RAJD WALII 2018: OGIER POKAZAŁ KLASĘ, PIENIĄŻEK NA MECIE

rwbryt-3-1

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC) wygrali po zaciętej końcówce Rajd Wielkiej Brytanii w Walii, rundę mistrzostw świata (FIA WRC).

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) nie byli ostatecznie w stanie dotrzymać obrońcom tytułu kroku. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Skoda Fabia R5) zajęli szóste miejsce klasie w WRC 2.

Finałowy, trzeci etap składał się z pięciu odcinków specjalnych, w tym Gwydir 1 o długości 14,76km, stanowiącego Power Stage. Była to dość nietypowa sytuacja, bowiem zazwyczaj taki OS rozgrywany jest na końcu, a nie w środku etapu.

rwbryt-3-2

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila – 5, Ott Tänak i Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) – 4, Sébastien Ogier i Julien Ingrassia – 3, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) – 2 oraz Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) – 1.

Esapekka Lappi i Janne Ferm świetnie rozpoczęli dzień zwyciężając na OS 19. Po OS 20 (Power Stage) na pozycję liderów awansowali Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila, wyprzedzając dotychczasowych przodowników czyli Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassię. Miejsce utrzymali także po kolejnym odcinku, choć na nim najszybszy był Ogier.

O końcowej kolejności decydowała więc finałowa próba. Mistrzowie świata nie dali na niej konkurentom szans. Latvala pojechał wolniej, stracił aż 7,5 sekundy i marzenia o zwycięstwie. Trzecie miejsce w rajdzie Walii zajęli Esapekka Lappi i Janne Ferm. Wykorzystali oni pecha załogi Craig Breen i Scott Martin (Citroën C3 WRC), którzy przebili oponę na Power Stage.

Niedziela nie była dniem załogi Mads Østberg i Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC), którzy stopniowo spadali w tabeli z czwartego miejsca zajmowanego po 2. etapie – ostatecznie ukończyli zawody na ósmej pozycji. W górę natomiast pieli się liderzy klasyfikacji mistrzostw świata 2018 – Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, którzy “zgarnęli” punkty za piątą pozycję na mecie.

rwbryt-3-3

Szóste miejsce zajęli Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC), a siódme – Hayden Paddon i Sebastian Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC). Wystarczy popatrzyć na wyniki, aby przekonać się jak bardzo wyrównana byłą tym razem rywalizacja i jak niewielkie różnice dzieliły załogi w czołówce.

W WRC 2 nic się nie zmieniło – wygrali Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5) praezd inną załogą Skoda Motrsport – Pontus Tidemand i Jonas Andersson (także Fabia R5).

Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Skoda Fabia R5) odnieśli kolejny sukces, bo tak należy odbierać szóste miejsce reprezentantów Automobilklubu Polski. Jechali przez cały czas bardzo czujnie, nie szarżowali u mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych na trasie – metę osiągnęli. Łukasz i Przemek powetowali sobie tym samym niepowodzenie na niedawnym Rajdzie Polski.