RALLYCROSS: KUBA IWANEK NA PODIUM W TORUNIU

torun-rallyc-iw1

Na torze Motopark w Toruniu rozegrana została szósta runda OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. Wśród rywalizujących kierowców był Jakub Iwanek reprezentujący barwy SOS PZMot – PZM Assistance 24h oraz serwisu NewsAuto.pl.

Startował on Oplem Astra OPC w najliczniej obsadzonej klasie SuperNational. Po dwóch zwycięstwach w klasyfikacjach, w finałowym biegu Kuba był piąty. W swojej klasie stanął na drugim stopniu podium.


Zobacz także:

RALLYCROSS

SPORT


 

Rywalizacja na torze w Toruniu była niezwykle zacięta.

torun-rallyc-iw2

Jakub Iwanek: Jestem zadowolony ze startu w Toruniu. Oczywiście pozostał spory niedosyt, ale logika mówi, że jest to bardzo dobry wynik. Moją ambicją jest walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej SuperNational. To się niestety nie udało. Cieszę się natomiast z tego, że w wygrałem dwie pierwsze kwalifikacje, pokonując w jednej z nich drugiego Łukasz Zolla o prawie trzy sekundy. Ale było to w momencie, gdy nawierzchnia toru była mokra. Potem niestety przeschło, a ja niezbyt dobrze dobrałem opony. W efekcie byłem piąty w „generalce” i drugi w klasie, w której mój konkurent – Paweł Mazurkiewicz wygrał całe zawody w SuperNational. To jest bardzo motywujące, że stawka jest tak bardzo wyrównana i trochę źle ustawiony samochód, czy nie do końca dobrane opony powodują, że zawodnik nie jest w stanie pojechać konkurencyjnym tempem. Rozmawialiśmy z chłopakami, że przy tak równym i wysokim poziomie satysfakcja z wyniku jest ogromna. Tytuły i zajęte miejsca będą wywalczone, a nie dojechane bez walki. A dwie ostatnie rundy pokazują, że jeśli wszystko się dobrze ułoży i zgra – wygrana czy podium jest zawsze możliwe. Bardzo dziękuję zespołowi, który jak zwykle spisał się znakomicie. Mieliśmy niewielkie awarie. W pierwszej kwalifikacji wystąpił problem z linką zmiany biegów, natomiast w trzeciej spadłam pasek alternatora. Gdy spadnie, automatycznie wyłącza się wspomagania kierownicy. Nie miało to jednak na szczęście większego znaczenia – ten bieg udało mi się akurat wygrać. Przede mną ostatnia runda na torze w Słomczynie. Będę się starał jak najlepiej przegotować samochód. Skupiam się na klasie, ale mam nadzieję, że i w „generalce ” pokażę „pazura”!

torun-rallyc-iw3

Finałowa runda Oponeo MPRC 2017 zostanie rozegrana w dniach 7-9 października na Autodromie Słomczyn.

CZWARTY RAZ KUCHARA CZYLI TAK BYŁO W TORUNIU

Swoim czwartym tegorocznym zwycięstwem Tomasz Kuchar pożegnał Toruń. Podium w najwyższej klasie SuperCars uzupełnili Marcin Gagacki i Dariusz Topolewski. W grupie SuperNationals pierwszą wygraną w sezonie wywalczył Robert Mazurkiewicz, a tuż za nim uplasowali się Łukasz Zoll i Kuba Wyszyński.

W klasie BMW e36 drugie z rzędu zwycięstwo w toruńskim Motoparku odniósł Łukasz Światowski. Sukces ze Słomczyna powtórzył Łukasz Grzybowski, który zapisał na swoje konto triumf w klasie Seicento, a w rywalizacji kierowców w Fiatach 126p najlepszy okazał się Marcin Bruś.

torun-rallyc-iw4

Wyniki zawodów oznaczają, że dwójka zawodników może być pewna tytułów mistrzowskich. Tomaszowi Kucharowi nikt już nie odbierze drugiego z rzędu mistrzostwa Polski w grupie SuperCars, a Łukasz Zoll zapewnił sobie tytuł w Grupie SuperNationals.

Tomasz Kuchar, zwycięzca w grupie SuperCars: Znowu zawody w Toruniu przyniosły nam potężną dawkę emocji i zmieniające się nastroje w moim zespole. Dobrze rozpoczęte kwalifikacje, a potem katastrofa w trzeciej części kwalifikacji, gdy lewe tylne koło i zawieszenie było wręcz wyrwane z naszego Citroena. Wspominając o tym chciałbym podziękować wszystkim moim mechanikom, ale także rywalom, bo Mikołaj Otto jako pierwszy przyszedł do nas, żeby nam pomóc. Dziękuję także fenomenalnym kibicom. W Słomczynie obiecuję zrobić dla Was więcej bączków po ostatnim biegu. Podziękowania kieruję także do konkurentów, bo tempo, jakie prezentują Marcin Gagacki, Mikołaj Otto czy Darek Topolewski zmusza mnie do maksymalnego wysiłku. Z zewnątrz może to wyglądać inaczej, ale wierzcie mi, że trzeba się dobrze napocić, by z nimi wygrać. Dzisiejsza runda po raz kolejny udowodniła, że w tej dyscyplinie wszystko może się zdarzyć.

torun-rallyc-iw5

Klasyfikacja grupy SuperCars po 6. rundzie
1. Tomasz Kuchar – 146 pkt.;
2. Marcin Gagacki – 133 pkt.;
3. Dariusz Topolewski – 114 pkt.

Klasyfikacja grupy SuperNationals
1. Łukasz Zoll – 154 pkt.;
2. Jakub Wyszyński – 133 pkt.;
3. Robert Mazurkiewicz – 124 pkt.;
4. Paweł Melon – 102 pkt.;
5. Konrad Kacprzak – 83 pkt.;
6. Kamil Urbaczewski – 67 pkt.;
7. Jakub Iwanek – 65 pkt.;
8. Daniel Krzysiak – 55 pkt.

torun-rallyc-iw6

Klasyfikacja klasy BMW e36
1. Łukasz Sawicki 117 – pkt.;
2. Piotr Olszewski 114 – pkt.;
3. Przemysław Wójcicki 108 – pkt.

Klasyfikacja klasy Seicento
1. Łukasz Grzybowski 135 – pkt.;
2. Maciej Cywiński 127 – pkt.;
3. Damian Litwinowicz 111 – pkt.

Fot.: IR Orzechowscy i Maciej Niechwiadowicz