RAJD POLSKI 2019: LIDERZY MISTRZOSTW EUROPY I POLSKI NA STARCIE

rpolski-daleko11

76. Rajd Polski (28-30 czerwca) stanowi w tym roku 4. rundę Rajdowych Mistrzostw Europy oraz 3. eliminację mistrzostw Polski (RSMP).

Po trzech rozegranych rajdach ERC stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5).

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD POLSKI 2019


 

Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a na dwa OS-y przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu – Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił swój samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.

Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, po tym jak na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.

Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.

Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym.

W mistrzostwach Polski na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk z Automobilklubu Polski. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim- Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5).

W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.

Polska czołówka ma również w planach start na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany i wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku.

Klasyfikacja ERC 2019 (po trzech rundach)
1. Łukasz Habaj – 71 pkt.;
2. Chris Ingram – 70 pkt.;.
3. Aleksiej Łukjaniuk – 44 pkt.;
4. Oliver Solberg – 39 pkt.;
5. José María Lopez – 35 pkt.;
6. Ricardo Moura – 28 pkt.;
7. Marijan Griebel – 26 pkt.;
8. Mārtiņš Seks – 25 pkt.;
9. Bruno Magalhaes – 18 pkt.;
10. Ricardo Teodosio – 17 pkt.;
11. Norbert Herczig – 17 pkt.

Klasyfikacja RSMP 2019 (po dwóch rundach)
1. Mikołaj Marczyk – 52 pkt.;
2. Tomasz Kasperczyk – 45 pkt.;
3. Marcin Słobodzian – 41 pkt.;
4. Łukasz Byśkiniewicz – 28 pkt.;
5. Jarosław Kołtun – 18 pkt.;
6. Sylwester Płachytka – 11 pkt.;
7. Daniel Chwist – 8 pkt.;
8. Jakub Brzeziński – 7 pkt.;
9. Jacek Jurecki – 6 pkt.;
10. Łukasz Kabaciński – 6 pkt.