RAJD ŚWIDNICKI 2018: GRZYB PRZED BRZEZIŃSKIM (META)

rsk_2_1

Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) wygrali Rajd Świdnicki – Krause, pierwszą tegoroczną rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Doświadczona załoga w Skodzie Fabia R5 pokonała duet Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń (Skoda Fabia R5) o 13 sekund. Dominacja Skód była pełna – trzecie miejsce zajęła załoga Automobilklubu Polski, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD ŚWIDNICKI – KARUSE 2018


 

W niedzielę zawodnicy mieli do pokonania siedem odcinków specjalnych. Grzyb i Hundla atakowali od początku. Brzeziński i Kozdroń stracili prowadzenie po trzecim odcinku specjalnym na rzecz Zbigniewa Gabrysia i Atrura Natkańca (Ford Fiesta R5). Z walki odpadli mistrzowie kraju, Filip Nivette i Kamil Heller (Ford Fiesta Proto).

rsk_2_2

OS 4 – Jawornik o długości 23,50 kilometra odwrócił losy rywalizacji. Grzegorz Grzyb i Robert Hundla wygrali go wyraźnie obejmując prowadzenie, którego nie oddali już do mety. „Colin” Brzeziński awansował na drugie miejsce. Na kolejnych próbach kierowca Automobilklubu polski próbował podjąć walkę o prowadzenie, ale „Grzybek” był dziś wyraźnie szybszy.

Na przedostatniej próbie Zbigniew Gabryś oddał miejsce na podium debiutującym w barwach Skoda Polska Motorsport załodze Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Zmiana nastąpiła także na 5 pozycji: Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) wyprzedzili Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota (Ford Fiesta R5).

Pozycję stracili także Łukasz Byśkiniewicz i Maciej Wisławski (Hyundai i20) po udanym ataku Marcina Słobodziana i Grzegorza Dachowskiego (Subaru Impreza STI).

rsk_2_3

Ostatni odcinek specjalny – trzeci przejazd kultowego OS Walim (w nowej konfiguracji) stanowił Power Stage. Pechowcami okazali się Dariusz Polońsdki i Łukasz Sitek (Ford Fiesta R5), którzy nie osiągnęli mety.

Znakomicie pojechała natomiast załoga Automobilklubu Polski, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, która wygrała próbę zdobywając dodatkowych 5 punktów do klasyfikacji. Kolejne miejsca zajęli: Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń (4 pkt.), Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (3 pkt.), Zbigniew Gabryś i Atrur Natkaniec (2 pkt.) oraz Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (1 pkt.).

Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski okazali się najszybsi w klasie Open N. Udany debiut zanotowali Byśkiniewicz i Wisławski w nowym Hyundaiu.

rsk_2_5

Wyrównany pojedynek o zwycięstwo w klasie 4 stoczyli Jacek Jurecki i Michał Trela oraz Kacper Wróblewski i Jacek Spentany w Peugeotach 208 VTi R2. Ostatecznie lepsi o 1,5 sekundy okazali się ci drudzy, zdobywając jednocześnie punkt w klasyfikacji generalnej RSMP. Trzecią pozycję w klasie zajęli Maciej Lubiak i Tomasz Boroko (Opel Adam R2).

W Świdnicy punktowali także Łukasz i Tomasz Kotarba w Mitsubishi Lancer Evo IX.

Tomasz Hupało i Rafał Fiołek (Renault Clio R3) to załoga nr 1 w klasie 3. W klasie 2WD+ najlepszy czas uzyskali Sławomir Strychalski i Paweł Pochroń (Nissan 350Z), a w 2WD-: Janek Chmielewski i Grzegorz Dachowski (Citroen C2 S1600). W HR4 wygrali Rafał Zabuski i Adam Jaros w Hondzie Civic.

rsk_2_4

W RSMP metę osiągnęło 31 załóg.

WYNIKI RAJDU ŚWIDNICKIEGO – KRAUSE 2018
1. Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) – 57.57,8 min.;
2. Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń (Skoda Fabia R5) – strata 13,0 sek.;
3. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5) – 17,7 sek.;
4. Zbigniew Gabryś i Atrur Natkaniec (Ford Fiesta R5) – 25,3 sek.;
5. Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) – 54,0 sek.;
6. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 1.05,7 min.;
7. Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski (Subaru Impreza STI) – 2.44,4 min.;
8. Łukasz Byśkiniewicz i Maciej Wisławski (Hyundai i20) – 2.50,8 sek.;
9. Łukasz Kotarba i Tomasz Kotarba (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 4.03,5 min.;
10. Kacper Wróblewski i Jacek Spentany (Peugeot 208 VTi R2) – 4.38,7 min.

rsk-2-8

W klasyfikacji RSMP 2018 prowadzi Grzegorz Grzyb (28 pkt.), przed Kubą Brzezińskim (22 pkt.) i Mikołaje, Marczykiem – (20 pkt.). Na czwartym miejscu jest Zbyszek Gabryś (14 pkt.), na piątym Tomasz Kasperczyk (10 pkt.), a na szóstym Jarosław Kołtun (9 pkt.). Siódmy jest Słobodzian (6 pkt.), a na ósmym – Łukasz Byśkiniewicz (4 pkt.).

Rajd stanowił także 2. rundę Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zwycięzcami tej rundy zostali Michał Pryczek z Krzysztofem Marschalem w Subaru Imprezie GC8 555. Drugą pozycję zajęli Jerzy Smagała i Konrad Giergiel w Hondzie Civic, a trzecie miejsce zajął Marek Gaciarz z Marcinem Kowalikiem (Nissan Sunny GTI).