RAJD DAKAR 2019: PRZYGOŃSKI I DOMŻAŁA AWANSUJĄ (4. ETAP)

dakar-4-1

Kuba Przygoński i Tom Colsoul potwierdzili wysoką formę na rajdzie Dakar, po kolejny raz kończąc etap na podium. Aron Domżała i Maciej Marton awansowali w klasyfikacji generalnej mimo kilku poważnych przygód na trasie.

Dobry przejazd zaliczyli także Adam Tomiczek i Maciek Giemza, którzy także „podskoczyli” w tabeli wyników imprezy.


Zobacz także:

SPORT

RAJD DAKAR 2019


 

Po pełnym awarii i zwrotów akcji trzecim dniu rajdu, zawodnicy ruszyli na etap maratoński. Wiedząc, że na biwaku nie czeka ekipa techniczna, zapowiadali rozsądny i pozbawiony ryzyka przejazd. Jednak Nasser Al-Attiyah i Stephane Peterhansel postanowili od początku narzucić wysokie tempo – rękawicę podjęli Kuba Przygoński, Nani Roma, Sebastien Loeb i Yazeed Al-Rajhi.

dakar-4-2

Kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Team przez długi czas utrzymywał się na pozycjach 5-7, by zaliczyć świetny finisz. Ostatecznie Polak miał trzeci czas dnia, przed nim na mecie stawili się jedynie wspomniani Al-Attiyah i Peterhansel.

– Za nami pierwszy odcinek etapu maratońskiego. Odcinek pełen kamieni, miękkiego piasku, który unosi się wszędzie, wpada do kabiny i nie widać nic nawet w środku. Mimo to mieliśmy dobre tempo, bez większych przygód, nie licząc dwukrotnego wpadnięcia do wielkich dziur. Na szczęście nas dobrze wybiło i lądowaliśmy bezpiecznie na cztery koła. Samochód wydaje się być cały i sprawny, musimy jedynie usunąć wibracje w hamulcach. Na szczęście nie mamy za dużo do zrobienia jako mechanicy – mówi Kuba Przygoński

dakar-4-4

Trzecie podium na tegorocznym Dakarze pozwoliło Polakowi wskoczyć na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Trzeci w „generalce” Nani Roma ma już niespełna półtorej minuty przewagi nad Przygońskim.

Aron Domżała pilotowany przez Macieja Martona dotarł do mety z 13. czasem, w tabeli są na bardzo wysokim, ósmym miejscu.

– Nie obyło się dziś bez przygód. Najpierw zakopałem się w fesz feszu, a chwilę potem złapaliśmy kapcia i straciliśmy około 15 minut. Potem, nie brakowało sekcji, w których nasza prędkość dochodziła do 180 km/godz. Szybka partia, ale pełna zasadzek, ponieważ nagle, bez ostrzeżenia, pojawiły się przed nami dziury wielkości samochodu! Było bardzo niebezpiecznie i musieliśmy być maksymalnie skoncentrowani. W piątek mamy do przejechania blisko 1000 km więc liczymy na zaciśnięte kciuki i dobrą energię od naszych kibiców – relacjonował Aron Domżała

© RallyZone - Edoardo Bauer

– Możemy być zadowoleni z naszego wyniku, wywalczonego mimo kilku przygód. Poza tym, o czym opowiadał Aron, zdarzyła nam się również drobna pomyłka nawigacyjna, kiedy źle poprowadziłem i wpadliśmy w bardzo wąski przejazd z dużą ilością fesz feszu, ale poradziliśmy sobie z trudnościami i… teraz musimy się zająć samochodem – podsumował Maciej Marton.

Maciej Domżała i Rafał Marton w kategorii SxS zajmują 22 miejsce.

Po słabszym występie na trzecim etapie, od początku do nadrabiania strat musieli ruszyć motocykliści Orlen Team. Adam Tomiczek i Maciek Giemza jechali pewnie i co najważniejsze, ustrzegli się błędów związanych z nawigacją. Pozwoliło im to zająć odpowiednio 28. i 34. miejsce.

