa. Pierwszym liderem został Kris Meeke, ale już po drugim, OS-ie prowadzenie objął Ott Tanak. Pierwszy dzień zmagań zakończył z przewagą 22,4 sek. nad Sebastienem Ogierem oraz 28,8 sek. nad Jari- Matti Latvalą.

Podczas drugiego etapu zaatakowali i Thiery Nouville i Nicolas Gilsoul, ale już na drugim odcinku ich Hyundai wypadł z trasy i rolował. Załoga trafiła do szpitala, ale jak powiedział kierowca – wszystko z nimi jest OK. Ostatni OS dnia okazał się pechowy dla będących na najniższym podium Jari- Mattiego Latvali i Anttili Miikki. Na trzecie miejsce awansował Sebastien Loeb.

rchile-4

Trzeci dzień to spokojna jazda czołowych załóg, awans odnotował Kris Meeke.

Rajd kończył Power Stage Bio Bio 2 o długości 12,52 km. Dodatkowe punkty do klasyfikacji sezonu zdobyli: Ott Tanak – 5, Sebastien Ogier – 4, Jari- Matti Latvala – 3, Sebastien Loeb – 2 oraz Kris Meeke – 1.

Thiery Neuville stracił oczywiście prowadzenie w punktacji. Nowym liderem został Sebastien Ogier przed Ott Tanakiem. Wśród producentów prowadzenie utrzymał Hyundai.

rchile-6

Wyniki Copec Rally Chile 2019
1. Ott Tänak i Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) – 3:15.53,8 godz.;
2. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) – strata 23,1 sek.;
3. Sebastien Loeb i Daniel Elena (Hyundai i20 WRC) – 30,2 sek.;
4. Elfyn Evans i Scott Martin (Ford Fiesta WRC) – 1.36,7 min.;
5. Teemu Suninen i Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) – 3.15,6 min.;
6. Esapekka Lappi i Janne Ferm (Citroën C3 WRC) – 3.45,4 min.;
7. Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger (Hyundai i20 WRC) – 4.39,0 min.;
8. Kris Meeke i Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) – 7.33,4 min.;
9. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) – 8.04,2 min.;
10. Mads Østberg i Torstein Eriksen (Citroën C3 R5) – 8.30,0 min.

rchile-5

KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA

Kierowcy
1. Sébastien Ogier – 122 pkt.;
2. Ott Tänak – 112 pkt.;
3. Thierry Neuville – 110 pkt.;
4. Kris Meeke – 59 pkt.;
5. Elfyn Evans – 55 pkt.;
6. Sébastien Loeb – 39 pkt.;
7. Andreas Mikkelsen – 36 pkt.;
8. Esapekka Lappi – 34 pkt.;
9. Jari-Matti Latvala – 32 pkt.;
10. Teemu Suninen – 30 pkt.

Producenci
1. Hyundai WRT – 178 pkt.;
2. Toyota Gazoo Racing – 149 pkt.;
3. Citroën Total WRT – 143 pkt.;
4. M-Sport Ford WRT – 100 pkt.

Fot.: Red Bull Content Pool