RAJDOWY DEBIUT TOYOTA GAZOO RACING AUSTRALIA

toyot-yaris-ra1

Podczas trwającego Rajdu Australii – ostatniej rundy mistrzostw świata (FIA WRC) 2018, zadebiutował nowy zespół rajdowy – Toyota Gazoo Racing Australia.

Jest on wspierana oficjalnie przez japońską markę. Doo rywalizacji wystawiony został model Yaris AP4, samochód prowadzi młody australijski kierowca, Harry Bates.


Zobacz także:

RAJDY


 

toyot-yaris-ra2

Szefem zespołu rajdowego Toyota Gazoo Racing Australia zostanie doświadczony zawodnik rajdowy od lat związany z Toyotą, Neal Bates. Urodzony w 1965 roku kierowca czterokrotnie sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Australii i rywalizował za kierownicą takich samochodów jak Toyota Celica GT-Four, Corolla WRC, Corolla Sportivo Turbo i Corolla S2000.

Bates ma za sobą także starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata, gdzie reprezentował nie tylko swój własny zespół Neal Bates Motorsport, ale także barwy Toyota Team Europe i Toyota Castrol Team. Teraz rodzinną tradycję ścigania się za kierownicą Toyot kontynuują synowie Batesa, Harry i Lewis. Podobnie jak w przypadku firmy Neal Bates Motorsport, siedziba zespołu Toyota Gazoo Racing Australia będzie znajdowała się w stolicy Australii, Canberze.

toyot-yaris-ra3

W walce o mistrzostwo

Rajd Australii jest nie tylko ostatnią rundą Rajdowych Mistrzostw Świata, ale również Rajdowych Mistrzostw Australii (ARC). Toyota Yaris AP4 w barwach Gazoo Racing pozwoli więc Harry’emu Batesowi rywalizować zarówno w WRC2 jak i ARC. A 23-letni kierowca ma o co walczyć, bowiem obecnie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Australii i ciągle ma szanse na mistrzowski tytuł.

Bates zadebiutował w ARC w 2015 roku i od tamtego czasu odniósł cztery zwycięstwa i 9 razy stawał na podium. W tym sezonie Harry rywalizował rajdowym Yarisem wspieranym przez Toyota Genuine Parts. Młody kierowca ma za sobą również starty w cyklu wyścigowym Toyota 86 Racing Series.

toyot-yaris-ra4

W przyszłym sezonie zespół rajdowy Toyota Gazoo Racing Australia wystawi do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Australii także drugą Toyotę Yaris AP4. Za kierownicą samochodu usiądzie Lewis Bates, młodszy o dwa lata brat Harrego. Lewis, który w ARC zadebiutował w ubiegłym sezonie, również rywalizuje o punkty w klasyfikacji generalnej krajowego cyklu. Młody kierowca Toyoty Corolli 2000 aktualnie zajmuje 6. miejsce w tabeli.

Rajdowy Yaris AP4

Rajdową Toyotę Yaris AP4 australijskiego zespołu napędza 4-cylindrowy, benzynowy silnik 1.6 z turbosprężarką Garrett 2560, wytwarzający maksymalną moc 305 KM i 420 Nm momentu obrotowego. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła za pomocą 6-biegowej skrzyni Sadev. Auto wyposażono również w czterotłoczkowe hamulce z tarczami o wymiarach 300 x 30 mm oraz niezależne zawieszenie oparte na kolumnach McPhersona.

toyot-yaris-ra5

Utworzenie zespołu Toyota Gazoo Racing Australia jest kolejnym dowodem coraz większego zaangażowania Toyoty w sporty motorowe. Przed ostatnią rundą sezonu japońska marka znajduje się na pierwszym miejscu w klasyfikacji producenckiej Rajdowych Mistrzostw Świata, z przewagą 12 punktów nad drugim Hyundaiem.

Co więcej, Toyota Gazoo Racing WRT ma również trzech reprezentantów w najlepszej piątce kierowców, z Ottem Tanakiem na czele, rywalizującym (teoretycznie) o mistrzowski tytuł.

toyot-yaris-ra6

Fot.: Toyota Australia