RAJD SZWECJI 2019: OTT TANAK ZDOBYŁ WSZYSTKO (META)

rszw-3-1

Ott Tänak i Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) wygrali Rajd Szwecji, drugą w tym sezonie rundę mistrzostw świata FIA WRC. Estończycy zdobyli też piec punktów za pierwsze miejsce na Power Stage.

Na mecie znaleźli się także jedyni Polacy w stawce zawodników – Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Ford Fiesta R5).

Trzeci etap składał się zaledwie z trzech odcinków specjalnych. Pierwszy wygrali Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyopta Yaris WRC), drugi – Elfyn Evans i Scott Martin (Ford Fiesta WRC).

Na OS Torsby 2 (Power Stage) w konfiguracji 8,93 km najszybsi byli Ott Tanak i Martin Jarveoja, a kolejne miejsca i dodatkowe punkty wywalczyli: Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC), Elfyn Evans i Scott Martin (Ford Fiesta WRC), Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Citroen C3 WRC) oraz Esapekka Lappi i Janne Ferm (Citroen C3 WRC).

rszw-3-3

Ostatni dzień rajdu spowodował przetasowania w klasyfikacji generalnej. Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) nie tylko nie utrzymali pozycji wiceliderów, ale wypadli poza podium! Na drugim stopniu ostatecznie stanęli Esapekka Lappi i Janne Ferm, a na trzecim – Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul.

Z “dziesiątki” wypadli też Jari Huttunen i Antti Linnaketo (Škoda Fabia R5).

rszw-3-4

W WRC 2 najszybsi okazali się Ole Christian Veiby i Jonas Andersson (Volkswagen Polo Gti R5).

Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur z Automobilklubu Polski – podobnie jak przed rokiem – przejechali w niedzielę linię mety rajdu. Dla naszej załogi nie był to jednak udany start, choć doświadczenia zebrane w nowym teamie zapewne procentować będa w przyszłości.