– Czwarty etap był bardzo szybki, praktycznie pozbawiony wydm. Trasa prowadziła rzekami i kamienistymi drogami. Jechało mi się mi się bardzo dobrze, utrzymywałem swoje tempo i dotarłem do mety bez nawigacyjnych przygód. Na maratonie jesteśmy pozbawieni wsparcia serwisu, więc muszę dobrze zrobić roadbook, sprawdzić, czy wszystko w porządku z motocyklem, a w piątek ruszam walczyć dalej – mówi Adam Tomiczek.

dakar-4-5

– Pierwszy etap maratoński kończymy na biwaku zorganizowanym w hali sportowej. Praktycznie cały dzień poświęciłem na odrabianie pozycji, które straciłem w środę. Ten dzień to był jeden wielki kurz, jadąc czułem się jak dziecko we mgle, a przebijanie się przez kolejnych zawodników w tych warunkach było bardzo trudne. Cieszę się, że obyło się bez problemów i liczę, że w piątek będzie podobnie – choćby dlatego, ze startuję z dużo lepszej pozycji – dodał Maciek Giemza.

Udany przejazd motocyklistów docenił Jacek Czachor, którego cieszy nie tylko awans w klasyfikacji, ale i fakt, że na etapie maratońskim nie zawodzą motocykle.

– Nie obyło się bez małych strat przez jazdę w kurzu, choć chłopaki ładnie przebili się do przodu. Adam na drugiej części maratonu będzie miał niezłą pozycję startową. Maciek nieco gorszą, ale ważne, że będzie jechał w szybszej grupie – dobrze, by było, gdyby awansował jeszcze 5 pozycji. Motocykle sprawują się bardzo dobrze, chłopaki na etapie też na plus, oby w piątek było tak samo – mówi Jacek Czachor.

dakar-4-6

Dobry występ polskich motocyklistów zaowocował awansem w klasyfikacji generalnej – Tomiczek jest 28., Giemza 36. Na czwartym etapie najszybszy był Ricky Brabec, który przewodzi też „generalce”. Drugie miejsce zajął Matthias Walkner, trzeci był Toby Price, który zajmuje też najniższy stopień podium w klasyfikacji rajdu. Słabszy występ zanotował wicelider Pablo Quintanilla, który zaliczył dopiero 14. czas.

W piątek zawodnicy ruszą na piąty etap, który zakończy się w Arequipie. Przed kierowcami ponad 500 kilometrów odcinka specjalnego ze startem z Tacny. Motocykliści ruszą z Moquegua i będą mieli do pokonania 345 kilometrów OS-u.

dakar-4-7

PIĘKNA DZIEWCZYNA AWANSUJE

Cristina Gutiérrez – młoda, hiszpańska zawodniczka, która za kierownicą prototypu Mitsubishi Eclipse Cross (T1 proto) bierze udział w tegorocznej edycji rajdu Dakar nie przestaje zaskakiwać.

Po spektakularnym powrocie do gry we wtorek, kiedy przeskoczyła w klasyfikacji 45 pozycji, pokonała siebie i osiągnęła swój najlepszy wynik w rajdzie Dakar. Gutierrez, jadąca jako oficjalny kierowca Mitsubishi Motors Spain, w trzecim etapie rajdu, między San Juan de Marcona a Arequipą, po raz pierwszy dojechała w najszybszej trzydziestce. Ukończyła 3. odcinek na 28. miejscu i jest w trójce najlepszych kierowców hiszpańskich, tuż za Nani Roma i Dani Solà.

Na czwartym etapie była 26-ta i w klasyfikacji generalnej jest obecnie na 26. pozycji. Jej ambitny plan, by awansować do Top25 jest coraz bliższy realizacji!

dakar-4-8