RAJD CIESZYŃSKA BARBÓRKA 2017 W SILNEJ OBSADZIE

rbarcie-pr1

W piątek 24 listopada, zaplanowana od godziny 20:00 na Rynku w Cieszynie, ceremonia startu rozpocznie finałową rundę zmagań Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017.

Do rywalizacji na trasa 43. Rajdu Cieszyńskiej Barbórki ruszy łącznie 70 zawodników, a jedną z najmocniej obsadzonych grup tworzą załogi zgłoszone do klasy „Gość”.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY


 

raciebar_pr4

Za kierownicą jednej z 19 rajdówek usiądzie Marcin Górny, który z 14 rywalami powalczy o punkty Gość 2WD. Na prawym fotelu w Fordzie Fiesta R2 zobaczymy tym razem Patryka Olejniczaka i będzie to pierwszy wspólny rajd tego duetu. Z kolei Maciej Lubiak, który powrócił w tym roku do startów w rajdach, zasiądzie za kierownicą Opla Adama R2, z Tomaszem Borko jako pilotem.

Z kolei Konrad Biela, Mistrz Polski klasy A-2000 w wyścigach górskich pojedzie Renault Clio R3C przygotowanym przez ekipę 2BRally. Fotel pilota w rajdówce zajmie Ryszard Ciupka.

Tegoroczna Cieszyńska Barbórka to dwa odcinki specjalne (Cisownica i Hażlach), przejeżdżane w sumie sześciokrotnie. Trasa wytyczona na wymagających i technicznych asfaltowych drogach Śląska Cieszyńskiego liczy ponad 47 km, a podzielona została na trzy pętle. Początek rywalizacji przewidziano w sobotę około godziny 7:50, a niecałe 20 minut później załogi kolejną staną na linii startu pierwszego odcinka specjalnego.

rbarcie-pr2

Maciej Lubiak (Automobilklub Polski – Maczfit Rally Team): Po zakończeniu sezonu RSMP postanowiłem wystartować w Barbórce Cieszyńskiej – jednym z ciekawszych rajdów, w jakich jechałem. W chwili kiedy zobaczyłem Opla Adama w akcji, bardzo mi się spodobał. Gdy miałem okazję przejechać się nim chwilę, pomyślałem jedno – mały, ale wariat. Sekwencyjna skrzynia, taka sportowa jego „nerwowość” powodują, że w aucie sporo się dzieje. Mam nadzieję ponownie poczuć przyjemność z jazdy.

rbarcie-pr3

Marcin Górny: Sezon 2017, mimo, że nie zawierał pełnego planu, to przyniósł mi już kilka wyjątkowych niespodzianek i wyzwań. Z Patrykiem znamy się od bardzo dawna i wiele razy rywalizowaliśmy wzajemnie o punkty, a teraz stworzymy wspólną załogę i jestem bardzo ciekaw tej współpracy. Kilka tygodni temu Rajd Wisły, a w ten weekend mam okazję cieszyć się z powrotu na odcinki do Cieszyna. Trzy lata temu wywalczyliśmy tutaj ze Zbyszkiem drugie miejsce w klasie Gość, więc wspomnienia są jak najbardziej pozytywne. Klasę mamy mocno obsadzoną, więc pretendentów do zwycięstwa i podium jest wielu, ale liczę na to, że ósmy start w „Cieszynce” przyniesie dobry wynik. Odcinki są kręte i mocno podbijające, a do tego ten rajd, chyba jak żaden inny, potrafi zaskoczyć pogodą. Już wkrótce się przekonamy, co nas czeka w tym roku. Wspólnie z Kebab Ahmed, Zyg-Zak Karting, Rallylab, Zając Motorsport i Buchti.pl Promotion zapraszam na 43. Rajd Cieszyńskiej Barbórki. Życzę wszystkim i samemu sobie pięknych rajdowych emocji!

