RAJD NIEMIEC 2018: TANAK NADAL WYGRYWA, KAJTO W CZUBIE (1. ETAP)

ranie-1-1

Ott Tänak i Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) wygrali kolejnych pięć z sześciu odcinków specjalnych drugiego dnia Rajdu Niemiec, rundy mistrzostw świata (FIA WRC) i umocnili się na pozycji liderów.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta R5) oraz Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Skoda Fabia R5) ukończyli pierwszy etap w dobrych humorach.


Zobacz także:

RAJDY


 

ranie-1-2

Piątek rozpoczął się od ataku obrońców tytułu, Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassiego (Ford Fiesta RS WRC). Francuzi wygrali próbę Stein und Wein 1 (19,44 km) i objęli prowadzenie w klasyfikacji zawodów. Okazało się jednak, że to tylko podrażniło załogę Ott Tänak i Martin Järveoja. Estończycy do końca dnia nie dali już rywalom żadnych szans, systematycznie powiększając nad nimi przewagę.

Ostatecznie wynosi ona obecnie 12,3 sekundy. Niby niewiele, ale w ADAC Rallye Deutschland walka trwa na ułamki sekund… Trzecie miejsce zajmują liderzy klasyfikacji mistrzostw świata, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC). Belgowie po słabszym występie w Finlandii muszą się zacząć mocno sprężać, bo w czołówce „generalki” 2018 zaczyna się robić tłok…

ranie-1-3

Skuteczni dziś byli Elfyn Evans i Phil Mills (Ford Fiesta WRC), choć Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) „depczą im po pietach”. Załogi Dani Sordo i Carlos Del Barrio (Hyundai i20 WRC) oraz Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) dzieli 0,1 sekundy. Nie najlepiej spisują się Citroeny DS3 WRC – Craig Breen i Scott Martin (Citroën C3 WRC) zajmują ósme, a Mads Østberg i Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC) – jedenaste miejsce.

Dziesiątkę uzupełniają Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC) oraz Teemu Suninen i Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC).

ranie-1-4

W WRC 2 liderami zostali Jan Kopecký i Pavel Dresler (Skoda Fabia R5). Wypracowali sobie oni 22,2 sekundy przewagi nad inną fabryczną załogą Yoann Bonato i Benjamin Boulloud Boulloud (Citroën C3 R5) oraz 22,3 sekundy nad parą Eric Camilli i Benjamin Veillas (Ford Fiesta R5).

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zajmują czwarte miejsce w klasie ze stratą 14,7 sek. do podium. Kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally team toczy pojedynek z wczorajszymi liderami, duetem Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5). Na razie przewaga Polaków wynosi 1,8 sek.

raniem_1_7

Choć nad okolicą krążyły czarne chmury, podczas drugiej pętli utrzymała się letnia aura i nie było deszczowej powtórki. Kajetan i Maciek notowali czasy w pierwszej dziesiątce zmagań WRC-2, ponownie ustrzegając się błędów.

– Zadowoleni kończymy pierwszy dzień Rajdu Niemiec. Czwarte miejsce chyba trochę przekracza oczekiwania, które mieliśmy przed rajdem, ale to oczywiście bardzo cieszy. Cały czas bez problemów, jedynie drobne z hamulcami, ale poza tym samochód spisuje się bardzo dobrze. Od rana woziliśmy ze sobą dwie opony deszczowe w bagażniku, postawiłem na bezpieczny wybór. Niewielkie odstępy pomiędzy zawodnikami kategorii WRC 2 zapowiadają naprawdę ciekawą walkę. Odcinki Rajdowych Mistrzostw Świata nie wybaczają błędów, a ja ich jeszcze nie znam. Jutro przed nami ciągle nowy rajd – powiedział po dzisiejszym dniu Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

ranie-1-5

Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Skoda Fabia R5) sa w klasie na czternastym miejscu. Załoga Automobilklubu Polski wygrywała dziś odcinki z „Kajto”, ale w przekroju etapu straciła do trzykrotnego mistrza Europy ponad 43 sekundy. Mimo to postawa Łukasza znów zasługuje na pochwałę.

W sobotę rozegranych zostanie aż osiem odcinków specjalnych.

ranie-1-6

Wyniki po 1. etapie ADAC Rallye Deutschland 2018
1. Ott Tänak i Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) – 59.22,6 min.;
2. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC) – strata 12,3 sek.;
3. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) – 27,4 sek.;
4. Elfyn Evans i Phil Mills (Ford Fiesta WRC) – 37,8 sek.;
5. Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) – 38,8 sek.;
6. Dani Sordo i Carlos Del Barrio (Hyundai i20 WRC) – 42,7 sek.;
7. Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) – 42,8 sek.;
8. Craig Breen i Scott Martin (Citroën C3 WRC) – 58,0 sek.;
9. Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC) – 59,0 sek.;
10. Teemu Suninen i Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) – 1.21,4 min.;
11. Mads Østberg i Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC) – 1.28,1 min.;
12. Marijan Griebel i Alexander Rath (Citroën DS3 WRC) – 4.12,7 min.;
13. Jan Kopecký i Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) – 4.44,2 min.;
14. Yoann Bonato i Benjamin Boulloud Boulloud (Citroën C3 R5) – 5.06,4 min.;
15. Eric Camilli i Benjamin Veillas (Ford Fiesta R5) – 5.06,5 min.;
16. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta R5) – 5.21,2 min.;
17. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5) – 5.23,0 min.;
27. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Skoda Fabia R5) – 6.04,4 min.

Fot.: Jaanus Ree/ Red Bull oraz Hyundai i Citroen