RAJDY: KRIS MEEKE Z NOWYM ANGAŻEM NA SEZON WRC 2019

meeke-toy1

Najpierw Citroën Total Abu Dhabi WRT ogłosił pozyskanie na przyszły sezon do zespołu WRC Sebastiena Ogiera oraz Esapekki Lappiego. Toyota Gazoo Racing odpowiedziała zatrudnieniem Krisa Meeke.

Pochodzący z Irlandii Północnej kierowca występować będzie w teamie obok Otta Tänaka i Jari- Mattiego Latvali.


Zobacz także:

RAJDY


 

Kris Meeke zastąpi w przyszłym sezonie Esapekkę Lappiego. Jest on doświadczonym zawodnikiem, który po raz pierwszy stanął na podium w WRC w 2014 roku, a od 2015 roku wygrał pięć rajdów WRC. Pilota brytyjskiego kierowcy Toyota przedstawi w późniejszym terminie.

meeke-toy2

Ott Tänak będzie w nadchodzącym sezonie nadal prowadził Yarisa WRC razem ze swoim pilotem Martinem Järveoją. Obaj zawodnicy należą do zespołu Toyoty od początku sezonu 2018. Do tej pory wygrali cztery rundy sezonu 2018 i walczą o tytuł mistrza kierowców. Jari- Matti Latvala startuje z Miikką Anttilą w roli pilota od wielu lat.

Esapekka Lappi i jego pilot Janne Ferm w tym roku kończą współpracę z Toyotą. Załoga zadebiutowała w najwyższej kategorii WRC Yarisem WRC w ubiegłorocznym Rajdzie Portugalii, by niedługo później wygrać Rajd Finlandii. W tym roku trzykrotnie stanęli na podium, przyczyniając się do obecnej pozycji Toyoty na szczycie klasyfikacji producentów. Akio Toyoda, prezydent Toyoty, podziękował obu zawodnikom, podkreślając wagę ich ubiegłorocznego zwycięstwa w Finlandii.

– Bardzo się cieszymy, że Kris do nas dołączy. Jest nie tylko bardzo szybkim kierowcą, ale także ma duże doświadczenie. Dobrze rozumie kwestie techniczne, dlatego jestem przekonany, że wniesie do naszego zespołu wiedzę i nowe pomysły, które wesprą nas w dalszym udoskonalaniu Yarisa WRC. Jari- Matti wykonał wspaniałą pracę, regularnie stając na podium w ostatnich rundach. Z kolei Ott udowodnił, że jest obecnie jednym z najszybszych zawodników. W przyszłym roku będziemy mieli bardzo silną drużynę kierowców – szybkich, doświadczonych i zdolnych do wygrywania rajdów. Podobnie jak w tym roku, będziemy po raz kolejny walczyć o tytuły mistrza kierowców i producentów. Esapekka zdecydował się podjąć w przyszłym sezonie nowego wyzwania – życzę mu szczęścia i sukcesów – skomentował zmiany w zespole Tommi Mäkinen, dyrektor zespołu Toyota Gazoo Racing.

meeke-toy3

– Dołączenie do kierowców Toyoty to ogromna przyjemność i zaszczyt. Dziękuję Akio Toyodzie, Tommiemu Mäkinenowi i całemu zespołowi za ich wiarę we mnie. Trzy lata temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o możliwości podjęcia współpracy i cieszę się, że w końcu to się udało. Osiągi i sukcesy Yarisa WRC mówią same za siebie. Panujący w zespole duch współpracy jest niesamowity i świetnie współgra z japońską kulturą szacunku i honoru. Nie mogę się doczekać pierwszych treningów. Moim celem jest znów zacząć cieszyć się jazdą i pomóc Toyocie zdobyć mistrzostwo. Swój pierwszy tytuł mistrza zdobyłem za kierownicą Toyoty Corolli. Miałem wówczas 16 lat i razem z bratem wygraliśmy lokalne mistrzostwa rajdowe. To kolejny powód, dla którego będę się bardzo dobrze czuł w zespole Toyoty. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca – powiedział Kris Meeke.

Kris Meeke – statystyki WRC :
– 91 startów w WRC;
– 5 zwycięstw;
– 12 miejsc na podium;
– 413 zdobytych punktów;
– 77 wygranych odcinków specjalnych.