RAJD ELEKTRENAI 2018: PIERWSZE ZWYCIĘSTWO MARCZYKA W RSMP

rel_li-2-1

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Automobilklub Polski) w Skodzie Fabii R5 wygrali Rally Elektrenai na Litwie, przedostatnią rundę mistrzostw Polski.

W klasyfikacji generalnej zawodów załoga Skoda Polska Motorsport zajęła czwarte miejsce. Zwyciężyli triumfatorzy Rajdu Rzeszowskiego, Nikołaj Griazin i Jaroslaw Fedorow w Fabii R5, którzy wygrali w sobotę wszystkie odcinki specjalne.

sponsorenault

Do piętnastego odcinka specjalnego Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w klasyfikacji RSMP zajmowali drugą pozycję. Jednak Teemu Asunmaa i Ville Mannisenmäki (Skoda Fabia) w samej końcówce rajdu uszkodzili zawieszenie w aucie, musieli się wycofać, więc załoga Automobilklubu Polski mogła świętować najważniejszy sukces w swojej dotychczasowej karierze.

rel_li-2-2

Były mistrz Polski, Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (także Skoda) prowadzili podczas pierwszej pętli, potem najlepszą z polskich załóg zostali Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5). Na jednym z odcinków ponieśli oni straty jadąc za załogą, która „złapała kapcia”, ale odrobili wiele cennych sekund i stanęli na drugim stopniu podium.

Końcówka należała do Marczyka i Gospodarczyka, którzy skorzystali dodatkowo na pechu fińskich mistrzów (Teemu Asunmaa wygrał 11 z 16 OS-ów). 22-letni reprezentant teamu Skoda Polska Motorsport jest najmłodszym w historii zwycięzcą rundy mistrzostw Polski

Kołtun i Ireneusz Pleskot stracili ostatecznie 10,2 sekundy, a Habaj i Dymurski – 14,9 sek.

Za podium znaleźli się Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5). Walczący o tytuł Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (Skoda Fabia R5) startu na Litwie nie mogą zaliczyć do najbardziej udanych. Pod nieobecność Kuby “Colina” Brzezińskiego, lidera klasyfikacji mistrzostw Polski 2018, wywalczyli sporo punktów, ale to rywal jest w zdecydowanie lepszej sytuacji przed ostatnią rundą RSMP, Rajdem Polski.

rel_li-2-3

Udany dzień mieli Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski (Subaru Impreza STi), którzy awansowali na szóste miejsce. Za nimi uplasowali się powracający po wielu latach przerwy, Szymon Ruta z Kamilem Hellerem, Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Ford Fiesta R5), Łukasz Kotarba i Tomasz Kotarba (Mitsubishi Lancer Evo ) oraz Maciej Stolarski i Łukasz Struk (Mitsubishi Lancer Evo IX).

W klasie 4 Jacek Jurecki i Michał Trela (Peugeot 208 VTi) pokonali mistrzów Polski, Kacpera Wróblewskiego i Jacka Spentanego (Peugeot 208 VTi).

Na mecie zameldowali się Tomasz Zbroja i Krzysztof Grzesik (Citroen DS3 R3) – jedyna załoga w RSMP w klasie 3 oraz w HR4 – Konrad Dudziński i Adam Binięda (Honda Civic). W sumie sklasyfikowanych zastało w RSMP 20 polskich i jedna litewska załoga.

Dwukrotnie przejeżdżana próba sportowa o nazwie Dynamit Energy (OS-13 i OS-16), licząca tylko 4,38 km została pokonana przez Mikołaja Marczyka ze średnią prędkością 147,92 km/godz!