Patryk Olejniczak: Jak co roku o tej porze z niecierpliwością czekam na ten rajd – to jeden z moich „szkieletowych” punktów sezonu. Będzie to moja dziewiąta „Cieszynka” i siódma na prawym fotelu, więc jak widać, trochę już tego było. Uważam, że panuje tutaj magiczny klimat, nie do podrobienia. Niby powtarzające się OSy, te same twarze i niby każdy to zna, ale jednak, każdego roku kolejna edycja jest wielką niewiadomą. Dla mnie zawsze kojarzyła się z Rajdem Monte Carlo. Bardzo mnie cieszy okazja do startu z Marcinem. Kilka lat temu, podczas jednego z zimowych treningów żartowaliśmy, że musimy kiedyś pojechać razem. Teraz przyszedł czas ten pomysł zrealizować. Do zobaczenia na odcinkach i trzymajcie kciuki za załogę #109!

rcbar_prze5

Konrad Biela (Renault Clio R3C): Szykuje się dla nas bardzo wymagający weekend. Start w Cieszyńskiej Barbórce będzie dla mnie największym z dotychczasowych rajdowych wyzwań. Jeszcze przed pierwszym odcinkiem czeka nas niezwykłe zadanie, ponieważ rajd i warszawska Gala Sportu Samochodowego pokrywają się terminami. Występ w Cieszynie planowałem od dawna i naprawdę ciężko było by mi z niego zrezygnować, więc mam nadzieję, że uda się to wszystko zrealizować. Debiuty nigdy nie są łatwe, ale po raz kolejny mogę liczyć na ogromne doświadczenie Ryśka Ciupki, który tylko w tym rajdzie startował już kilkanaście razy. Na krętych próbach Rajdu Żubrów mieliśmy dobre warunki do trenowania jazdy na opis i liczę, że to zaprocentuje na tych wymagających odcinkach. Przy tej okazji chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować władzom i wszystkim, którzy pomogli, żeby ta kultowa impreza wróciła do Zakopanego. „Cieszynka” będzie dla mnie przede wszystkim kolejną nauką rajdowego rzemiosła, ale cieszę się na możliwość rywalizacji w tym cyklu i z tak mocnymi zawodnikami. Pogoda zapowiada się słoneczna, więc pojedziemy po suchym, chociaż z tego co wiem, to warunki na tym rajdzie lubią zaskoczyć. W Cieszynie wspierać nas będą nasi stali sponsorzy – Kotelnica Białczańska, Firma Budowlana Hebda, Terma Bania, BielaPlast, Domalik folie samochodowe, RB Sięka, Pinsher, Professional Detaling Zakopane, Budomax, Podhale24.pl, Pralnia Białka, MTS-Trans, Lis Car i AMS Race & Rally Car Service. Do zespołu dołączy także nowy partner STRAMA PALIWA Stacja i Myjnia Samochodowa z Szaflar. Zapraszamy do śledzenia rywalizacji w 43. Rajdzie Cieszyńskiej Barbórki.

rcierszy-87

Damian Kargol, szef Car Speed Racing: Chyba dla wszystkich nas „Cieszynka” jest rajdem kultowym i niepowtarzalnym. Trudno wyobrazić sobie końcówkę sezonu bez Cieszyńskiej Barbórki i atmosfery, jaka tu panuje. Tegoroczna edycja jest dla Car Speed Racing wyjątkowo ważna, ponieważ nasze załogi walczą o tytuły śląskiego cyklu. Niestety sprawy osobiste zmusiły Mateusza do wycofania – szkoda, że jeszcze przed rajdem jego sezon już się zakończył, bo duet Gołek / Spentany również miał szansę na doskonały wynik. Nasz serwis stanie w Kaczycach w osłabieniu, ale mamy jasno wytyczone cele na ten start. Jesteśmy dobrze przygotowani do tego wyzwania i damy z siebie wszystko, żeby wspólnie z Adamem Wrocławskim i Markiem Dobrowolskim oraz Szymonem Żarłokiem i Krzysztofem Pietruszką-Bizugą skutecznie stanąć do walki o ich tytuły. Do zobaczenia w strefie serwisowej i trzymajcie mocno kciuki za wszystkie załogi i pozytywny finisz sezonu.

Fot.: Maczfit Rally Team i Jakuba Rozmusa (Rozmus Photography), Agnieszka Wołkowicz