RAJDY: RAJDOWY MISTRZ POLSKI BĘDZIE JEŹDZIŁ SKODĄ

skoda-miko1

Rajdowy Mistrz Polski w klasie Open N został pierwszym zawodnikiem objętym wsparciem nowego zespołu rajdowego Škoda Polska Motorsport.

Inicjatywa importera oraz Volkswagen Financial Services, dotycząca współpracy z młodymi, obiecującymi talentami, ma na celu promocję rajdów w naszym kraju.


Zobacz także:

RAJDY


 

Skoda Polska wpisuje się w ten sposób w bogatą historię zaangażowania marki w sportach motorowych.

skoda-miko2

Škoda Polska Motorsport to nowy projekt polskiego importera marki, który powstał na fali sukcesów globalnego zespołu Škoda Motorsport, aktualnego trzykrotnego mistrza świata FIA WRC2. Nowy zespół, z pomocą modelu Fabia R5, ma nadzieję nie tylko sięgnąć po najważniejsze tytuły w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, ale i rozpropagować i przybliżyć ten sport Polakom.

– Chcemy pokazać Polakom emocje związane z fascynującym światem rajdów. W pierwszym roku funkcjonowania Škoda Polska Motorsport będziemy współpracować z młodym, obiecującym kierowcą Mikołajem Marczykiem. Mamy nadzieję, że jego jazda spodoba się fanom rajdów samochodowych w Polsce jak również rozbudzi ogromne emocje wokół Škody – mówi Tomasz Porawski, Dyrektor marki w Polsce.

Pierwszym zawodnikiem nowego zespołu, wspieranego również przez Volkswagen Financial Services, zostanie 22-letni łodzianin Mikołaj Marczyk, znany swoim fanom jako Miko. Swoją rozpoczął karierę w rajdach samochodowych dopiero w 2016 roku, w błyskawicznym tempie stając się jedną z najlepiej rokujących nadziei polskiej sceny rajdowej.

skoda-miko4

Już w swoim drugim rajdzie okręgowym w życiu wygrał klasyfikację generalną, w kolejnych miesiącach dokładając do tego czołowe miejsca w wielu topowych polskich rajdach. Ostatni sezon (Subaru Poland Rally Team) zakończył z tytułem Rajdowego Samochodowego Mistrza Polski w klasie Open N, jako najmłodszy zawodnik w historii.

Tak zakończył się kolejny rozdział w spektakularnej przygodzie Miko Marczyka ze sportami motorowymi, która rozpoczęła się siedem lat temu podczas przypadkowego przejazdu gokartem. W latach 2013- 15 młody amator trzykrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w kartingu halowym podczas Polish Indoor Kart Championships, a następnie awansował do zawodów typu Rallysprint, gdzie także odnosił sukcesy.

Młody kierowca jest pod dużym wrażeniem nowego projektu Skody i wiąże z nim duże nadzieje.

skoda-miko3

– Oprócz jednego z najlepszych samochodów rajdowych ostatnich lat, Škody Fabia R5, będę miał wsparcie także całego sztabu osób – łącznie ponad 20 członków naszego rajdowego zespołu. Moim pilotem w tym sezonie będzie Szymon Gospodarczyk. Będziemy kontynuować owocną współpracę i mam nadzieję, że wspólnie z całym zespołem będziemy efektywnie pracować nad naszym rozwojem. Szansa, którą otrzymaliśmy od Škody jest dla naszego zespołu wielkim zaszczytem i mamy zamiar robić jak najszybsze postępy żwawo podróżując po odcinkach specjalnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – mówi Mikołaj „Miko” Marczyk.

Skoda Fabia R5 budowana jest w Czechach. Rajdowa konstrukcja dysponuje silnikiem o pojemności skokowej 1,6 litra, który generuje aż 300 KM i przenosi je na wszystkie cztery koła poprzez sekwencyjną skrzynię biegów. Od momentu debiutu w 2015 roku model wywalczył wiele krajowych i kontynentalnych tytułów mistrzowskich, również te najważniejsze – w WRC2. Inicjatywa polskiego importera wpisuje się w liczące już ponad sto lat tradycje marki w motorsporcie.

Zespół będzie można zobaczyć w tym sezonie od kwietnia do września podczas całego cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tegoroczne starty Marczyka zwieńczy kończący sezon Rajd Barbórka w Warszawie.