RAJD VALASSKA 2017: SZEJA I GRYC UDANIE W CZECHACH (META)

rv_2_1

Jarosław i Marcin Szeja – aktualni Rajdowi Mistrzowie Czech w grupie N – mają za sobą udany debiut w nowym samochodzie. W Rajdzie Valasska, jadąc Fordem Fiesta R5, polska załoga zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz (Peugeot 208 R2) ukończyli zawody na dobrym, czwartym miejscu w klasie, a Robert Mąsior i Łukasz Bobrowski (także Peugeot 208 R2) – na dziesiątym.

Jarek, kierowca Automobilklubu Polski, po raz pierwszy w karierze startował Fordem Fiestą R5. W mocno obsadzonej inauguracyjnej rundzie Mistrzostw siódma lokata jest świetnym wynikiem (szóstą stracili na ostatnim odcinku). Polacy zapisali na swoje konto pierwsze w tym sezonie punkty do klasyfikacji czeskiego czempionatu. Łącznie w Rajdzie Valasska załoga z Ustronia zdobyła 18 punktów: 9 za miejsce w klasyfikacji zawodów, 5 – za wyniki pierwszego etapu rajdu (szósta pozycja) i 4 – za rezultat wywalczony w drugim etapie.

rv_2_3

Po przesiadce z Subaru Impreza do znacznie bardziej zaawansowanego samochodu klasy R5, bracia Szejowie z kilometra na kilometr coraz lepiej poznawali możliwości nowego auta. Polska załoga od samego początku zawodów wypracowała równe tempo. To pozwoliło im nie tylko ukończyć wszystkie 12 wymagających odcinków specjalnych, lecz także nawiązać skuteczną walkę z wieloma czeskimi zawodnikami, którzy lepiej znają miejscowe trasy, a dodatkowo przejechali samochodami tego typu znacznie więcej kilometrów niż oni.

W zawodach triumfował duet Jan Kopecky i Pavel Dresler. Załoga fabrycznego zespołu Skody o ponad minutę pokonała siedmiokrotnego mistrza Czech – Vaclava Pecha, pilotowanego przez Petra Uhela. Kierowca z Pilzna odzyskał drugą lokatę rzutem na taśmę – na ostatnim odcinku specjalnym. Podium uzupełniła załoga Jan Černý i Petr Černohorský, która do Pecha straciła zaledwie sekundę. Rajd Valasska ukończyło 49 z 77 załóg, które w sobotę ruszyły do rywalizacji w zawodach.

Tomek Gryc
i Michał Kuśnierz weszli w kluczową fazę przygotowań do sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na trzy tygodnie przed Rajdem Świdnickim udział w inauguracyjnej rundzie Mistrzostw Czech potraktowali jako trening, aby “nawinąć” cenne kilometry po asfaltowych trasach, podobnych do tych, na których będą walczyć na Dolnym Śląsku.

rv_2_4

Kierowca Gryc Racing Team w swoim debiucie w tej czeskiej imprezie 10 z 12 odcinków ukończył w TOP-5 w mocno obsadzonej klasie, w tym dwa wygrał, a w sumie w czterech wywalczył miejsce na OS-owym podium. Po pokonaniu ponad 150 kilometrów i 12 odcinków specjalnych Tomek i Michał w swojej klasie zajęli czwarte miejsce w rajdzie i trzecie w klasyfikacji drugiego etapu. W tej samej klasie Robert Mąsior i Łukasz Bobrowski wywalczyli dziesiątą lokatę.

Kolejną rundą Mistrzostw Czech i jednocześnie następnym startem Jarka i Marcina Szejów będzie rozgrywany na południe od Pilzna Rajd Sumava Klatovy (21-22 kwietnia).

Jarek Szeja (Automobilklub Poslki – GK Forge Metkom Rally Team): Zrealizowaliśmy nasz najważniejszy cel na ten rajd. Przejechaliśmy wszystkie odcinki specjalne, osiągnęliśmy metę i to w całkiem niezłym tempie. Z tego możemy być zadowoleni. Cieszę się także z tego, ile się dowiedzieliśmy i jak wiele materiału do dalszej nauki zebraliśmy na tutejszych odcinkach. Różnica między samochodami, którymi ścigaliśmy się w poprzednich sezonach, a Fiestą R5 jest ogromna. Ten samochód ma niesamowity potencjał. Przez cały rajd uczyłem się tego, gdzie leżą granice możliwości tego auta i jak się do nich zbliżyć. Starty samochodem klasy R5 w mocno obsadzonych Mistrzostwach Czech, to nie tylko spełnienie marzeń, ale przede wszystkim niesamowita szansa i wyzwanie, jakie możemy podjąć dzięki naszym partnerom, czyli firmom GK Forge Grelowski – obróbka plastyczna metali, Grupa Metkom, Orsak Rally Sport, Satjam, GPD, a, s., Darma, Deco-Car, Minimax, Viralseed, Pokrycia Dachowe Pniok Sylwester. Dlatego teraz chcemy ciężko pracować, by w kolejnych zawodach lepiej wykorzystać Fiestę R5 i systematycznie podkręcać nasze tempo. Dziękujemy kibicom z Polski za tak liczne przybycie na odcinki specjalne Rajdu Valasska. Naprawdę było Was widać. Do zobaczenia na Rajdzie Sumava!

rv_2_2

Tomasz Gryc (Gryc Racing Team): Bardzo cieszę się, że zdecydowaliśmy się przed sezonem w Polsce wystartować w dodatkowym rajdzie. Założyliśmy na te zawody wersję ekonomiczną, m.in. jechaliśmy na używanych wcześniej oponach, jednak przede wszystkim mieliśmy znów pojeździć po asfalcie i poczuć klimat rywalizacji, którego nie oddadzą żadne testy. Plan zrealizowaliśmy w 100%. Jesteśmy zadowoleni z tempa i cennych kilometrów. Wyjeżdżamy z Czech usatysfakcjonowani, ale i ze świadomością tego co musimy jeszcze poprawić przed Rajdem Świdnickim. Wspaniały rajd, świetna walka z jadącymi bardzo szybko konkurentami. Mam nadzieję, że wszyscy bawili się równie dobrze jak my.

Klasyfikacja Rajdu Valasska (1. runda Mistrzostw Czech)
1. Kopecky i Dresler (Skoda Fabia R5) – 1:30.57,8 godz.;